Kontrast
Wielkość czcionki

Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach dla Niepodległej

05 - 30.11.2018 Szkoła Podstawowa nr 12 im. I. J. Paderewskiego, Paderewskiego 46, Katowice, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
Organizator: Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości!

Przedszkolaki z MP nr 55 oraz uczniowie SP 12 im. I.J.Paderewskiego z oddziałami gimnazjalnymi w Zespole Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach już od września intensywnie zaangażowali się w przygotowanie tak ważnego jubileuszu. We wrześniu w klasach i potem na pierwszych zebraniach z rodzicami ogłoszono zbiórkę pamiątek i materiałów upamiętniających drogę Polki do niepodległości. Zgromadzone eksponaty, dokumenty, bibeloty, zdjęcia przerosły nasze oczekiwania. Następnie zostały pogrupowane, opisane i przygotowane przez uczniów w postaci pięknej wystawy pt. „Do niepodległości..” otwartej dla zwiedzających 9 listopada.

Drugim ważnym wydarzeniem zaplanowanych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległość był wyjazd 6-7 XI grupy uczniów na wycieczkę patriotyczną szlakiem naszego patrona Ignacego Jana Paderewskiego do Kąśnej Dolnej i Krakowa. W Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej uczestniczyliśmy w festiwalu „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”- m.in. obejrzeliśmy piękny spektakl pt. „Herosi Niepodległej”, o trzech ważnych dla Polski postaciach – Józefie Piłsudskim, Ignacym Janie Paderewskim i Wincentym Witosie. Wieczorem zwiedziliśmy z przewodnikiem dwór centrum wiedzy o I. J. Paderewskim, obejrzeliśmy film dokumentalny o roli naszego patrona w odzyskaniu niepodległości. Zwieńczeniem tego bogatego w przeżycia dnia był koncert fortepianowy młodego artysty, który zagrał dla nas m.in. utwory Paderewskiego. Drugi dzień spędziliśmy w Krakowie – najważniejszy punkt programu stanowiła wizyta w Ośrodku Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. i. J. Paderewskiego, gdzie także obejrzeliśmy jeden z najnowszych filmów o naszym patronie i zwiedziliśmy bibliotekę Paderewskiego, mając okazję zobaczyć rękopisy mistrza, pamiątki, zdjęcia, fortepiany należące do jego rodziny. Uczniowie byli szczególnie zaintrygowani wielojęzycznym księgozbiorem rodziny Paderewskich. Następnie wyruszyliśmy na spacer po Krakowie, która pokazała nam ważne miejsca związane z naszym patronem: ufundowany prze niego pomnik Grunwaldzki, miejsca koncertowania pianisty wraz z Heleną Modrzejewską, hotel, w którym mieszkał, Collegium Paderevianum, dziedziniec UJ, którym podążał po odbiór tytułu doktora honoris causa, ulicę Paderewskiego i inne miejsca, nie szczędząc nam ciekawostek i anegdot o pianiście, ale też o Krakowie.

W naszym Zespole Listopad obfitował także w wiele innych atrakcji. Jak przystało na szkołę z oddziałami sportowymi uczniowie wraz z nauczycielami pobiegli 8 listopada w biegu „Stu ma 100-lecie niepodległości”, zakończonym pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. W zaplanowanych obchodach Tygodnia Niepodległości (5-11 XI) uczciliśmy 6 XI – urodziny patrona szkoły – I.J.Paderewskiego; odbyły się liczne konkursy: pieśni patriotycznych, plastyczne, tematyczne; Efektem tego jest m.in. piękny wystrój całej szkoły spowitej w biało-czerwone barwy; Inne akcje Tygodnia Niepodległości to: Turniej wiedzy dla dzieci 5-6 letnich: 100 pytań na uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości; udział przedszkolaków z grupy „Biedronki” w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna nasza Polska cała” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; udział w konkursie miejskim „Jestem Polakiem”; konkurs plastyczny dla wychowanków, uczniów i rodziców – Symbole narodowe; odwiedzenie grobów i pomników pamięci narodowej – m.in. Wojciecha Korfantego, pierwszego wójta Katowic, Żołnierza Polskiego i in., udział uczniów w żywej lekcji historii, podczas której członkowie bractwa KERIN opowiadali o losach Polaków w czasie zaborów i ich drodze do niepodległej Polski. Kolejną inicjatywą była inscenizacja pt. „Od Ignasia do wielkiego Ignacego J. Paderewskiego”- spektakl biograficzny przygotowany przez naszych uczniów, który uświetnił spotkanie z reprezentacją Sztabu Wojskowego Katowic z przedszkolakami i uczniami naszego Zespołu. W uroczystej atmosferze obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości obchodziliśmy także szkolną uroczystość pasowania klas pierwszych na ucznia w duchu patriotyzmu i poszanowania przodków

W najbliższym czasie: 29-30 listopada odbędzie się jeszcze turniej gier patriotycznych na temat historii Polski. Czekamy także na spotkanie ze świadkiem historii, osobą angażującą się w pomoc ofiarom Holocaustu, które odbędzie się 30 listopada 2018 r.

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Logo Zespołu Szkół i Placówek nr 1 tworzą cztery puzzle w z nazwami placówek współtworzących zespół, tzn.- przedszkole (niebieski puzzel), szkoła podstawowa (czerwony puzzel), oddziały gimnazjum(żółty puzzel) i Międzyszkolny Ośrodek Sportowy (zielony puzzel); puzzle są wpisane w koło, które na obrzeżach w ramce ma napis:

Miejsce wydarzenia

Szkoła Podstawowa nr 12 im. I. J. Paderewskiego, Paderewskiego 46, Katowice, Polska

Szczegóły lokalizacji

Budynki Zespołu Szkół i Placówek nr 1 , ul. Paderewskiego 46

Adres

Szkoła Podstawowa nr 12 im. I. J. Paderewskiego, Paderewskiego 46, Katowice, Polska