Kontrast
Wielkość czcionki

Zapraszamy na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 11 listopada!

11 listopada 2018 roku wszyscy będziemy świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród ponad 1300 wydarzeń, każdy znajdzie coś dla siebie. Warszawian i turystów, którzy będą wtedy w stolicy gorąco zapraszamy na nasz Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Od 13.00 do 22.00 zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji. Odbędzie się m.in. parada zabytkowych samochodów z Muzeum Motoryzacji, orkiestr dętych: Alldęte Brass Band, Wielkie Bębny Bazarnik Show, Bum Bum Orkestar, Klasztorna Orkiestra Dęta Bazylikon, duet akordeonowy Vertin&Mamzel, folkowych zespołów muzycznych: Rebel Babel z orkiestrą SGGW, Ferajna z Hoovera. Będzie także okazja do zrobienia sobie zdjęcia z damami w stylowych strojach z okresu Drugiej Rzeczypospolitej (GRH Bluszcz), a porządku będą pilnowali policjanci z mundurach Policji Państwowej!

Całość Festiwalu zrealizujemy na jednej z najważniejszych ulic Warszawy, a także Polski – Krakowskim Przedmieściu– fragmencie Traktu  Królewskiego. Piękno tego miejsca uwieczniło wielu malarzy od Canaletto („Krakowskie Przedmieście od strony Bramy Krakowskiej”), znajdujący się w zbiorach Zamku Królewskiego) do Edwarda Dwurnika („Krakowskie Przedmieście”).

To będzie stulecie niepodległości świętowane na ulicy, z którą związani są polscy literaci, muzycy, malarze, wybitni naukowcy – gdzie znajduje się obecny Pałac Prezydencki (dawna siedziba Polskiego Premiera) i szkoły wyższe. Tam każdy metr architektury to opowieść lub wstęp do opowieści o kulturze i historii Polski.

plakat festiwalu

Całość imprezy rozpoczniemy o godzinie 13:00, odśpiewaniem Hymnu Polskiego we wszystkich miejscach, w których odbywać się będą nasze uroczystości. Tym samym nawiążemy do zainicjowanej w tym roku ogólnopolskiej akcji śpiewania Hymnu Polskiego 11 listopada o godzinie 12:00. – Niepodległa do hymnu!  Każdy z naszych przystanków wykona Hymn inaczej. W namiocie Tańce Polskie Mazurek Dąbrowskiego zagramy na polskich ludowych instrumentach. Na scenie – Scena Muzyczna – Świętujmy Razem, Mazurek Dąbrowskiego artystycznie przetworzy L.U.C z zespołem Rebel Babel Ensemble. W namiocie dziecięcym, „Kto ty jesteś? – Polak Mały”, odśpiewamy Mazurka Dąbrowskiego razem z zespołem dziecięcym występującym tego dnia na scenie. W przystanku Kino – Polskie Arcydzieła Sztuki Filmowej wzruszymy się kultową, filmową sceną odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego z filmu  „Zakazane piosenki”  Leona Buczkowskiego.

Zapowiedzią festiwalu będzie transmisja koncertu ze Stadionu Narodowego wyświetlona, dzień wcześniej,  na telebimie ustawionym na parkingu przed hotelem Bristol. Transmisję przechodnie zwiedzający Krakowskie Przedmieście będą mogli oglądać 10 listopada w godzinach 20:30 – 23:00.

Program Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Festiwal rozpocznie się o godz. 13:00 – tuż po zakończeniu oficjalnych uroczystości państwowych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaplanowaliśmy dwie tzw. trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na każdej z nich znajdzie się kilka przystanków – miejsc wartych zatrzymania i przyłączenia się do świętowania. Ponadto Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowski Przedmieściu planuje w porozumieniu z Centrum Nauki Kopernik prezentację dwóch ekspozycji pn. „Planetobus” i „Naukobus”. Ekspozycje wystawione będą w Gmachu Audytoryjnym Uniwersytetu Warszawskiego w godzinach 13.00 – 21.00 (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28,  Aula im. prof. Jana Baszkiewicza – sala nr 10 oraz hol – sala nr 7).  

Trasa Biała Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Na trasie Białej czeka na gości sześć przystanków z warsztatami, koncertami i spektaklami! Przewidzieliśmy scenę muzyczną z utworami polskiej historii muzycznej ostatniego stulecia, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Na Białej trasie nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i specjałów kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony zostanie przystanek – Wystawa Orła Białego, a Narodowe Centrum Kultury zaplanowało Wystawę Jednego Pomnika.

