Kontrast
Wielkość czcionki

„Wyspiański. Nieznany” – wystawa na 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego

15.01 - 05.05.2019 Muzeum Narodowe w Krakowie, Al. 3 Maja, Kraków, Polska
Dodaj do kalendarza
Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
Płatność: bilet wstępu do muzeum według obowiązującego cennika

15 stycznia, w 150. rocznicę urodzin artysty, w Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się wernisaż nowej odsłony ekspozycji, którą w 2018 roku zwiedziło ponad 200 000 widzów.

Na wystawie „Wyspiański. Nieznany” zgromadzone zostały w większości dzieła i przedmioty z otoczenia Stanisława Wyspiańskiego, które publiczność będzie mogła oglądać po raz pierwszy. To przede wszystkim pastelowy „Autoportret artysty” (1897) oraz „Portret dra Jana Raczyńskiego” (1904), zakupione do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w listopadzie 2018 roku. Po raz pierwszy zobaczymy także liczący blisko 600 pozycji księgozbiór własny artysty, zakupiony przez MNK w 1910 roku od wdowy po Wyspiańskim, Teodory Teofili z domu Pytko. Prawie wszystkie tomy są podpisane i datowane. W wielu znajdują się ołówkowe szkice Wyspiańskiego, w innych – dedykacje współczesnych poetów i pisarzy, którzy podarowali mu swoje książki. Osobną grupę stanowi komplet pierwodruków dramatów Wyspiańskiego, od „Legendy” i „Warszawianki” (1898) po opublikowane w roku śmierci artysty: „Skałkę”, „Powrót Odysa” i „Sędziów”.

Nie zabraknie także mało dotąd znanych prac artystycznych, w tym rysunków z okresu młodzieńczego oraz pasteli z kolekcji m.in. Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Lubelskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie i ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów.

Serdecznie zapraszamy!

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

autoportret Wyspianskiego, namalowany mężczyzna patrzy na wprost

Stanisław Wyspiański, Portret własny artysty, 1897; pastel, papier; Fot. Michał Obarzanowski / Mirosław Żak; Muzeum Narodowe w Krakowie

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie, Al. 3 Maja, Kraków, Polska

Adres

Muzeum Narodowe w Krakowie, Al. 3 Maja, Kraków, Polska