Kontrast
Wielkość czcionki

Jazztopad w Nowym Jorku po raz piąty

Po raz kolejny specjalna edycja wrocławskiego Jazztopad Festival odbędzie się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Do tej pory festiwal zaprezentował na świecie takich artystów i zespoły, jak: Marcin Wasilewski Trio, Marcin Masecki, Maciej Obara Quartet, Piotr Damasiewicz Quintet, Piotr Orzechowski, Kuba Więcek Trio, Wójciński/Szmańda Quartet i Lutosławski Quartet. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4–26 września.

Program artystyczny festiwalu od zawsze łączy dwa pola: prezentację wyjątkowych premier światowych oraz udostępnienie międzynarodowej sceny najciekawszym młodym artystom. Festiwal stale współpracuje z najważniejszymi centrami jazzowymi, wspierając tym samym polską muzykę współczesną oraz rozwijając wymianę kulturową. W swej historii festiwal miał już odsłony w Japonii, Izraelu, Meksyku i Korei Południowej.

W tym roku do współpracy w nowojorskiej edycji zaproszono wyjątkowych artystów: Wacława Zimpla, Ksawerego Wójcińskiego, Aga Derlak Quintet, Amira Elsaffara i Lutosławski Quartet. 

Jazztopad zaprezentuje amerykańską premierę „Ahwaal”, utworu Amira ElSaffara, wykształconego klasycznie trębacza, który rozwija język jazzowy, łącząc go z estetyką wywodzącą się z muzyki tradycyjnej Bliskiego Wschodu. Utwór skomponował specjalnie dla Lutosławski Quartet, Wacława Zimpla i Ksawerego Wójcińskiego. Autor również weźmie udział w koncercie – wykona partie na trąbce i na santurze oraz partię wokalną. Zamówiony przez Jazztopad Festival utwór miał swoje prawykonanie podczas edycji festiwalu w 2018 r. Pojęcie ahwaal to ważna idea sufizmu oznaczająca „stany świadomości” i opisująca drogę człowieka ku boskości. Poszczególne stany, etapy tej drogi, pojawiają się i znikają szybko jak błyskawice. Kompozycja ma charakter medytacyjny, składa się zarówno z fragmentów zapisanych, jak i improwizowanych. Odwołuje się do tradycyjnej arabskiej melodyki maqam, subtelnie nawiązuje także do późnych kwartetów Beethovena. Premierę „Ahwaal” poprzedzi solowy występ Wacława Zimpla.

fotografia czarno-biała, muzyk jazzowy, w tle scena i mikrofon

Wacław Zimpel, fot. Helena Majewska

Wacław Zimpel jest multiinstrumentalistą, kompozytorem i producentem, który inspirując się jazzem, elektroniką, minimalizmem i muzyką świata, tworzy własny, całkowicie nowy język muzyczny. Kontynuuje imponującą karierę solową, a jednocześnie angażuje się w projekt Saagara, z sukcesem łączący różne stylistyki: zachodni jazz i hinduską ragę. Zimpel występuje także w triu LAM, wypełniającym lukę między minimalizmem a trance’em. Współpracuje ponadto z Kubą Ziołkiem, z którym wystąpił na londyńskim festiwalu Rocket Recordings 20.

Ksawery Wójciński to kontrabasista zajmujący zarówno jazzem, jak i awangardą, a nawet polską muzyką etniczną. Współpracował z takimi artystami, jak: Uri Caine, Charles Gayle, Michael Zerang, Hamid Drake, Nicole Mitchell i Marco Eneidi. Aktualnie występuje w Wójciński/Szmańda Quartet.

Lutosławski Quartet w składzie: Robert Kwiatkowski – I skrzypce, Marcin Markowicz – II skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Maciej Młodawski – wiolonczela jest zespołem działającym w ramach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, jednym z czołowych kwartetów smyczkowych w Polsce. Zespół koncertował z wybitnymi artystami muzyki poważnej i jazzowej, takimi jak: Garrick Ohlsson, Piotr Anderszewski, Kevin Kenner, Bruno Canino, Eugen Indjic, Kenny Wheeler, John Taylor, Uri Caine, Benoît Delbecq, Vijay Iyer i Charles Lloyd; współpracował również z paryskim IRCAM. Nagrywał dla wytwórni Naxos, DUX, CD Accord i NFM. Wykonuje głównie muzykę XX i XXI w., wiele uwagi poświęca popularyzacji polskiej twórczości.

Aga Derlak, fot. Sisi Cecylia

Muzyka Aga Derlak Quintet w składzie Aga Derlak – fortepian, Alonzo Demetrius – trąbka, Luke Norris – saksofon tenorowy, Aaron Holthus – kontrabas, Connor Kent – perkusja jest wynikiem doświadczenia łączenia dwóch kultur, polskiej i amerykańskiej, które czasem dopełniają się, a czasem sobie przeczą. Zespół charakteryzuje odwaga oraz szalona pasja połączona z polskim liryzmem i melancholią. Liderka zespołu jest młodą pianistką i kompozytorką. Od 2013 r. występuje także w prowadzonym przez siebie Aga Derlak Trio, z którym w 2016 r. zdobyła najważniejszą polską nagrodę muzyczną – Fryderyka w kategorii „Fonograficzny debiut roku”.

Nowojorski Jazztopad odbędzie się w dniach 4-26 września.