Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Józef Brandt 1841-1915”

28.10 - 06.01.2019 Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9, Poznań, Polska
Dodaj do kalendarza
Organizator: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Płatność: 7zł / ulgowy, 10zł / normalny; bilety łączone (wystawa czasowa i stała): 10 zł/ ulgowy, 15 zł/normalny

Wystawa monograficzna Józefa Brandta przygotowana w Muzeum Narodowym w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu, jest zakrojonym na szeroką skalę pokazem twórczości artysty uznanego za najwybitniejszego polskiego batalistę. Na wystawie znajdzie się blisko 100 obrazów olejnych, kolekcja rysunków i fotografii artysty, a także zbiór militariów i przedmiotów sztuki zdobniczej tworzących zrekonstruowaną pracownię artysty.

Najsłynniejsze i najbardziej wartościowe dzieła Józefa Brandta pozwolą poznać twórczość artysty, który cieszył się powszechnym uznaniem krytyków, historyków sztuki, koronowanych głów, sprzedażnych galerii i szerokiej publiczności. Wyrazem tego były liczne zakupy do kolekcji muzealnych (m. in. Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, Nationalgalerie w Berlinie), otrzymywane przez artystę na europejskich wystawach medale i wyróżnienia, przyznawane mu za działalność twórczą ordery oraz honorowe członkostwa artystycznych towarzystw i Akademii Sztuki w Czechach, Bawarii i na ziemiach polskich.

Sukcesem, mierzonym takimi kategoriami, nie mógł się wówczas z Brandtem równać żaden polski artysta i choć z końcem XIX wieku, gdy malarstwo historyczne i monumentalna batalistyka ustąpiły miejsca najszerzej pojętej nowoczesności, a jego sława w Europie przygasła, to w Polsce długo jeszcze i do dziś z jego właśnie nazwiskiem łączymy najlepsze tradycje XIX wiecznego malarstwa historycznego o patriotycznej wymowie.

Artysta debiutował w warszawskiej Zachęcie w 1861 roku. Do końca życia wystawiał w najważniejszych salonach Monachium, Wiednia, Berlina, Drezna, Paryża, Krakowa i Warszawy. Mieszkał i tworzył w Orońsku, swym majątku pod Radomiem, oraz w Monachium, gdzie był osobą niemal publiczną. W atelier przy Schwanthalerstrasse 19 prowadził od lat 70. nieurzędową szkołę malarstwa, a jego gościnny dom otwarty był dla licznie przybywających do monachijskiej Akademii młodych polskich malarzy. Urządzona na sposób muzealny pracownia, zasobna w zbieraną w ciągu całego życia kolekcję dawnej broni i strojów, była w stolicy Bawarii atrakcją, zwiedzaną licznie przez elity miasta i przyjeżdżających do Monachium turystów.

Pozostając obok zasadniczych dyskusji artystycznych swego czasu wykorzystywał Brandt z brawurą zdobycze malarskiego realizmu, jak i charakterystyczną dla polskich malarzy nastrojowość wyrażaną w nokturnowej kolorystyce, czy w swoistej dynamicznej nad-ekspresyjności obrazów późniejszych.

Wystawie towarzyszy trzytomowy katalog dzieł wszystkich Brandta przygotowany w warszawskim Muzeum przez zespół autorek pod redakcją Ewy Micke-Broniarek.

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, aleje Marcinkowskiego 9

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu.
kuratorki, koncepcja wystawy: Ewa Micke-Broniarek, Agnieszka Bagińska
współpraca: Anna Masłowska, Krystyna Znojewska-Prokop
projekt aranżacji: Maria Odolczyk

Muzeum Narodowe w Poznaniu
kuratorka: Maria Gołąb
projekt aranżacji: Joanna Lewandowska

Wystawie towarzyszy bogaty program spotkań.

Zaproszenie na wystawę monograficzną Józefa Brandta z wykorzystanym fragmentem obrazu artysty pt.

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9, Poznań, Polska