Wielka Niepodległa 1918-2018, VIII Złotopotocka Noc Muzealna
- aktywnie
- bezpłatnie
- dla dzieci
- plenerowo
- rekonstrukcje/inscenizacje
Wielka Niepodległa 1918-2018. Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w gminie Janów.
Inscenizacja historyczna – pokaz polskich formacji wojskowych z lat 1914-1918 w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Przasnysza w ramach VIII Złotopotockiej Nocy Muzealnej.
Organizatorzy: Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie
Patronat honorowy: Pani Joanna Ścigaj Wójt Gminy Janów
Miejsce: teren Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku
Data: 20 maja 2018r. godzina 16.00
Niepodległość w polskiej historii narodowej ma szczególne znaczenie. Wokół tego pojęcia toczyła się historia Polski przez 123 lata. Insurekcja kościuszkowska, powstanie listopadowe, powstanie styczniowe wyznaczały oś historyczną ziem polskich będących pod zaborami. Kolejne nadzieje na odzyskanie niepodległości i wskrzeszenie państwa polskiego przyniósł wybuch wielkiej wojny światowej. Polakom walczącym w armiach zaborców towarzyszyła wspólna idea – wolność dla Polski. Inscenizacja historyczno – rekonstrukcyjna polskich formacji wojskowych z lat 1914 – 1918 w wykonaniu grupy z Przasnysza jest właśnie opowieścią o jednej z formacji polskich walczących o niepodległość.
14 Pułk Strzelców Syberyjskich Armii Imperium Rosyjskiego, historycznie zrekonstruowany, będzie gościł na terenie Muzeum Złotopotockiego. Na około 40 m2 powstanie obóz wojskowy ze swoimi podstawowymi elementami: namiot sztabowy, posterunek, szpital polowy, stanowisko ogniowe z ciężkim karabinem maszynowym. Obsadzony żołnierzami w replikach ubiorów strzelców syberyjskich wyposażonych w indywidualną broń.
14 Pułk Strzelców Syberyjskich wchodził w skład 4 Dywizji Syberyjskiej Piechoty i walczył m.in. w bitwie przasnyskiej w 1915r. Pełną narrację o szlaku bojowym formacji przedstawią założyciele i członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Przasnysza. Opisywana inscenizacja historyczna jest początkiem cyklu wydarzeń poświęconych 100-leciu odzyskania Niepodległości.
Zapowiedzi:
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Janowie przedstawią rekonstrukcję obchodów Święta Niepodległości sprzed 80 lat (1938r.).
Rekonstrukcjom będzie towarzyszył cykl wykładów: Wielka Niepodległa w regionie, Wielka Niepodległa w sztuce, Wielka Niepodległa w literaturze i pamiętnikarstwie.
Wieczornice niepodległościowe: Wielka Niepodległa w poezji, Wielka Niepodległa w muzyce będą kolejną formą spotkań niepodległościowych o charakterze interaktywnym przy udziale dzieci i młodzieży ze szkół w regionie.
Program obchodów niepodległościowych zakończy konkurs wiedzy historycznej – Wielka Niepodległa 1918-2018 -meandry niepodległości, adresowany do klas VII – VIII szkół podstawowych. Zasięg konkursu ma charakter regionalny. Finał konkursu odbędzie się w Szkole Podstawowej w Janowie 11 listopada 2018r. Serdecznie zapraszamy na nasz program Wielka Niepodległa 1918-2018, począwszy od 20 maja 2018r.
Wielka Niepodległa 1918-2018 VIII Złotopotocka Noc Muzealna
Miejsce wydarzenia
Kościuszki 11, 42-253 Złoty Potok, Polska
Adres
Kościuszki 11, 42-253 Złoty Potok, Polska