Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich”

07.05 - 06.08.2019 Muzeum Łazienki Królewskie, Agrykola 1, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
Organizator: Muzeum Łazienki Królewskie
Płatność: Wstęp: 10 zł - bilet normalny, 5 zł - ulgowy
W godzinach: wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00

Wystawa stanowi opowieść o blisko 1000-letnich relacjach polsko-węgierskich. Historię stosunków między oboma krajami przybliżają bezcenne obiekty, pochodzące z najprzedniejszych węgierskich instytucji, m.in. z Węgierskiego Muzeum Narodowego, Węgierskiego Archiwum Narodowego oraz z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości przy Ministerstwie Obrony w Budapeszcie. Przedmioty, które eksponowane są na wystawie, poza wyjątkową wartością historyczną i artystyczną, kryją w sobie duży ładunek emocjonalny, gdyż łączą się z postaciami ikonicznymi dla obu narodów. Zobaczyć możemy pamiątki związane z królem Stefanem I Batorym, Siedmiogrodzianinem i twórcą militarnej potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów, oraz z generałem Józefem Bemem, jednym z największych bohaterów narodowych Węgier.

Polacy i Węgrzy od dawna podkreślają łączącą ich wielowiekową przyjaźń, a nade wszystko bezinteresowne wsparcie udzielane sobie wzajemnie podczas zmagań o niepodległość. Na przestrzeni wieków między oboma krajami nie brakowało konfliktów związanych z rywalizacją o wpływy w naszej części Europy, jednak były to raczej epizody, a pamięć o wspólnej historii żyła nawet wtedy, gdy oba narody znajdowały się we wrogich obozach.

Wystawa „Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich” dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Towarzyszy jej bogaty program edukacyjny: oprowadzania, konferencje, piknik oraz spotkania rodzinne.

plakat z buławą w centrum, opisem wystawy pod nią i belką z logo

Buława Stefana Batorego, księcia siedmiogrodzkiego i króla Polski (panował w latach 1576–1586), 2. połowa XVI w. Warsztat siedmiogrodzki (?), srebro pozłacane, głowica zdobiona turkusami. Z kolekcji Miklósa Jankowicza. Węgierskie Muzeum Narodowe, fot. Csaba Gedai

Miejsce wydarzenia

Muzeum Łazienki Królewskie, Agrykola 1, Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

budynek Podchorążówki

Adres

Muzeum Łazienki Królewskie, Agrykola 1, Warszawa, Polska