„Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa”. Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady
W 2018 roku mija setna rocznica urodzin Tadeusza Brzozowskiego – wybitnego artysty, który w latach 60. XX wieku należał do artystycznej czołówki Europy. Jako jeden z nielicznych malarzy współczesnych do perfekcji opanował technologiczne tajniki tworzywa, którym posługiwał się równie biegle jak dawni mistrzowie. Wypracował jedyną w swym rodzaju „alchemię koloru”, która – jak pisał Aleksander Wojciechowski – była zjawiskiem wyjątkowym w europejskiej sztuce XX wieku.
Wystawa jest próbą pokazania sztuki artysty głównie przez pryzmat rysunku, który odgrywał w jego twórczości bardzo ważną rolę. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane zarówno prace na papierze, jak i obrazy, w których kreska nie stanowi jedynie dopełnienia plamy barwnej, ale tworzy całą strukturę kompozycji.
Jednocześnie sztuka Tadeusza Brzozowskiego zostanie przedstawiona w kontekście jego inspiracji (sztuka dawna polska i obca, Tadeusz Makowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz etc.), twórczości wybitnych kolegów (Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Jerzy Tchórzewski, Antoni Rząsa), uczennic (Izabella Gustowska, Aldona Mickiewicz) oraz innych artystów, których łączy z nim podobne widzenie świata, człowieka, a niekiedy również nieoczywiste na pierwszy rzut oka związki formalne (Wojciech Ćwiertniewicz, Dorota Kuczma, Piotr Janas, Jakub Julian Ziółkowski).
Miejsce wydarzenia
ul. Wystawowa 1, Wrocław