Scena Muzyczna Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego, 13:00 – 21:00

Koncerty znanych, kultowych polskich zespołów, które na stałe wpisały się w historię polskiej sceny muzycznej. Każdy z wykonawców jest związany z Polską, z naszą tradycją, historią i kulturą. Aby pokazać, że jedną z idei Niepodległej jest wspólne świętowanie, artyści przygotowali niezwykłe wspólne występy. Koncert zakończymy odśpiewaniem wraz z widzami Mazurka Dąbrowskiego po góralsku i rozwinięciem 100-metrowej flagi Polski.

Otwórz się na muzykę i świętuj z nami!

Program koncertu (Prowadzący Antoni Pawlicki):

13:00 – 13:05 L.U.C. i Rebel Babel Ensemble – „Hymn Polski”

13:05 – 14:05 O.S.T.R. x Eldo x Druga Strona Ulicy: „Sztuka Niepodległa”

14:15 – 15:40 Contra Mundum – „Cześć i chwała bohaterom”

15:45 – 16:55 Józef Skrzek – „Rytm Niepodległości”

17:00 – 18:00 Przerwa

18:00 –19:30 L.U.C. i Rebel Babel Ensemble oraz goście: Bovska i Anna Rusowicz – „Orkiestra Wolności”

19:35 – 20:55 Golec uOrkiestra – „Dźwięki Niepodległości”

20:55 – 21:00 Golec uOrkiestra –„Hymn Polski po Góralsku”

 

Smaczna Polska, na uliczce łączącej Krakowskie Przedmieście z dziedzińcem Uniwersytetu Warszawskiego 13:00 – 21:00

Kołduny, bliny, żurawina, miód pitny… Wiele smaków zaklętych w jednym miejscu. Spróbuj regionalnych potraw z całego kraju, podejrzyj sekrety lokalnych kuchni i zainspiruj się do własnych kuchennych podróży. Po różnych zakątkach polskich smaków poprowadzą nas między innymi: Dwór Bartla, Wiewióreczka, Pajda chleba ze smalcem z Sierpca, Wielki Gościniec Litewski. Co godzinę odbędą się warsztaty tworzenia własnych specjałów wyjątkowej kuchni regionalnej.

Zasmakuj w Polsce!

 

Namiot dziecięcy – Kto Ty Jesteś? Polak mały! Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych, 13:00 – 21:30

Strefa dedykowana dużym i małym! Zapraszamy całe rodziny do kolorowej przestrzeni edukacyjno-artystycznej w namiocie na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie. O historii Polski opowiadamy, nawiązując do najciekawszych i najważniejszych twórców polskiej literatury dziecięcej. Pojawią się utwory Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej czy Kornela Makuszyńskiego. Do godziny 18:00 planowane są animacje dla dzieci, wieczorem zapraszamy na spektakl teatralny dla dorosłych.

Program atrakcji w namiocie (Prowadząca Ewa Dobrowolska):

13:00 –13:05 Hymn Polski śpiewany przez Warszawski Chór Chłopięcy

13:10 – 13:25 Występ Warszawskiego Chóru Chłopięcego

13:30 –14:15 Spektakl „TUWIM Julek – PARA buch FRAZY w ruch” Teatru Małe Mi

14:20 – 14:35 Quiz I Wiedzy o Polskiej Literaturze

14:35 –14:50 „Kącik młodego reportera” – scena główna

14:55 –15:10 Quiz II Wiedzy o Polskiej Literaturze

15:10 – 15:20 „Kącik małego czytelnika” –  scena główna

16:25 –17:25 Spektakl „Prot i Filip” Teatru Kamienica

17:25 –17:40 Quiz III Wiedzy o Polskiej Literaturze

17:40 –17:55 Karaoke – piosenki z „Akademii Pana Kleksa”

19:30 –21:30 Spektakl „Bracia Polacy znad Wisły” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Komedia 

 

Poza sceną:

13:00 – 18:00 Malowanie muralu „Kolorowy mural niepodległości”

13:30 – 16:30 Warsztaty dla dzieci „Sztuka plakatu”

13:00 –18:00 „Kącik Małego Czytelnika”: stanowisko Instytutu Książki

13:00 –18:00 „Warsztaty Młodego Reportera”: stanowisko Polskiego Radia Dzieciom

13:00 – 18:00 – Fotobudka

 

Namiot „Tańce Polskie”, Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 13:00 – 21:00 

Niepodległość można świętować tańcem i śpiewem. Najlepiej tańczyć w rytm wyjątkowej muzyki z różnych regionów kraju i pod okiem doskonałych nauczycieli, którzy pokażą tajniki mazurków, oberków, krakowiaków, kujawiaków, polonezów, wiwatów, polek-węgierek i fokstrotów. Prowadzący Janusz Prusinowski przypilnuje, aby nikt nie pomylił kroków i nie zgubił rytmu. Chętnym do tańca pomogą m.in. Piotr i Bogumiła Zgorzelscy (Akademia Tańca Tradycyjnego) oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, którzy wystąpią w przepięknych ludowych strojach mieniących się kolorami.

