Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Powstali 1863-64” w Busku-Zdroju

12 - 22.07.2024 Aleja Adama Mickiewicza 22, Busko-Zdrój, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
  • warsztaty
Organizator: Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 10:00 - 18:00
Wydarzenie przystosowane dla niepełnosprawnych: Wystawa dostosowana dla osób na wózkach inwalidzkich.

Czy kosa była lepsza od karabinu? Dlaczego dyktatura Mariana Langiewicza trwała zaledwie kilka dni? Jaki był udział kobiet w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Odpowiedzi na te inne pytania związane z największym zrywem niepodległościowym w historii Polski XIX wieku można odnaleźć na wystawie plenerowej Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, poświęconej Powstaniu Styczniowemu.

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na terenach zielonych przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju.

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.
Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty.

Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – mają okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci. Wystawie towarzyszy pakiet edukacyjny oraz wiele innych form aktywności.

Zapraszamy na wernisaż wystawy 12 lipca o godzinie 14:00, na terenach zielonych przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Na wernisażu obecny będzie kurator wystawy Wojciech Kalwat.
Wystawa czynna w dniach 12–22 lipca 2024 r. w godzinach: 10:00–18:00.

W ramach wystawy w dn. 19.07.2024 r. odbędą się warsztaty dla dzieci „Wycinanki z historii” połączone z oprowadzaniem po wystawie. Zapisy pod numerem telefonu 41 370 54 19. Ilość miejsc ograniczona.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Za Honor i Wolność dla Niepodległej Ojczyzny – Powstanie Styczniowe 1863 – 1864” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Aleja Adama Mickiewicza 22, Busko-Zdrój, Polska

Szczegóły lokalizacji

Tereny zielone przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury

Adres

Aleja Adama Mickiewicza 22, Busko-Zdrój, Polska