Kontrast
Wielkość czcionki

Wspomnienie o Józefie Piłsudskim

2021.06.13 Nałęczów, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Fundacja Artchata
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 16:00

Ścieżka obok drogi Kazimiery Iłłakowiczówny
wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim
________________________________________

adaptacja tekstu, reżyseria, wykonanie / EWA DAŁKOWSKA
________________________________________
Czytanie na żywo zaadaptowanych fragmentów książki Ścieżka obok drogi autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny przez uznaną aktorkę teatralną i filmową Ewę Dałkowską. Utwór jest literackim wspomnieniem o Marszałku Józefie Piłsudskim z okresu pracy poetki w Ministerstwie Spraw Wojskowych.
Wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926 – 1935 była osobistą sekretarką Marszałka, są barwną opowieścią ukazującą postać Józefa Piłsudskiego z dwóch perspektyw, jako zwykłego człowieka, i Wielkiego Męża Stanu. Utwór doczekał się trzech wydań w okresie międzywojennym (w latach 1938-1939), po wojnie ukazało się zaledwie jedno wydanie – reprint w 1989 roku.

EWA DAŁKOWSKA
Aktorka teatralna i filmowa. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji zarówno teatralnych, jak i filmowych. Współpracowała z największymi twórcami polskimi, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Janem Englertem, Zygmuntem Hubnerem, Antonim Krauze, Andrzejem Barańskim, Edwardem Żebrowskim, Andrzejem Trzos – Rastawieckim, Krzysztofem Zaleskim, Tomaszem Manem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim. Talent i charyzma aktorki przyciągają także młodych twórców. W 2011 roku Ewa Dałkowska zagrała w nagradzanym na festiwalach krótkometrażowym Święcie Zmarłych w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. W 2015 roku Dałkowska wystąpiła także w filmie Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej oraz w filmie Smoleńsk Antoniego Krauzego, gdzie wcieliła się w rolę Marii Kaczyńskiej. W stanie wojennym działała w podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego działalność została zainaugurowana 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce (…). Od 2008 należy do zespołu Nowego Teatru.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

plakat wydarzenia

plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Nałęczów, Polska

Szczegóły lokalizacji

Park Zdrojowy / skwer przy ławeczce Bolesława Prusa

Adres

Nałęczów, Polska