Kontrast
Wielkość czcionki

„Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki” w National Gallery w Londynie

21.05 - 22.08.2021 Trafalgar Square, London WC2N 5DN, Wielka Brytania
Dodaj do kalendarza
Organizator: Biuro Programu „Niepodległa”, Muzeum Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytutu Kultury Polskiej w Londynie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Od piątku w The National Gallery w Londynie można oglądać wystawę „Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki”, której głównym elementem jest wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Wystawa jest wynikiem współpracy między The National Gallery i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Narodowym w Krakowie, a także Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, przy wsparciu Biura Programu „Niepodległa” i Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

To pierwszy przypadek, gdy dzieło jakiegokolwiek polskiego malarza pokazywane było w tej najważniejszej brytyjskiej galerii malarstwa. Na specjalny pokaz wystawy przed jej otwarciem dla publiczności przyjechał brytyjski minister kultury Oliver Dowden, który obejrzał ją wraz z ambasadorem RP w Wielkiej Brytanii Arkadym Rzegockim.

Pochodzący z 1873 roku obraz „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” Matejko namalował, aby uczcić 400. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Płótno jest ogromne, ma rozmiary 225 cm na 315 cm Częścią wystawy są także:

  • pochodzący z 1543 roku egzemplarz najważniejszego dzieła Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”, ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Greenwich w Londynie,
  • instrumenty astronomiczne ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
  • autoportret Matejki i studium „Kopernik. Rozmowy z Bogiem” z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawę można oglądać do 22 sierpnia.

Znajdująca się przy Trafalgar Square The National Gallery jest najważniejszą w Wielkiej Brytanii galerią malarstwa i jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. W jej zbiorach znajduje się ok. 2300 obrazów, głównie malarzy zachodnioeuropejskich, od połowy XIII wieku do roku 1900. W swoich salach prezentuje dzieła najwybitniejszych, m.in. Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, czy Claude Monet.

Zapraszamy!

Wystawa powstała przy wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, Biura Programu „Niepodległa” i The Capricorn Foundation. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

dziełu Jana Matejki pt. „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”

„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” mat. prasowe National Gallery

Miejsce wydarzenia

Trafalgar Square, London WC2N 5DN, Wielka Brytania

Szczegóły lokalizacji

The National Gallery, Sala 46