Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa plenerowa „Murale Polskiej Niepodległości” w Nowym Tomyślu

12.08 - 08.09.2019 Plac Niepodległości, Nowy Tomyśl, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • folklor/rękodzieło
  • plenerowo
  • warsztaty
Organizator: Narodowe Centrum Kultury,
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: Otwarta całodobowa wystawa plenerowa, wydarzenia towarzysząe - 06-08.09.2019

Wystawa „Murale Polskiej Niepodległości ” jest podsumowaniem projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury od 2017 roku. W 2019 roku mobilna plenerowa ekspozycja pokazuje murale i wybrane aspekty historyczne przewijające się podczas warsztatów realizowanych w roku poprzednim. Wystawie towarzyszą liczne otwarte działania edukacyjno-artystyczne. Wernisaż wystawy odbył się 12.05.2019 w Milanówku. Następnie wystawa odwiedziła Łomżę, Świętochłowice i Gostyń.

Od 12.08.2019 do 09.09.2019 wystawa „Murale Polskiej Niepodległości w Nowym Tomyślu.

Podczas ekspozycji wystawy zapraszamy na dwa wydarzenia jej towarzyszące:

1. 26.08.2019 – Wieczornica. Wydarzenie realizowane wspólnie z nowotomyskimi harcerzami z 19. Drużyny Harcerskiej „Buki” im. A. Kamińskiego /wspólne śpiewanie polskich utworów przy akompaniamencie gitary, rozmowy o historii i tradycji/. Drużyna w 2018 roku, była bardzo zaangażowana realizację projektu „Murale Polskiej Niepodległości” w Nowym Tomyślu.

2. 06-08.09.2019 r. – piknik historyczny z Teatrem Wagabunda – wydarzenie towarzyszące wystawie podczas największej imprezy w mieście – tradycyjnego Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego.
Program edukacyjno-teatralno-animacyjny przygotowany przez Teatr Wagabunda nosi tytuł: „Polska stara zagroda, czyli jak 100 lat temu żyli i bawili się nasi przodkowie”. Na placu wokół wystawy powstanie interaktywna, historyczna instalacja teatralna. Projekt Polskiej starej zagrody powstał z myślą teatralnego uczczenia stulecia niepodległości naszego Państwa. Uczestnicy wydarzenia odbędą podróż w przeszłość, podczas której będą mogli przyjrzeć się, ale też dotknąć świata naszych dziadków i uczestniczyć w świecie polskich, wiejskich zabaw i prac. Wzajemne oddziaływanie przeszłości i teraźniejszości wyzwoli pełen niespodzianek dialog między dziećmi początku XX wieku a dziećmi współczesnymi. To przedsięwzięcie to próba połączenia przeszłości ze współczesnością w interaktywnej, teatralnej formie. W zagrodzie przygotowane będą instalacje rzemieślnicze, tak żeby mogły z nich korzystać całe rodziny wielopokoleniowe. Skala trudności wykonywanych czynności dopasowana będzie do uczestników lubiących samodzielne wyzwania. Na szczególną uwagę zasługują stanowiska, w których będzie można się podjąć prac gospodarskich, spróbować swych sił w ginących zawodach i zapomnianych już zadaniach, które były codziennością 100 lat temu. Duża ilość instalacji gwarantuje wielogodzinną zabawę. W tej szczególnej podróży może uczestniczyć jednocześnie bardzo wiele osób. Najmłodszym z pewnością spodobają się dawne gry i zabawy, które mogą być wyjątkową lekcją historii, ale także ćwiczyć refleks i wyobraźnię. Natomiast starszym uczestnikom przypomną obrazki z dzieciństwa związane z tradycjami życia na wsi wyznaczonymi porami roku. W starej zagrodzie można doświadczyć zapomnianego świata, który stanowił podstawę egzystencji naszych przodków 100 lat temu. Dodatkową atrakcją będzie stanowisko „Manufaktura świec”, gdzie będzie można wykonać biało-czerwoną świecę tradycyjnymi metodami lania i zawijania.

***

Wystawa „Murale Polskiej Niepodległości ” jest podsumowaniem projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury od 2017 roku. Cel projektu to poszerzenie wiedzy historycznej dotyczącej odzyskania niepodległości, wśród dzieci i młodzieży z wykorzystaniem atrakcyjnych dla tej grupy wiekowej form edukacyjnych. W 2017 roku zostały przeprowadzone warsztaty historyczno-artystyczne, młodzież pod nadzorem streetartowców wykonała pilotażowy mural w warszawskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

W 2018 roku zorganizowane zostały działania edukacyjne uwzględniające lokalną historię i lokalnych bohaterów biorących udział w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. Zajęcia przeprowadzono z uczniami 100 szkół, w 10 miastach Polsce. Następnie młodzież biorąca udział w projekcie, pod czujnym okiem artystów- plastyków projektowała i włączała się w wykonanie 10 murali w Łomży, Szczecinie, Świętochłowicach, Warszawie-Wesołej, Milanówku, Środzie Wielkopolskiej, Gostyniu, Nowym Tomyślu, Jelczu-Laskowicach, Radomsku.

***

Nowy Tomyśl to już piąte miejsce gdzie wystawa dotarła, następne to:
• Środa Wielkopolska w dniach 10-30 września, skwer na terenie Średzkiego Ośrodka Kultury przy ul. 20 Października
• Jelcz-Laskowice dniach 1-23 października, plac przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, ul Oławska 46
• w Radomsku w dniach 24 października-15 listopada, park otaczający Miejską Bibliotekę Publiczną przy ul. Narutowicza 4

Zapraszamy do Nowego Tomyśla !

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Plac Niepodległości, Nowy Tomyśl, Polska

Szczegóły lokalizacji

Plac Niepodległości, Rynek - główny plac w mieście

Adres

Nowy Tomyśl, Polska