Kontrast
Wielkość czcionki

Widowisko „1920. Wdzięczni bohaterom”

15 - 23.08.2020 al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1, 03-901 Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator:
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Polskie i bolszewickie okopy, pomiędzy nimi scena, a na niej znani polscy artyści, do tego dziesiątki koni i setki statystów – tak w skrócie zapowiada się widowisko na PGE Narodowym, które w połowie sierpnia uświetni obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

W spektakularnym widowisku historycznym wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Kasia Cerekwicka, Piotr Cugowski i Stanisław Sojka. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Olgi Szomańskiej, Macieja Balcara, Mateusza Ziółko, czy Michała Kowalonka. Widzowie usłyszą również wiązankę tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu chóru Sound’nGrace. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Na scenie pojawią się też rekonstruktorzy i Orkiestra Polskiego Radia. Widowisko dopełnią wizualizacje, animacje komputerowe i archiwalia.

rganizatorzy zapowiadają, że zarówno 15 sierpnia 2020 roku podczas premiery widowiska, jak i w dniach kolejnych pokazów, tj. 20-23 sierpnia 2020 roku czeka nas prawdziwy powrót do przeszłości, widzowie odkryją realia wojennej Warszawy sprzed 100 lat oraz historie ówczesnych bohaterów, będą świadkami walki, a potem triumfu w najważniejszej bitwie wojny polsko-bolszewickiej. Celem widowiska jest przedstawienie historii sprzed wieku w sposób nowoczesny, ciekawy i zajmujący, a równocześnie uczczenie pamięci bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. O wartość merytoryczną i artystyczną widowiska „1920. Wdzięczni bohaterom” zadba Biuro Programu „Niepodległa”.

Premiera wydarzenia odbędzie się 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 20.30 i będzie transmitowana w TVP. Aby jak największa liczba fanów historii mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym widowisku na żywo, jego specjalnie przygotowana, skrócona wersja będzie powtarzana przez 4 dni od 20 do 23 sierpnia na PGE Narodowym. Wydarzenie będzie biletowane, ceny biletów zaczynają się od 10 zł i są dostępne na stronie: www.1920.pgenarodowy.pl.

Mecenasem głównym jest PGNiG S.A., mecenasami: PKN Orlen S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, PKO Bank Polski S.A., W roli partnerów wydarzenie wspierają: Totalizator Sportowy, PZU S.A. , Bank Pekao S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Lotos S.A., Enea S.A., Grupa Azoty S.A., Giełda Papierów Wartościowych, Alior Bank S.A. Partnerami instytucjonalnymi są Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu. Patroni medialni to TVP oraz Polskie Radio. Partnerem artystycznym przedsięwzięcia jest Biuro Programu „Niepodległa”, a organizatorem całego wydarzenia operator PGE Narodowego, spółka PL.2012+.

baner widowiska

Miejsce wydarzenia

al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1, 03-901 Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

Wydarzenie odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie. Transmisja wydarzenia zaplanowana jest w TVP1 oraz na antenie Polskiego Radia.