Na wszystkich odwiedzających namiot czekają także reprodukcje fascynujących obrazów Zofii Stryjeńskiej przedstawiających tańce polskie. Są one opatrzone kodami QR, dzięki którym można obejrzeć w swoim smartfonie lekcje tańca przygotowane w ramach projektu Taniec Tradycyjny PL realizowanego przez Fundację Czas Tradycji z Warszawy.

Zatańczmy razem dla Niepodległej!

Program:

13:00 – 14:00 Hymn Polski grany na instrumentach ludowych i warsztaty taneczne Mazurek i Oberek (Janusz Prusinowski Kompania)

14:00 – 15:00 Warsztaty taneczne Krakowiak (Skład Niearchaiczny)

15:00 – 16:00 Warsztaty taneczne Wiwat (Duet z Wiwatem i Kapela Dudziarska Koźlary)

16:00 – 17:00 Warsztaty taneczne Tango Polskie (Bonanza)

17:00 – 18:00 Warsztaty taneczne Taniec Koń (Skład Niearchaiczny)

18:00 – 19:00 Warsztaty taneczne Pisany (Duet z Wiwatem i Kapela Dudziarska Koźlary)

19:00 – 20:00 Warsztaty taneczne Polka (Bonanza)

20:00 – 21:00 Warsztaty taneczne Kujawiak, Polonez (Janusz Prusinowski Kompania)

 

Polskie Arcydzieła Sztuki Filmowej, Kino Kultura, 13:00 – 21:00

Zapraszamy na pokaz zdigitalizowanych filmów – klasyków polskiej kinematografii. Są to największe dzieła filmowe będące zapisem polskiej kultury, ekranizacje literatury, które oglądaliśmy za dawnych lat w towarzystwie rodziców, dziadków, kolegów z klasy. Darmowe pokazy w klimatycznym wnętrzu Kina Kultura przypominają o wielkich filmowcach, którzy tworzyli historię polskiego kina.

Każdemu filmowi towarzyszy odświeżony cyfrowo dokument z kolekcji najcenniejszych dzieł Polskiej Szkoły Dokumentu.

sala Kultura

13:00 „Niedzielny poranek” (19 min) reż. Andrzej Munk/film krótkometrażowy (WFDiF)

13:20 „Sonata Księżycowa” (86 min) reż. Lothar Mendes/film fabularny (Teatr Wielki – Opera Narodowa), pokaz specjalny tylko w wersji anglojęzycznej (w filmie pojawiają się ujęcia dokumentalne z udziałem Ignacego Paderewskiego)

15:00 „Ulica Brzozowa” (9 min) reż. Wojciech Jerzy Has/film krótkometrażowy (WFDiF)

15:10 „Popiół i diament” (100 min) reż. Andrzej Wajda/film fabularny (SF KADR)

17:15 „Sukces” (13 min) reż. Marek Piwowski/film krótkometrażowy (WFDiF)

17:29 „Lalka” (151 min) reż. Wojciech Jerzy Has/film fabularny (SF KADR)

 

sala Rejs

13:15 „Potop Redivivus”(185 min) reż. Jerzy Hoffman/film fabularny (FINA)

19:00 „Każdy wie kto za kim stoi” (6 min) reż. Maria Zmarz-Koczanowicz/film krótkometrażowy (WFDiF)

19:07 „Wesele” (102 min) reż. Andrzej Wajda/film fabularny (SF ZEBRA)

Wszystkie nośniki i licencje ww. filmów otrzymaliśmy dzięki uprzejmości poniższych podmiotów: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe „Zebra”, Studio Filmowe „Kadr”, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Sala Orderu Orła Białego przygotowana przez Kancelarię Prezydenta RP, Pałac Prezydencki, 13:30 – 19:00

W Sali Orderu Orła Białego prezentowana jest wystawa o najwyższym orderze Rzeczypospolitej, ustanowionym w 1705, a reaktywowanym w 1921 roku. Nadawany jest on za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Przyznawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych. W okresie międzywojennym nadany został 24 obywatelom polskim i blisko 90 cudzoziemcom (w tym monarchom i prezydentom, premierom, członkom rodzin panujących, a także ministrom).

