Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Polska Niepodległa – Historia w Ożywionych Obrazach”

07 - 30.11.2017 Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: WYTWÓRNIA FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH i NARODOWE CENTRUM KULTURY
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach to dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

zdjęcie z planu filmowego

Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczający do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.

Wystawa Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach zdradza kulisy powstawania tej niezwykłej serii i odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne.

kadr filmowy

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, zobaczyć fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym.

Wystawie towarzyszyć będą również specjalne pokazy VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
W nocy z 29 na 30 listopada o godz. 18:00 – w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, specjalny pokaz filmu „Olszynka Grochowska” połączony z wykładem historyka.
7 i 18 listopada – projekcje VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

 

kadr z filmu

Miejsce wydarzenia

Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15