106. rocznica odzyskania niepodległości - świętujmy razem z MHP!
- Data publikacji
- 4 listopada 2024
Przystanek Niepodległość, koncert Wspólna Niepodległa, nowa wystawa czasowa i radosne świętowanie! Muzeum Historii Polski zaprasza 11 listopada 2024 na wspólne świętowanie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z Festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” na Cytadelę dojechać będzie można specjalnymi autobusami.
19. Przystanek Niepodległość
„Przystanek Niepodległość”, coroczne wydarzenie przygotowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, organizowane jest już po raz 19! Głównymi atrakcjami w 2024 roku będą: gra terenowa „Zagubiony skarb” (dla dzieci, młodzieży i dorosłych), teatr dla dzieci, twórcze warsztaty historyczne, zwiedzanie nowej wystawy „1025. Narodziny Królestwa”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Wystawa „1025. Narodziny Królestwa”
11 listopada 2024 otwarta zostanie wystawa, upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. W ramach jednej przestrzeni ekspozycyjnej prezentowane będą zarówno wysokiej klasy zabytki sztuki, jak i eksponaty pozyskane dzięki badaniom archeologicznym. Niezwykle rzadko pokazywane bezcenne obiekty z skarbca katedralnego w Gnieźnie staną obok obiektów, których jak dotąd nie wystawiano jak romańska archiwolta z Gniezna czy tzw. Codex Pretiosus.
W Narodowe Święto Niepodległości wystawę będzie można zwiedzić w godzinach 10.00-22.00. Wstęp wolny, ostatnie wejście o godz. 21.00. Spacery z przewodnikiem odbędą się o godz. 13:00, 15:00, 16:00, a oprowadzanie kuratorskie o godz.14:00. Zwiedzanie odbywać się będzie w trybie dołącz do grupy, decyduje kolejność przybycia. Miejsce zbiórki: Hol główny.
Gra terenowa „Zagubiony skarb”
11 listopada 2024 w godz. 11.00-16.00, w Parku edukacyjnym Muzeum Historii Polski, dzieci, młodzież, dorośli będą mogli wziąć udział w twórczej zabawie! Gra terenowa, która zajmie około 1 godzinę, to fabularna rozgrywka dla całych rodzin. Pewnego dnia mieszkańcy warszawskiej kamienicy w ogromnej tajemnicy zaczęli przekazywać sobie informację: pana Stanisława, mieszkającego od zawsze na parterze, spotkała rzecz nie do końca zrozumiała. Zaginęła kolekcja zabytkowych monet zbierana przez niego latami! Nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jak. Wezwany na miejsce detektyw zbadał ślady i ruszył tropem kolekcji. W poszukiwaniach towarzyszyć mu będą uczestnicy gry, którzy po wykonaniu zadań, poznają historię polskiego pieniądza od denara Chrobrego do złotówki Grabskiego. Zapisy nie obowiązują. Start ostatniej grupy o godzinie 15:00.
Przedstawienie teatralne dla dzieci „Bohaterski miś”
Przedstawienie teatralne, które przygotowano dla najmłodszych, oparte jest na fragmentach książki „Bohaterski miś” Bronisławy Ostrowskiej. Głównym bohaterem spektaklu jest pluszowy miś, którego historia zaczyna się w 1910 roku, w szwalni we Lwowie. Przez swoje misiowe życie świadkiem wielu przełomowych wydarzeń, które szczegółowo zrelacjonował. Co spotkało misia? Gdzie trafił podczas zawieruchy I wojny światowej? Komu przyniósł szczęście? Tego wszystkiego dowiecie z przedstawienia „Bohaterski miś” przygotowanego specjalnie dla Muzeum Historii Polski przez Teatr Wolandejski. 11 listopada 2024, o godz. 11:00 spotkajmy się w Sali kinowo-teatralnej. Obowiązują wejściówki do pobrania!
Twórcze warsztaty kreatywne
Sale edukacyjne 11 listopada 2024 Muzeum Historii Polski wypełni twórcza atmosfera warsztatowa! Kreatywne zadania nawiązywać będą do Święta Niepodległości i wystawy „Narodziny Królestwa”. Dzieci, młodzież, dorośli mogą przybywać w godzinach 11.00-17.00, zapisy nie obowiązują.
Animatorzy zapraszają na:
- robienie kokard narodowych,
- ozdabianie królewskiej korony,
- kaligrafowanie średniowiecznych inicjałów,
- spotkanie z sitodrukiem i zrobienie torby lub koszulki z motywem monet z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Koncert „Wspólna niepodległa”
„Wspólna niepodległa” to specjalny, folkowy koncert na Cytadeli Warszawskiej organizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczna Estrada, Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego i Kayax. 16 artystów będzie reprezentować 16 województw prezentując tradycyjne utwory w nowoczesnej aranżacji. Wszystkie zostały przygotowane przez Jana Smoczyńskiego, który wraz z zespołem oraz Kapelą Maliszów będzie towarzyszył artystom na scenie. Na scenie wystąpią:
- Pomorskie – Sarsa
- Podlaskie – Marika
- Wielkopolskie – Grzegorz Hyży
- Dolnośląskie – Igor Herbut
- Łódzkie – Tatiana Okupnik
- Opolskie – Jarecki
- Śląskie – Kasia Moś
- Lubelskie – Skubas
- Małopolskie – Filip Grodowski
- Podkarpackie – Michał Szpak
- Warmińsko-mazurskie – Natalia Nykiel
- Lubuskie – Sara James
- Kujawsko-Pomorskie – Mariusz Lubomski
- Zachodniopomorskie – Reni Jusis
- Mazowieckie – Lanberry
- Świętokrzyskie – Józefina
Start imprezy na Placu Gwardii o godzinie 18:00. Wstęp wolny!
Bezpłatne autobusy na Cytadelę 11.11.2024
Zapewniono specjalny transport na atrakcje organizowane przez Muzeum Historii Polski na Cytadeli. O godzinach 11.00, 12.30, 14.00 i 15.30 z przystanku Bielańska 01 na Cytadelę Warszawską wyruszy autobus retro Chausson AH48 z przewodnikiem, który opowie o meandrach historii mijanych budynków. Wejściówki na przejazdy będą dostępne do pobrania na stronie partnera przejazdów, Stowarzyszenie Kamień i co? od 8 listopada 2024 od 11:00. Dodatkowo, od 15:00 do 21:00 będą kursowały bezpłatne autobusy ZTM: Linia Wspólna Niepodległa, z przystanku Pl. Teatralny 02 do Cytadeli i z powrotem. Szczegóły na stronie MHP.
Wszystkie atrakcje są bezpłatne i ogólnodostępne. Muzeum Historii Polski serdecznie zaprasza na Cytadelę! A dla tych, którzy pragną kolejnych atrakcji w centrum Warszawy, MHP zaprasza na Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”. Świętujmy razem 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!