Kontrast
Wielkość czcionki

Warsztaty międzypokoleniowe zapisu historii mówionej

27.06 - 11.07.2024 Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Piotra Wysockiego, Wałbrzych, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
  • warsztaty
Organizator: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
Wydarzenie przystosowane dla niepełnosprawnych: winda, rampa

Od 27 czerwca 2024 r. w Starej Kopalni odbywać się będą warsztaty międzypokoleniowe, w trakcie których młodzież, wdrożona w tajniki prowadzenia rozmów i wywiadów, będzie miała okazję po raz pierwszy sama zadawać pytania i wejść w rolę reportera. Rozpoczynamy serię nagrań i wywiadów ze świadkami historii – reemigrantami z Francji lub ich rodzinami. W pierwszym spotkaniu udział wezmą trzy seniorki, które do Polski wróciły w wieku 9, 12 i 17 lat, w latach 40. XX w.

11 lipca odbędą się 2 i 3 warsztat międzypokoleniowy, na których młodzież ponownie spotka się z zaproszonymi do współpracy seniorami. Wśród zaproszonych uczestniczek będą z nami m.in. dwie seniorki, które do Polski wróciły w wieku lat 17 i 11 w drugiej połowie lat 40. XX w.

Choć seria nagrań, wywiadów, zbierania pamiątek i integracji międzypokoleniowej odbywa się w stałej grupie naszych działań, wszystkie osoby chętne do wzięcia udziału w rozmowach i wywiadach, ciekawe żywej historii regionu, opowiedzianej z pierwszej ręki, serdecznie zapraszamy do kontaktu z koordynatorką projektu.

Wydarzenia w ramach projektu Powroty do ojczyzny skupione są wokół warsztatów i interakcji seniorów – świadków historii i ich rodzin z młodzieżą z regionu wałbrzyskiego, których celem jest przeprowadzenie i nagranie wywiadów oraz zgromadzenie pamiątek i dokumentów ukazujących reemigrację Polaków z Francji do Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego w latach 40. XX w. Pragniemy zarówno przedstawić historię grupy ok. 40 tys. reemigrantów, skupić się na ich codzienności, na przebiegu samego powrotu, jak też chcemy odczarować mity i nawiązać do patriotycznej postawy ludzi, którzy pozostawili za sobą Zachód i często ugruntowaną sytuację ekonomiczną, by pomóc w budowaniu powojennej, od lat nie widzianej ojczyzny.,

Jesteśmy otwarci na wolnych słuchaczy w tej kluczowej części naszego projektu! Dołączcie do nas!

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz ze środków Gminy Wałbrzych.

zdjęcie reemigranta

Miejsce wydarzenia

Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Piotra Wysockiego, Wałbrzych, Polska

Szczegóły lokalizacji

Zbiórka warsztatowiczów w Welcome Center (kawiarnia Sztygarówka)

Adres

Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Piotra Wysockiego, Wałbrzych, Polska