Na wystawie prezentowane są insygnia i pamiątki historyczne związane z Drugą Rzecząpospolitą i rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, między innymi odznaki Orderu Orła Białego i odznaki Wielkiej Wstęgi Orderu Odrodzenia Polski, noszone przez kolejnych Prezydentów. Wśród eksponatów znalazł się także rękopis Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1935 roku. Zwiedzanie z kuratorem rozpocznie się o 13.30 i 14.30.

 

Trasa Czerwona Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Na trasie Czerwonej przygotowano specjalne prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości z 1918 roku. Paderewski, Piłsudski, Dmowski, Witos, Daszyński i Korfanty będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Każda z takich lokalizacji nawiązywała będzie pośrednio do postaci, której będzie poświęcona.

Ciekawostką może być przystanek przy hotelu Bristol, w którym bywał Paderewski. Dziś w jego apartamencie – jedynym pokoju w Polsce objętym stałym nadzorem konserwatorów sztuki – wśród oryginalnych mebli kompozytora rozbrzmiewać będzie koncert wybitnych polskich pianistów, którzy zinterpretują utwory Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert jest transmitowany na telebimie przed hotelem:

13:00 – 14:00Grzegorz Skrobiński

14:10 – 15:10Wojciech Majewski

15:20 – 16:20Piotr Banasik

16:20 – 16:50– przerwa / pokaz materiałów filmowych o Paderewskim

16:50 – 17:50Grzegorz Skrobiński

18:00 – 19:00Wojciech Majewski

19:10 – 20:10Piotr Banasik

Przed Pałacem Prezydenckim od 13:00 do 21:00 zaplanowaliśmy przybijanie stempla z afiszem proklamującym powstanie Rządu Ludowego. Przy Domu Bez Kantów rozdawane będą gazety zaprojektowanej i stylizowanej na wzór gazet z okresu międzywojennego. Drukowana specjalnie na tę okazję. W okolicach kościoła św. Krzyża odbędzie się prezentacja nagrodzonego wieńca dożynkowego z Wierzchosławic – miejsca organizowanych przez W. Witosa dożynek Reymontowskich. Przed Centralną Biblioteką Rolniczą rozdawane będą okolicznościowe kartki z Traktatem Wersalskim, który podpisali ze strony polskiej Roman Dmowski i Ignacy Paderewski.

Lokalizacja przystanków trasy czerwonej:

  • Wincenty Witos – w pobliżu kościoła św. Krzyża, Krakowskie Przedmieście 24
  • Ignacy Jan Paderewski – przed hotelem Bristol, Krakowskie Przedmieście 42/44
  • Ignacy Daszyński – przed Pałacem Prezydenckim, Krakowskie Przedmieście 48/50
  • Józef Piłsudski – Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15
  • Wojciech Korfanty – Dom Bez Kantów, Krakowskie Przedmieście 11
  • Roman Dmowski – przed Centralną Biblioteką Rolniczą, Krakowskie Przedmieście 66

W Galerii Kordegarda Narodowe Centrum Kultury prezentuje wystawę „Ivan Meštrović / Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika”. Ekspozycja poświęcona jest historii pomnika konnego Marszałka na tle łuku triumfalnego, którego realizację uniemożliwiła wojna i który nigdy w Warszawie nie stanął. Zachowane rysunki, projekty i archiwalne fotografie opowiadają historię powstawania pomnika, wciąż można też podziwiać gipsowy model, który w lipcu 1939 roku Ivan Meštrović przysłał z Zagrzebia do Warszawy. Artysta był chorwackim rzeźbiarzem, uczniem samego Auguste’a Rodina, autorem wielu monumentalnych realizacji w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie 11 listopada 2018 roku odbędzie się o godz. 13:30.

Zapraszamy również na niedaleki spacer do Teatru Wielkiego (pl. Teatralny 1), gdzie w Galerii Opera na wystawie „Ignacy Jan Paderewski. Anatomia Geniuszu” pokazano, jak kształtował się wizerunek tego niezwykłego człowieka, który genialnie potrafił wykorzystać swój talent, inteligencję i szyk. Można tu oglądać oryginalne zdjęcia i dokumenty, przedmioty osobiste Paderewskiego, a nawet jego kufer podróżny, stworzony specjalnie dla niego przez firmę Louis Vuitton! Galeria Opera czynna jest od czwartku do soboty w godzinach 10.00-17.00.

Dodatkowe atrakcje Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Na świętujących na Krakowskim Przedmieściu czekają również inne atrakcje. Co godzinę będzie można przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim. Zaplanowano również parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych. Nie obędzie się również bez przemarszów orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z dwudziestolecia międzywojennego.

