Wystawa „Polska Niepodległa – Historia w Ożywionych Obrazach”
- bezpłatnie
- rekonstrukcje/inscenizacje
Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach to dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczający do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.
Wystawa Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach zdradza kulisy powstawania tej niezwykłej serii i odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne.
Widzowie będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, zobaczyć fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym.
Wystawie towarzyszyć będą również specjalne pokazy VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej.
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
W nocy z 29 na 30 listopada o godz. 18:00 – w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, specjalny pokaz filmu „Olszynka Grochowska” połączony z wykładem historyka.
7 i 18 listopada – projekcje VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej.
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Miejsce wydarzenia
Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15