Kontrast
Wielkość czcionki

Wykład „Patroni roku 2024. Bohaterowie zbiorowej pamięci”

2024.10.08 Aleje Jana Pawła II 10, 37-450 Stalowa Wola, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 17:00-18:30
Wydarzenie przystosowane dla niepełnosprawnych: Budynek dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenie Uniwersyteckie Srebrne Lata w Stalowej Woli zapraszają na wykład pt.: „Patroni roku 2024. Bohaterowie zbiorowej pamięci.”.

Wydarzenie bezpłatne, ogólnodostępne.

Bohaterowie zbiorowej pamięci to wykład poświęcony polskim literatom, Patronom 2024 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024:

  • Rokiem Marka Hłaski w 90. rocznicę urodzin polskiego pisarza i scenarzysty filmowego. Autora takich dzieł jak „Pierwszy krok w chmurach”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Następny do raju”, „Palcie ryż każdego dnia”.
  • Rokiem Kazimierza Wierzyńskiego w 130. rocznicę urodzin polskiego poety, prozaika, eseisty. Zdobywcy złotego medalu w konkursie literackim IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928.
  • Rokiem Melchiora Wańkowicza w 50. rocznicę śmierci polskiego pisarza, dziennikarza, reportażysty i publicysty.
  • Rokiem Zygmunta Fortunata Miłkowskiego w 200. rocznicę urodzin polskiego pisarza, publicysty i polityka niepodległościowego, powstańczego pułkownika. Jednego z najpłodniejszych pisarzy polskich.

Patroni roku 2024 ustanowieni przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej to:

  • Witold Gombrowicz, polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg. Jego twórczość cechują m. in. analiza psychologiczna człowieka jako uwikłanego w spuściznę kultury i w innych ludzi. Autor powieści: „Ferdydurke”, „Trans-Atlantyk”, „Pornografia”.
  • Czesław Miłosz, polski poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata. Uznawany za najwybitniejszego polskiego poetę XX wieku.

Zostaną przedstawione historie ich życia i twórczości oraz wpływu tej literatury na historię, kulturę, dziedzictwo narodowe oraz tradycje Polski, krzewienie wartości i postaw patriotycznych oraz idei wolności i niepodległości.

Wykład wygłosi Pan dr hab. Andrzej Bonusiak, prof. UR z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego pn.: „Dla Niepodległej – Patroni 2024 r. – edukacja patriotyczna w woj. podkarpackim”. Celem głównym projektu jest upamiętnienie bohaterów i wydarzeń związanych z Patronami roku 2024.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Aleje Jana Pawła II 10, 37-450 Stalowa Wola, Polska

Szczegóły lokalizacji

Wydarzenie zostanie zorganiozowane w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli

Adres

Aleje Jana Pawła II 10, 37-450 Stalowa Wola, Polska