Szczecińskie awangardy
Ekspozycja gromadzi głównie dzieła artystów współczesnych związanych z Wydziałem Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Są to reinterpretacje będące świadectwem ciągłości idei awangardy.
Wystawa nawiązuje do dzieł historycznych i choć jest skonstruowana achronologicznie to porusza ważne wydarzenia dla Szczecina z XX wieku. Akcentowane są m. in. waga Muzeum Miejskiego bardzo dobrze funkcjonującego w latach 1910 – 1933, czasy III Rzeszy i wojny, czy okres osiedlania się polskich artystów w mieście po 1945 roku. Te nawiązania zestawione są z dziełami najmłodszych absolwentów i studentów.
Akademia Sztuki w Szczecinie jest najmłodszą polską uczelnią artystyczną. Przejęła tradycję miejscowej szkoły z lat dwudziestych. Akademia ciągle buduje swoje struktury od podstaw, kierując się namysłem eksperymentowania w sztuce i w życiu.
Ekspozycji towarzyszy polsko-niemiecka publikacja, zawierająca esej wprowadzający w problematykę awangardy w Szczecinie. Świadczy to o silnym powiązaniu sztuki obu narodów w tym mieście.
Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Rok awangardy” będącego częścią obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
23.11.2017 Szczecin Wystawa czasowa: Szczecińskie awangardy. Fot. Robert Stachnik
Miejsce wydarzenia
Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3