Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” w Żmigrodzie

03 - 20.09.2019 Zespół Pałacowo Parkowy, Parkowa, Żmigród, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • plenerowo
Organizator: Centrum Historii Zajezdnia
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Od 3 do 20 września w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie będzie eksponowana wystawa „Rówieśnicy Niepodległej”. Zapraszamy na uroczysty wernisaż wystawy, który rozpocznie się o godz. 13.00 w trejażu na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego przy ul. Parkowej. Wystawę będzie można obejrzeć w Żmigrodzie do 20 września włącznie.

Wyjątkowa „Rówieśnicy Niepodległej” powstała z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – i to właśnie rówieśnicy nowej Polski, stulatkowie, dzielą się w niej swoimi osobistymi historiami, które nierozerwalnie splatają się z losami naszej ojczyzny w ostatnim stuleciu. Ich relacje zostały nagrane, a fragmenty wspomnień, dotyczące m.in. dorastania w dwudziestoleciu międzywojennym, bolesnego doświadczenia II wojny światowej i codzienności w realiach komunistycznego państwa, zostały zaprezentowane na wystawie na symbolicznej osi czasu i zilustrowane zdjęciami z archiwów rozmówców.

Wernisaż wystawy „Rówieśnicy Niepodległej”, której autorami są Ewa Sowińska i Katarzyna Bock-Matuszyk, odbył się 10 listopada 2018 roku w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Ekspozycja podróżuje teraz po Polsce. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we współpracy z partnerami z całej Polski będzie kontynuuje także nagrywanie relacji najstarszych Polaków. W ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie” powstaje również publikacja z fragmentami tych wspomnień.

Stulatkowie opowiadają, co ich zdaniem jest najważniejszymi osiągnięciami oraz wydarzeniami w burzliwej i ciekawej historii kraju i świata, której są świadkami. Dzielą się też tym, czym jest dla nich niepodległość i to ważne pytanie skierowanie jest również do odbiorców wystawy.

Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Czarno-biała fotografia przedstawia grupę turystów siedzących na wierzchołku góry. Na obrazku znajduje się takze biały kwadrat z napisem

Miejsce wydarzenia

Zespół Pałacowo Parkowy, Parkowa, Żmigród, Polska