Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „W drodze do niepodległości”

01.09 - 31.10.2020 Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Berka Joselewicza, Przemyśl, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • plenerowo
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową wystawę!

Wystawa przedstawia najważniejsze wydarzenia towarzyszące Polakom przez 123 lata niewoli. Pokazuje walkę w obronie niepodległości Polski pod koniec XVIII wieku, jej wymazanie z mapy Europy przez trzech zaborców: Austrię, Prusy i Rosję, a później nieustanne dążenia do odzyskania państwowości, zakończone spełnieniem marzeń wielu pokoleń w listopadzie 1918 r.

Walka o zrealizowanie tego marzenia często przypłacana była śmiercią, zsyłkami, więzieniem czy konfiskatą majątku. Pokolenia Polaków starały się wykorzystać każdą szansę by odzyskać niepodległość, walcząc w całej Europie pod różnymi sztandarami „Za wolność naszą i waszą” czy to u boku Napoleona, czy w czasie Wiosny Ludów lub też podczas powstań.

I plansza wystawy
Konflikt pomiędzy zaborcami doprowadził do wybuchu I Wojny Światowej i choć była ona traumatycznym przeżyciem dla mieszkańców Europy, Polsce przyniosła upragnioną wolność w 1918 r.

Wystawa „W drodze do niepodległości” jest kolejną z cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski” realizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z historykami Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Komentarze są dostępne w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim.

Zapraszamy!

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Partner wystawy: Archiwum Narodowe w Krakowie

I plansza wystawy

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Berka Joselewicza, Przemyśl, Polska

Szczegóły lokalizacji

Miejsce eksponowania: obok Gmachu Głównego, pl. Berka Joselewicza 1 - od strony ulicy Ratuszowej.

Adres

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Berka Joselewicza, Przemyśl, Polska