Kontrast
Wielkość czcionki

Spacer tematyczny po cmentarzu głównym w Przemyślu z przewodnikiem śladami powstańców styczniowych

2023.04.01 Juliusza Słowackiego, 37-700 Przemyśl, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • plenerowo
Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 10.00-12.00

Serdecznie zapraszamy na spacer tematyczny po Cmentarzu Głównym w Przemyślu! Z przewodnikiem wyruszymy śladami powstańców styczniowych.

Spacer tematyczny po cmentarzu głównym w Przemyślu zostanie przeprowadzony przez licencjonowanego przewodnika Piotra Michalskiego. W jego ramach uczestnicy będą mogli zobaczyć miejsca spoczynku oraz wysłuchać opowieści o uczestnikach powstania styczniowego, związanych z Przemyślem i regionem. Wśród nich należy wymienić: Leonarda Tarnawskiego – pierwszego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Aleksandra Dworskiego – burmistrza Przemyśla, Konrada Wysockiego (działającego w okresie powstania w okręgu biebrzańskim), a także Klotyldy z Rollów Weinigerowej (kurierki Rządu Narodowego), Jana Taworskiego, Karola Gawalewicza, Leona Gorzeńskiego, Marcina Góreckiego, Józefa Heydy, Teofila Łękawskiego, Karola Monne (ojca Wandy, narzeczonej Artura Grottgera), Jana Nowaka, Józefa Orłowskiego, Antoniego Podwyszyńskiego, Antoniego Rozborskiego i innych.

Uczestnicy spaceru będą mieć okazję usłyszeć także o przemyskich ulicach, których patronami są uczestnicy powstania.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Pamięć o przeszłości. Powstanie styczniowe 1863–1864 w pamięci lokalnej Przemyśla”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

nagrobek pwostańca styczniowego Józefa Grabińskiego

Miejsce wydarzenia

Juliusza Słowackiego, 37-700 Przemyśl, Polska

Szczegóły lokalizacji

cmentarz główny przy ul. J. Słowackiego w Przemyślu spotkanie przy bramie wejściowej od strony ul. Przemysława

Adres

Przemyśl, Polska