Spacery z przewodnikiem

Zapraszamy do wzięcia udziału w spacerach tematycznych z przewodnikiem, który oprowadza chętnych po najciekawszych miejscach Krakowskiego Przedmieścia.  Start: Krakowskie Przedmieście 24. W każdym spacerze może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki dla zainteresowanych będą rozdawane przy słupie informacyjnym przy Krakowskim Przedmieściu 24.

Spacery „Teraz Krakowskie Przedmieście”
Perełki na Trakcie, czyli architektura Krakowskiego Przedmieścia

Który ze słynnych pałaców na pewien czas przybrał bizantyjski kostium? Kim był Gracjan Lepianko i gdzie sklejał i naprawiał pamiątki warszawiaków? Która z działek przy Krakowskim Przedmieściu była przeklęta… i co się z nią ostatecznie stało? Jak Canaletto przyczynił się do dzisiejszego wyglądu Warszawy, skoro nie był architektem, tylko malarzem? Którą stołeczną świątynię ufundowała najbogatsza Polka swoich czasów? Skąd wzięły się egzotyczne dekoracje w ulubionym kościele wszystkich nowożeńców? Gdzie Stanisław Poniatowski czekał na wyniki elekcji w 1764 roku?

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania – chodźcie na spacer architektoniczny! Zapraszamy o godz. 13:00 i 15:00.

Spacery „Teraz Krakowskie Przedmieście”
Śladami Wielkich Polaków – Sława i chwała, czyli kto po Krakowskim chadzał?

Wydaje się, że wszyscy doskonale znają Krakowskie Przedmieście i że nie ma już ono żadnych tajemnic. Jednak czy słyszeliście o malarzu, który kąpał się w restauracyjnym basenie? Albo czy wiecie, kiedy marszałek Stanisław Małachowski nie był miły dla swoich gości? Bądź też w jaki sposób żona Ignacego Jana Paderewskiego przeszkadzała w pracach rządu, gdzie chodziła do szkoły Maria Skłodowska i kto mieszkał w domu literatów? Zapraszamy o godz. 13:15 i 15:15!

Spacery „Teraz Krakowskie Przedmieście”
Ciekawostki z Krakowskiego Przedmieścia – bajer z Krakowskiego Przedmieścia, czyli anegdoty i historie salonowe

Chodźmy na wspólny spacer, by dowiedzieć się, przed kim ukrywał się w Warszawie król francuski, jaka okazja sprawiła, że Henryk Sienkiewicz zaniemówił, dlaczego biskup inflancki został powieszony… Dowiecie się także, jakie piętno odcisnął na Krakowskim Przedmieściu stan wojenny i dlaczego powstał dom Bez Kantów! Nie zabraknie też mrożących krew w żyłach historii z Pałacu Prezydenckiego. Start o godz. 13:30 i 15:30.

Świętujmy razem!

Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Jarosław Sellin zachęca do wzięcia udziału w radosnym świętowaniu jubileuszu: „Trudno wyobrazić sobie lepsze upamiętnienie tego radosnego, jednego z najważniejszych w naszej historii święta niż rodzinny festiwal. Pragniemy, aby każdy Polak znalazł coś dla siebie. Zaplanowaliśmy zarówno zabawy dla najmłodszych, jak i atrakcje dla starszych – zapowiada Minister Jarosław Sellin. – Festiwal przygotowujemy w stolicy kraju, ale mam nadzieję, że włodarze innych miast również zaproszą lokalne społeczności do wspólnego świętowania. Na stronie niepodlegla.gov.pl, w kalendarium wydarzeń udostępniamy informacje o wszystkich przedsięwzięciach lokalnych, o których wiemy, że zapraszają Polaków na lokalne uroczystości.  Zapraszam również wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu w południe, w ramach akcji Niepodległa do hymnu” – dodaje minister Sellin, a dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski uzupełnia: „Uroczystości niedzielne rozpoczniemy wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego o godz. 12:00, podczas uroczystości państwowych na placu Piłsudskiego. Hymn zaśpiewamy w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Nie ma bardziej łączącego serca Polaków utworu i dlatego chcielibyśmy, aby każdy Polak, niezależnie od tego, gdzie będzie 11 listopada w południe, mógł przyłączyć do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Do akcji zapraszamy wszystkich organizatorów uroczystości stulecia odzyskania niepodległości w całej Polsce. Już zaczęliśmy zapraszać beneficjantów naszych programów dotacyjnych i instytucje korzystające z logo „Niepodległa” do przyłączenia się. Mam nadzieję, że cała Polska uczci stulecie wspólnym Hymnem – dodaje Kowalski.