Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-18 Od Bałtyku po Karpaty”

15.10 - 09.12.2018 Bogatyński Ośrodek Kultury, Bogatynia, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
  • warsztaty
Organizator: Bogatyński Ośrodek Kultury
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Bogatyński Ośrodek Kultury jest organizatorem wystawy „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918. Od Bałtyku po Karpaty. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego”, przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie – instytucję kultury miasta stołecznego Warszawy, która zaprezentowana zostanie z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wystawa towarzyszy również 17. Dolnośląskim Dniom Kultury Kresowej.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w przygotowanych przez nas propozycjach edukacyjno-kulturalnych:
• 15 października br. godz. 9.00 i 11.00 – spotkanie tematyczne z młodzieżą
• 15 października br. godz. 18.00 – wernisaż wystawy
• 15 października br. – 9 grudnia br. 8.00 – 20.00 – dni powszednie – czas
prezentacji wystawy. 15.00 – 20.00 – soboty i niedziele

Spotkania realizowane będą w dwóch etapach:
• oryginalnej prezentacji multimedialnej „Nie tylko 11 listopada! Zapomniana historia roku 1918”, w ramach której Pan Tomasz Kuba Kozłowski opowie o trudnej drodze do niepodległości, o arcyciekawym procesie odzyskania niepodległości, o wydarzeniach roku 1918, bo jak mówi: „chodzi o to, żeby pokazać to, czego nie pokazuje nikt”. Odzyskanie niepodległości nie sprowadza się do jednej daty, do jednej postaci, bohatera, człowieka, do jednego wydarzenia, miejsca… Niepodległość to proces, trudna droga. Niepodległość to dar. To wyzwanie, któremu staramy się sprostać.

• prezentacji wystawy w formie opowieści obrazujących, wyjaśniających i zgłębiających jej tematykę. Wystawa zaprezentuje drugi, największy teatr działań wojennych w Europie – front wschodni. To na nim właśnie walczyli i ginęli tysiącami nasi przodkowie, wcielani do armii państw zaborczych. Utrwalają tę pamięć niepozorni świadkowie tego konfliktu: pocztówki, które na przełomie XIX i XX wieku podbijają świat, stając się fenomenem kulturowym i społecznym. Fotografie pozwalające nawet amatorom rejestrować oblicza wojny, korespondentki wysyłane przez wziętych do niewoli żołnierzy. Przywołują sceny z toczonych walk, chwile tryumfów i klęsk, obrazy życia codziennego na froncie, zdjęcia zniszczonych wsi, miast i miasteczek obróconych w perzynę oraz ofiar wojny: jeńców, rannych i uchodźców. Brak bezpośrednich ujęć bitewnych wypełniają wykonywane później rysunki i malunki. Dominują obrazy podkreślające siłę armii oraz słabość przeciwnika, pokazujące zajmowane miejscowości, frontową infrastrukturę, postaci żołnierzy i dowódców. Na sielankowych często obrazkach widać monotonię służby a nie żołnierskie trudy i dramaty. Cenzura wojskowa i autocenzura nadawców powodują, że opinii publicznej, rodzin i bliskich nie epatuje się okrucieństwami wojny.

Ekspozycja, której scenariusz przygotował Tomasz Kuba Kozłowski prezentuje Wielką Wojnę na Ziemiach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej – terenach współczesnej Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Bazą źródłową wystawy są zbiory autora liczące kilkadziesiąt tysięcy obiektów z końca XIX i początku XX wieku. Na ekspozycji pokażemy reprodukcje i oryginalne obiekty z lat 1914–1918 pochodzących ze zbiorów autora, m.in. unikatowe zdjęcia, pocztówki, dokumenty, mapy, które stanowią niezwykle cenne, często niedocenione źródło utrwalające obraz Wielkiej Wojny na Wschodzie.

Prezentacja wystawy „Wielka Wojna na Wschodzie 194-18. Od Bałtyku po Karpaty” oraz prezentacje tematyczne jej towarzyszące to swoistego rodzaju przygotowanie do godnego celebrowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Spotkania z młodzieżą i uroczysty wernisaż wystawy pobudzą świadomość i umocnią tożsamość narodową naszej lokalnej społeczności. Przybliżą uczestnikom polską drogę powrotu do niepodległości.

Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia.

plakat - Zniszczony Włodzimierz Wołyński

Miejsce wydarzenia

Bogatyński Ośrodek Kultury, Bogatynia, Polska

Adres

Bogatyński Ośrodek Kultury, Bogatynia, Polska