Kontrast
Wielkość czcionki

Wielcy polskiego poznawania świata. Bronisław Piłsudski

28.05 - 11.11.2018 Muzealna 1/2, 44-240 Żory, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Muzeum Miejskie w Żorach
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Bronisław Piłsudski to postać intrygująca. To człowiek mężny sercem, wielki umysłem, otwarty na inność. Człowiek, który będąc wierny Polsce, oddał swe umiejętności ludziom z odległej wyspy Hokkaido – Ajnom. Im poświęcił znaczną część swojego życia, rejestrując i opisując ich życie codzienne i kulturę. Będąc wrażliwym na niesprawiedliwość, dostrzegł paralele pomiędzy losem Polaków i tej odmiennej kulturowo grupy autochtonicznej.

Swoją osobą zajmuje znaczące miejsce w panteonie „Wielkich polskiego poznawania świata” Muzeum Miejskiego w Żorach. Zapraszamy na spotkanie z nim do Żor. To jedyna w Polsce okazja do tak bliskiego spotkania – 22 maja odsłonięty został jego pierwszy w Polsce posąg.

Spotkanie to wprowadza w świat Ajnów widzianych oczami Piłsudskiego, w kadrze wystawy muzealnej „Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”. 

Prezentowana na wystawie kolekcja Muzeum Miejskiego budowana jest od 2015 roku. Stanowi obecnie największy zbiór artefaktów i obiektów ajnuskich w Polsce. Są to narzędzia, stroje i ozdoby, bibeloty, naczynia i przybory kuchenne, eksponaty ilustrujące wierzenia i ajnuskie ceremoniały, broń oraz przykłady wzornictwa współczesnego. Obiekty dobierano tak, by ich zbiór stanowił ilustrację procesu zmian zachodzących w kulturze Ajnów w przeciągu ostatnich 150 lat. To muzealny zapis zaniku jednej z najciekawszych autochtonicznych kultur tej części świata.

To tylko jeden z pomysłów realizowanych w ramach programu „Muzealna misja patriotyczna. Kurs na Niepodległość”. 

Element projektu „Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości”.

Posąg Bronisława Piłsudskiego w Żorach

Posąg Bronisława Piłsudskiego w Żorach

Miejsce wydarzenia

Muzealna 1/2, 44-240 Żory, Polska

Adres

Muzealna 1/2, 44-240 Żory, Polska