Kontrast
Wielkość czcionki

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu dla Niepodległej – „Pyza na polskich dróżkach – 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości”

07.09 - 12.12.2018 Kilińskiego 37, Mielec, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu włączyła się w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości!
Na naszych uczniów czeka wiele wyzwań i atrakcji.

Obchody 100-lecia w naszej szkole rozpoczął montaż słowno-muzyczny przygotowany z okazji akcji Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w dniu 7.09.2018 roku.

 

Uczniowie będą uczestniczyć w wycieczce do Lwowa podczas której będą poszukiwali polskich śladów w tym mieście – „mieście muzeum pod otwartym niebem”, w którym każda uliczka jest żywą legendą. Zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem zaczniemy od Katedry św. Jura, później udamy się na Główny Dworzec Kolejowy i Stare Miasto. W drugim dniu wycieczki odwiedzimy pomnik Adama Mickiewicza, kamieniczki na Rynku, Katedrę Łacińską i Ormiańską, a popołudniu zwiedzimy budynek Teatr-Opera i obejrzymy spektakl. W trzecim dniu udamy się na miejscowy Cmentarz Łyczakowski i odbędziemy spacer z przewodnikiem Aleją Zasłużonych, gdzie pochowani są m.in.: Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Konstanty Julian Ordon, Artur Grottger i Seweryn Goszczyński, oraz złożymy kwiaty na grobowcu Władysława Bełzy, autora „Katechizmu polskiego dziecka”. Następnie przejdziemy na mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią nazywane Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3000 żołnierzy, część to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja.

W szkole zostanie zorganizowana wystawa pamiątek szkolnych w ujęciu historycznym związanym z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, połączona ze zwiedzaniem budynku. Uświetni ją wmurowanie tablicy pamiątkowej jej byłego ucznia, polskiego lotnika Stefana Bastyra – Kawalera Orderu Virtuti Militari, dowódcy Lwowskiej Grupy Lotniczej, który wykonał pierwszy lot bojowy lotnictwa Niepodległej Polski. Dodatkowo uczniowie wysyłają pocztówki w ramach ogólnopolskiej akcji nauczycieli geografii „100 pozdrowień na 100 rocznicę”. Z otrzymanych z setki szkół z całej Polski kartek pocztowych z pięknymi widokami ich miejscowości wykonają tematyczną wystawę.

Uczniowie wezmą udział w konkursie plastycznym na projekt okolicznościowego medalu SP1 z okazji 125. rocznicy powstania naszej szkoły. Nagrodzone i wyróżnione medale ukazujące zarówno elementy historyczne, jak i zdolności plastyczne, będą stanowiły element zorganizowanej wystawy. Tę rocznicę będziemy też świętować przez koncert w wykonaniu uczniów i szkolnych grup artystycznych „Pyza na polskich dróżkach – 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości” nawiązujący do wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i budową wolnego państwa. Odbędzie się on w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

To nie koniec atrakcji związanych ze stuleciem! Uczniowie szkoły od pierwszych dni września ćwiczą swoje głosy przygotowując się do koncertu „Do hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Uczniowie szkoły wykonają „Mazurek Dąbrowskiego”, „Boże coś Polskę” i „Rotę” przed komisją w dniu 18 października 2018 roku. Podczas Podkarpackiego Koncertu Chórów w Filharmonii w Rzeszowie „Myśmy do Niepodległej szli”, w ramach projektu Ogólnopolskiej Akademii Chóralnej zaśpiewa szkolna grupa wokalna, a klasa taneczna zaprezentuje taniec „Księstwo Warszawskie”.

Nasi uczniowie biorą udział w wielu konkursach z okazji 100-lecia, takich jak:

  • Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej „Radosna Niepodległość”,
  • VIII Konkurs Poezji i Piosenki „Barwy mojej ojczyzny”,
  • Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ojczystej im. Michała Zielińskiego „Serce w plecaku 2018” w Jarosławiu,
  • XVII Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotyczno-Religijnej w Majdanie Królewskim,
  • Konkurs plastyczny „Moja Polska w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości” organizowany przez Spółdzielczy Dom Kultury, Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową, Urząd Miasta i Obywatelski Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu.

Trzymamy za nich kciuki!

Dnia 9 listopada 2018 roku o godz. 11:11 wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej włączymy się w bicie rekordu dla Niepodległej. Chcemy uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości w naszej szkole i we wszystkimi szkołach w Polsce oraz poza granicami  – niech w uroczysty sposób wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego!

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Zdjęcie przedstawia uczennice SP1 w Mielcu w strojach z motywami ludowymi prezentujące gazetkę

Miejsce wydarzenia

Kilińskiego 37, Mielec, Polska

Adres

Mielec, Polska