Kontrast
Wielkość czcionki

Zapraszamy na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 11 listopada!

11 listopada 2018 roku wszyscy będziemy świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród setek wydarzeń, każdy znajdzie coś dla siebie. Warszawian i turystów, którzy będą wtedy w stolicy gorąco zapraszamy na nasz Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

Program Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Festiwal rozpocznie się o godz. 13:00 – tuż po zakończeniu oficjalnych uroczystości państwowych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaplanowaliśmy dwie tzw. trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na każdej z nich znajdzie się kilka przystanków – miejsc wartych zatrzymania i przyłączenia się do świętowania.

Trasa Biała Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Na trasie Białej będzie można znaleźć scenę muzyczną z utworami polskiej historii muzycznej ostatniego stulecia, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Na Białej trasie nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i specjałów kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony zostanie przystanek – Wystawa Orła Białego, a Narodowe Centrum Kultury zaplanowało Wystawę Jednego Pomnika.

Trasa Czerwona Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Na trasie Czerwonej przygotowano specjalne prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości z 1918 roku. Paderewski, Piłsudski, Dmowski, Witos, Daszyński i Korfanty będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Każda z takich lokalizacji nawiązywała będzie pośrednio do postaci, której będzie poświęcona. Ciekawostką może być przystanek przy hotelu Bristol, w którym bywał Paderewski. W jednej z sal hotelu grane będą utwory Paderewskiego – z transmisją na specjalnym telebimie przed hotelem.

plakat festiwalu

Dodatkowe atrakcje Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Na świętujących na Krakowskim Przedmieściu czekają również inne atrakcje. Co godzinę będzie można przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim. Zaplanowano również parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych. Nie obędzie się również bez przemarszów orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z dwudziestolecia międzywojennego.

Świętujmy razem!

Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Jarosław Sellin zachęca do wzięcia udziału w radosnym świętowaniu jubileuszu: „Trudno wyobrazić sobie lepsze upamiętnienie tego radosnego, jednego z najważniejszych w naszej historii święta niż rodzinny festiwal. Pragniemy, aby każdy Polak znalazł coś dla siebie. Zaplanowaliśmy zarówno zabawy dla najmłodszych, jak i atrakcje dla starszych – zapowiada Minister Jarosław Sellin. – Festiwal przygotowujemy w stolicy kraju, ale mam nadzieję, że włodarze innych miast również zaproszą lokalne społeczności do wspólnego świętowania. Na stronie niepodlegla.gov.pl, w kalendarium wydarzeń udostępniamy informacje o wszystkich przedsięwzięciach lokalnych, o których wiemy, że zapraszają Polaków na lokalne uroczystości.  Zapraszam również wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu w południe, w ramach akcji Niepodległa do hymnu” – dodaje minister Sellin, a dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski uzupełnia:  „Uroczystości niedzielne rozpoczniemy wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego o godz. 12:00, podczas uroczystości państwowych na placu Piłsudskiego. Hymn zaśpiewamy w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Nie ma bardziej łączącego serca Polaków utworu i dlatego chcielibyśmy, aby każdy Polak, niezależnie od tego gdzie będzie 11 listopada w południe, mógł przyłączyć do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Do akcji zapraszamy wszystkich organizatorów uroczystości stulecia odzyskania niepodległości w całej Polsce. Już zaczęliśmy zapraszać beneficjantów naszych programów dotacyjnych i instytucje korzystające z logo „Niepodległa” do przyłączenia się. Mam nadzieję, że cała Polska uczci stulecie wspólnym Hymnem – dodaje Kowalski.

Szczegółowe informacje o Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu dostępne będą już wkrótce na stronie niepodlegla.gov.pl i w mediach społecznościowych.