Kontrast
Wielkość czcionki

Spotkanie z cyklu „Cztery pory roku przy świecach”

2019.01.23 Zamek Królewski w Warszawie -Muzeum, plac Zamkowy, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Płatność: Bilety w cenie 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy)
W godzinach: 18.00

Zapraszamy na spotkanie karnawałowe z lampką wina, towarzyszące wystawie „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”

W programie:

• wykład „Bale, rauty, fajfy w Polsce międzywojennej”, prowadzenie Anna Czekaj
• koncert „Lata 20., lata 30” w wykonaniu Baletu Cracovia Danza

II Rzeczpospolita umiała się bawić. Niezależnie od zasobności portfela, czas karnawału znaczony był szerokim pasmem balów, rautów i przyjęć prywatnych. Dla elit politycznych, dyplomatycznych i artystycznych „bywanie” stawało się wręcz obowiązkiem! Miłym, choć i stresującym niekiedy. Wykład „Bale, rauty i fajfy w Rzeczypospolitej międzywojennej” opowie o tym kiedy, u kogo, z kim i w czym wypadało się pokazywać.

Anna Czekaj – pracownik Działu Oświatowego Zamku Królewskiego w Warszawie. Historyk, Ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe z retoryki, muzeologii i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską pisała z dziejów wojskowości XVII-wiecznej. Prowadzi warsztaty z historii, historii sztuki, retoryki oraz cykle wykładów popularyzatorskich z zakresu historii. Entuzjastyczna wielbicielka kawalerii i gen. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego.

„Lata 20., lata 30.”
Tancerze Baletu Cracovia Danza w swoim programie „Lata 20-ste, 30-ste” zabierają widzów w podróż po salonach międzywojennej Polski i Europy. Prezentując w sposób artystyczny najbardziej typowe formy tańca salonowego z tamtych czasów wskrzeszają atmosferę i czar szalonych bali i rautów lat 20 i 30. Wykwintne suknie z modnymi boa, eleganckie fraki i cylindry podkreślają urok układów i choreografii ówczesnych tańców. Niezapomniane piosenki Hanki Ordonówny i innych idoli tamtych czasów, gorące rytmy cha-chy, płynność walca, akrobatyczne figury charlestona i melancholijne tanga sprawiają, że prezentowany przez nas program jest niezwykle bogaty i różnorodny.

Bilety upoważniają także do wstępu na wystawę „Znaki wolności..” w dniu 21 stycznia 2019 r.

na zdjęciu artyści z baletu Cracovia Danza wykonują taniec z dwudziestolecia międzywojennego

Miejsce wydarzenia

Zamek Królewski w Warszawie -Muzeum, plac Zamkowy, Warszawa, Polska

Adres

Zamek Królewski w Warszawie -Muzeum, plac Zamkowy, Warszawa, Polska