Kontrast
Wielkość czcionki

XII Piknik Niepodległościowy w Łodzi

2023.11.11 Jana Karskiego 5, 91-062 Łódź, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Manufaktura
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 11:00–17:30

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze to najbardziej spektakularne wydarzenie związane z obchodami 11 listopada w regionie łódzkim! Odwiedzający w bezpiecznej, rodzinnej atmosferze świętują kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości już 12 raz! Czekamy na tych którzy chcą zobaczyć pojazdy wojskowe, wystawy historyczne i pokazy grup rekonstrukcyjnych, a także wspólnie pośpiewać i spotkać samego Marszałka Piłsudskiego. Zapraszamy!

Piknik Niepodległościowy odbędzie się w sobotę 11. Listopada w godzinach 11–17:30. Jednak to nie koniec atrakcji. Do niedzieli na rynku Manufaktury zostanie blisko 20 pojazdów, część z kolekcji Jacka Pniewskiego, między innymi ciężarówki wojskowe, half truck – pojazd półgąsienicowy, amfibia MAW i czołg T50. Także po zakończeniu pikniku będzie można nadal odwiedzać wystawy Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Piknik Niepodległościowy jest okazją do spotkań weteranów, żołnierzy, policjantów z młodym pokoleniem. Każdego roku w wydarzeniu bierze udział ponad 30 instytucji, jednostek wojskowych, grup militarnych, przedstawicieli służb mundurowych i hobbystów. Wydarzeniu towarzyszą pokazy, inscenizacje i wystawy historyczne. W tym roku w Pikniku uczestniczyć będą między innymi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, ale także WKU w Łodzi. Zaprezentują się Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi. Swoją obecność zapowiedzieli byli żołnierze GROM oraz weterani wojsk powietrzno-desantowych. Po raz pierwszy w Pikniku wezmą udział przedstawiciele Armii Amerykańskiej z 3 Dywizji Piechoty US Army stacjonującej w Polsce i przywiozą ze sobą czołg M1 Abrams i haubicę samobieżną Paladin.

Po raz drugi w wydarzeniu bierze udział Biuro „Niepodległa”, tym razem z najnowszym mobilnym projektem „Iskry Niepodległej”. Multimedialny spektakl, którego sceną jest nowoczesna naczepa ekspozycyjna, opowiada o wybitnych Polkach i Polakach. To mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa”. Wychodząc od sylwetek ojców niepodległości, prezentuje ono opowieść, w którą wpleciono postaci podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Unikalne rozwiązania technologiczne, działając na różne zmysły, w sposób przystępny i atrakcyjny budują niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty. Widowisko jest wyświetlane w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może ono podróżować po całym kraju. Mobilna wystawa „Iskry Niepodległej” będzie dostępna dla zwiedzających przez trzy dni (piątek, sobota, niedziela).

Co roku punktem kulminacyjnym Pikniku jest wjazd na Rynek Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego wciela się aktor Gracjan Kielar z Teatru Nowego i wspólne odśpiewanie hymnu. Kończymy o zmroku, rozpaleniem harcerskiego ogniska i wspólnymi śpiewankami harcerskimi.

Świętujmy razem!

Kluczowymi partnerami Pikniku Niepodległościowego są: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi, Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety” i Biuro „Niepodległa”. Patronat honorowy nad Piknikiem objęli: Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Łódzki i Prezydent Miasta Łodzi.

grafika XII pikniku niepodległościowego w Łodzi

Miejsce wydarzenia

Jana Karskiego 5, 91-062 Łódź, Polska

Szczegóły lokalizacji

Plac Manufaktury