Kontrast
Wielkość czcionki

„Tatrzańska niepodległa” – wernisaż online

2021.06.08
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • ogólnopolskie
Organizator: Muzeum Tatrzańskie i Biuro Programu "Niepodległa"
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 18:00

Wyjątkowe wydarzenie, które połączy dwa miasta oddalone od siebie o 400 kilometrów! Wystawę „Tatrzańska niepodległa” Biura Programu „Niepodległa” i Muzeum Tatrzańskiego można oglądać jednocześnie w Warszawie i w Zakopanem. Na ich otwarcie zaplanowano wyjątkowe wydarzenie online z udziałem historyka Wojciecha Szatkowskiego. Serdecznie zapraszamy na wernisaż 8 czerwca 2021 o godzinie 18:00 przed ekrany!

Wernisaż online odbędzie się 8 czerwca 2021 o godzinie 18:00. Wojciech Szatkowski, historyk sportu i popularyzator, jeden z autorów wystawy i pracownik Muzeum Tatrzańskiego, przygotował wykład i prezentację dla wszystkich miłośników Tatr w Polsce, który rozwinie tematy prezentowane na planszach wystawy „Tatrzańska niepodległa”. Transmisja będzie miała miejsce na Facebooku, Youtube i stronach Muzeum Tatrzańskiego i Biura Programu „Niepodległa”.

kafelek z tytułem wystawy

Prezentacja pt.: „Od wolności do „pępka świata” (to i owo o Zakopanem w latach 1918-1939)” zabierze widzów w podróż po międzywojennym Zakopanem. To okres, w którym Zakopane przekształciło się z wioski w miasto, a ostatecznie w ośrodek sportów zimowych o światowej sławie. Na zdjęciach archiwalnych autor pokaże także, jak wyglądało Zakopane tamtych lat, opowie jakie miało zalety, a jakie wady. Nie zabraknie postaci tworzących mit i atmosferę podtatrzańskiego kurortu: Stefana Żeromskiego – ojca zakopiańskiej wolności i Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”, Rafała Malczewskiego, Karola Szymanowskiego, Zofii Krzeptowskiej „Kapuchy”, Józefa Oppenheima „Opcia”, Bronisława Czecha, Stanisława Marusarza i wielu innych. W opowieści znajdzie się także symboliczna rola Zakopanego: miasta, które odzyskało niepodległość przed listopadem 1918 roku i które stało się miejscem na miarę marzeń z wybitnymi ludźmi, skocznią na Krokwi i kolejką na Kasprowy Wierch.

Wystawa „Tatrzańska niepodległa” jest prezentowana jednocześnie w stolicy Tatr i w stolicy Polski. W Warszawie można ją znaleźć na ogrodzeniu Łazienek Królewskich, od strony ulicy Agrykola. W Zakopanem prezentowana jest na dolnych Krupówkach, przy Cukierni Samanta. Obie ekspozycje potrwają od 1 czerwca do 31 lipca 2021 i są dostępne bezpłatnie przez całą dobę. Wystawa „Tatrzańska niepodległa” to kolejna z cyklu wystaw „do pobrania” przygotowywanych przez Biuro Programu „Niepodległa”. Tę ekspozycję, jak i kilka innych, można pobrać w zakładce „O niepodległej„, wydrukować i wyeksponować.

Zapraszamy na wernisaż 8 czerwca 2021 o godzinie 18:00!

kafelek z tytułem wystawy