Kontrast
Wielkość czcionki

Rekonstrukcja Bitwy pod Węgrowem 1863 roku

2023.02.04 Rynek Miejski, Węgrów, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • plenerowo
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Węgrowski Ośrodek Kultury
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 17:00 - 18:00

W tym roku w Węgrowie planowane będą huczne obchody 160. Rocznicy Bitwy pod Węgrowem (3.II.1863 r.).

W sobotę 4 lutego o godz. 17:00 na Rynku Mariackim w Węgrowie rozpocznie się pokaz rekonstrukcji Bitwy pod Węgrowem 1863 roku. Widzowie będą mogli zobaczyć jak wyglądało w tamtych czasach życie codzienne w mieście a także targ, który był umiejscowiony na rynku, na którym będzie można usłyszeć opowieść o przygotowaniach i wybuchu Powstania.

Widzowie będą uczestniczyli na żywo w przygotowaniach i bitwie. Pod kamienicą „spiskowcy” podejmą dyskusję na temat wydarzeń nocy 14 stycznia (branka w Warszawie), dalszych działań i niebezpieczeństwa branki na prowincji. Patrol rosyjski będzie podążał za polskimi „spiskowcami”. Oddział rosyjski z oficerem na czele wyda rozkaz patrolowi pod kamienicą, by dołączył do szeregu, gdyż będą musieli opuścić Węgrów i udać się na koncentrację siły do Siedlec wobec niepewnej sytuacji na terenie Królestwa Polskiego. Po ich odejściu „spiskowcy” wyjdą na rynek, na którym zaczną się pojawiać umundurowani Powstańcy. Wysłannik Rządu Narodowego odczyta odezwę o wybuchu Powstania. Widzowie zobaczą również epizody powstańczego życia: przysięgę ochotników, ćwiczenia musztry oraz trening walki kosą.

Po tych scenkach nastąpi pokaz prawdziwej walki. Z bocznej ulicy wbiegnie na rynek patrol powstańczy, meldując, że od południa do miasta podchodzą siły rosyjskie. W bocznej ulicy pojawi się działo. Pierwszy wystrzał będzie sygnałem do rozpoczęcia wymiany ognia. Po stronie powstańczej za linią strzelców, którzy poprowadzą pojedynek ogniowy z carską piechotą, sformuje się oddział kosynierów, którzy ruszą w kierunku armat. Artylerzyści będą strzelać z broni ręcznej (rewolwery). Rosyjska piechota zacznie się wycofywać. Powstańcy opuszczą Węgrów formując kolumnę, na czele której znajdą się kosynierzy, na tyle strzelcy. Podczas opuszczania rynku ponowie pojawią się Rosjanie, oddając strzały do wycofujących się. Strzelcy osłonią odwrót sił powstańczych, ostatecznie odchodząc. Rosjanie nie ruszą w pościg, przeszukają za to poległych podczas walk powstańców pozostałych na Rynku.

Emocje gwarantowane. Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe – 1863-1864”

Plakat przedstawia grafikę z aktywną walką żołnierzy na koniach, piechoty z karabinami z bagnetami oraz kosami a także armatami.

Miejsce wydarzenia

Rynek Miejski, Węgrów, Polska

Szczegóły lokalizacji

wydarzenie odbędzie się na Ryku Miejskim w Węgrowie (plac przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie)

Adres

Rynek Miejski, Węgrów, Polska