Kontrast
Wielkość czcionki

Wydarzenie „Widzieć Niepodległą”

2018.12.28 Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Śrem, Polska
Dodaj do kalendarza
  • plenerowo
Organizator: Muzeum Śremskie w Śremie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 18:00-19:00

W ubiegłym roku rozpoczęła się wielka przebudowa domu należącego do PSS Społem przy zbiegu ulic Kościuszki i Młyńskiej w Śremie. W samej inwestycji nie ma nic sensacyjnego, ale w wyniku demontażu wewnętrznych elementów budowlanych odkryto zamurowaną butelkę zawierającą ręcznie pisany dokument. List zadatowano precyzyjnie na 20 maja 1902 roku.

List z butelki jest świadectwem marzenia i pracy ku wolności Ojczyzny, znakomitą inspiracją do artystycznego działania na rzecz obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które to wydarzenia w przypadku Wielkopolski łączy znak równości.

Wydarzenie „Widzieć Niepodległą” będzie miało miejsce na placu przed odrestaurowaną kamienicą, w której odnaleziono list. Planujemy krótkie występy – w patriotycznym repertuarze usłyszymy lokalnych artystów. Głównym punktem wydarzenia ma być specjalnie przygotowana w technice animacji prezentacja. Jej scenariusz zostanie oparty na najważniejszych przesłaniach zawartych w odnalezionym w kamienicy dokumencie.

Dla uczestników wydarzenia przewidujemy kokardy patriotyczne, planowany jest również poczęstunek (gorące napoje i ciasto). Na placu zostanie zainstalowana scena, nagłośnienie i oświetlenie. Ustawiony zostanie również ekran led, na którym prócz wspomnianej prezentacji pojawią się fotografie i pocztówki sprzed 100 lat ze zbiorów Muzeum Śremskiego.

W związku z nawiązaną współpracą z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, Biuro Programu „Niepodległa” aktywnie włącza się w organizację wydarzeń upamiętniających setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Plakat obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Miejsce wydarzenia

Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Śrem, Polska

Szczegóły lokalizacji

Plac u zbiegu ulic Kościuszki i Wyszyńskiego

Adres

Śrem, Polska