Kontrast
Wielkość czcionki

Salon Dobrej Książki – „Szable Wojska Polskiego 1918-1939”

2019.09.26 Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Oddział Muzeum Niepodległości, Skazańców, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Muzeum Niepodległości w Warszawie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 12:00

Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie dr Tadeusz Skoczek zaprasza na spotkanie z autorem książki pt. „Szable Wojska Polskiego 1918-1939” Januszem Jarosławskim, zorganizowane w ramach cyklu Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego.

Najnowsza publikacja Janusza Jarosławskiego to projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Wychodzący naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu społeczeństwa historią oręża Wojska Polskiego, zarówno z okresu walki o niepodległość i granice w latach 1918-1921, jak i armią, która broniła Ojczyzny przed agresją III Rzeszy i Związku Sowieckiego we wrześniu 1939 roku. Patronat Honorowy nad publikacją sprawują: Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości a także Narodowy Instytut Wolności.

Słowa pieśni Legionów Dąbrowskiego „…co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy…” zaciskały dłoń pokoleń Polaków na orężu, który stał się symbolem walki i upragnionej niepodległości. Ciesząca się ogromnym autorytetem i zaufaniem społecznym armia polska – nosicielka najcenniejszych dla Polaków wartości – szarżowała w wyprawie kijowskiej, Bitwie Warszawskiej, kontruderzeniu znad Wieprza, w bitwach pod Komarowem i nad Niemnem. Wszędzie tam, szabla w rękach Polaków odegrała najważniejszą rolę. W głównej mierze nie była to jeszcze „szabla polska”, bowiem walczący żołnierze uzbrojeni byli w oręż trzech zaborczych armii w jakich służyli w czasie Wielkiej Wojny, a także szable francuskie, które przybyły do Polski wraz z Błękitną Armią gen. Hallera. Broń ta nie zawsze była doskonała. Nabyte w walce nią doświadczenia stały się – w kolejnych latach – przyczynkiem do badań nad budową i konstrukcją własnej, lepszej, polskiej szabli. Szabli, która miała sprawdzić się w walkach o utrzymanie niepodległości w kolejnej wojnie.

26 września 2019 r. godz. 12.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Kawiarenka warszawska na wystawie „Więźniowie X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej”
Warszawa, ul. Skazańców 25

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o rezerwację:

• (22) 826 90 91 w. 44

Okładka książki

Miejsce wydarzenia

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Oddział Muzeum Niepodległości, Skazańców, Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

Kawiarenka warszawska na wystawie "Więźniowie X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej"