Kontrast
Wielkość czcionki

Iskry Niepodległej - ogólnopolska trasa 2024

ISKRY NIEPODLEGŁEJ ruszyły w trasę 2024! Multimedialne widowisko o Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat i których dokonania rozświetliły naszą codzienność, znów będzie można spotkać w przestrzeniach miast i miasteczek całej Polski. Szczegóły trasy będą regularnie uaktualniane na niepodlegla.gov.pl i iskryniepodleglej.pl. Weź udział w pokazie i zostań jedną z Iskier Niepodległej!

Iskry Niepodległej 2024 – nowa trasa, nowe przystanki!

Trasa Iskier Niepodległej w 2023 roku okazała się wielkim  sukcesem. Odwiedziliśmy 130 miejscowości w całym kraju, a spektakl zobaczyło niemal 63 tysięcy widzów! W 2024 roku pierwszy przystanek miał miejsce w lubuskim, w Zielonej Górze, od 5 do 7 marca 2024, a kolejne będą ogłaszane na niepodlegla.gov.pl i iskryniepodleglej.pl. Co czeka na gości?

Iskry Niepodległej to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. Spektakl porusza kwestie energii, zdobyczy techniki, solidarności społecznej, eksploracji Ziemi i kosmosu. Jego bohaterowie to osoby, których działalność zmieniła naszą codzienność; czy to przez odkrycia naukowe, z których korzystamy każdego dnia, czy to przesuwając granice znanych możliwości ludzkiego ciała w drodze na szczyt. Każda postać to prawdziwa Iskra Niepodległej, która przekuwając potencjał na działanie inspiruje innych.

Hirszfeld, Czochralski, Rutkiewicz, Sendler – inspiracja do działania

Historie bohaterów Iskier Niepodległej to opowieści, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę. Odwiedzając wystawę, można poznać losy m.in.:

 • Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego;
 • Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych;
 • Wandy Rutkiewicz, która jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2;
 • Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej;
 • Mieczysława Bekkera, który współpracował z NASA przy technologiach kosmicznych.

Historie te uzupełniają nowe technologie i design. Specjalnie wykreowane grafiki, ekran transparentny, na którym jeździ cyfrowy narrator spektaklu i stół, który wszystkim pozwoli wytworzyć iskry i aktywować energię, dają poczucie kosmicznego doświadczenia. W to wszystko wplecione są polskie zdobycze kultury –  od kadrów z gier znanych na całym świecie jak Wiedźmin czy Cyberpunk, po sylwetki noblistów i laureatów Oskarów.

wnętrze iskier niepodległej - ekrany z grafiką

Wnętrze naczepy Iskry Niepodległej – rozdział poświęcony eksploracji Ziemi.
fot. T. Tołłoczko / BN

Całości dopełniają wyjątkowe eksponaty:

 • Piłka z podpisami reprezentantów Polski w siatkówce – Mistrzów Europy z 2023 roku,
 • Kolce lekkoatletyczne Natalii Kaczmarek – mistrzyni olimpijskiej w sztafecie mieszanej podczas IO w Tokio 2020,
 • Order Orła Białego,
 • Order Virtuti Militari,
 • Kamizelka kuloodporna opracowana przez Jana Szczepanika,
 • Chwytak ADRexp do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.

Spektakl Iskry Niepodległej zainteresuje starszych i młodszych – każdy znajdzie coś dla siebie.

Współpraca i współdziałanie – projekt, który łączy

Spektakl Iskry Niepodległej to opowieść o potencjale naszej wspólnoty. Współpraca jest widoczna w każdym zorganizowanym przystanku. Biuro „Niepodległa” jest zapraszane z projektem przez lokalną jednostkę samorządu terytorialnego, placówkę oświatową lub kulturalną. Po przeanalizowaniu możliwości i dopełnieniu formalności naczepy wyruszają w zaplanowaną trasę. Ta współpraca pozwala na dotarcie do mieszkańców miast i gmin w całej Polsce.

2 ciężarówki iskier stojące obok siebie, w tle las

Iskry Niepodległej – 2 naczepy ekspozycyjne, które podróżują po Polsce
Fot. BN

Sam spektakl także powstał dzięki współpracy z partnerami z różnych dziedzin. Cenne eksponaty pozyskano dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało pakiet materiałów edukacyjnych, które pozwalają na wykorzystanie spektaklu w procesie dydaktycznym. Z kolei Fundacja Kultury bez Barier zadbała o Audiowstęp i tłumaczenie na PJM. Cały projekt Iskry Niepodległej został stworzony przez polskich producentów z różnych branż.

Iskry Niepodległej – przebieg wizyty i materiały dla nauczycieli

Iskry Niepodległej można wykorzystywać w ramach zajęć edukacyjno-wychowawczych. Pokaz odbywa się w zamkniętej naczepie wystawowej. Goście ustawiają się na środku dostępnej przestrzeni, aby komfortowo śledzić animacje i filmy po obu stronach naczepy i nie zakłócać działania mechanizmów. Spektakl trwa około 20 minut. Przez cały czas na miejscu czuwa animator, do którego poleceń należy się stosować. Po spektaklu można swobodnie poruszać się po naczepie – oglądać eksponaty i korzystać z tabletów na ścianach. Podczas wizyty można robić zdjęcia.

młodzież oglądająca spektakl w naczepie iskry niepodległej

Uczniowie podczas pokazu spektaklu Iskry Niepodległej
Fot. BN

Spektakl wspomaga naukę multidyscyplinarnie, odnosząc się do programów historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, a także przedmiotów przyrodniczych: geografii, fizyki, chemii i biologii. Dla nauczycieli Biuro „Niepodległa”, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, przygotowało rozbudowany pakiet edukacyjny. Pomysły na kreatywne lekcje, ćwiczenia budujące wspólnotę i gra utrwalająca wiedzę to sposób zarówno na przygotowanie przed spektaklem, jak i na rozładowanie emocji po pokazie. Wszystkie materiały dostępne są na stronie niepodlegla.gov.pl.

Iskry Niepodległej dla osób z niepełnosprawnościami

Iskry Niepodległej posiadają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nad zwiedzającymi w trakcie pokazów zawsze czuwają animatorzy, którzy służą także niezbędną pomocą. Na potrzeby osób mających problemy z poruszaniem się dostępna jest winda, która łączy poziom chodnika z wnętrzem naczepy.

naczepa iskry niepodległej, na środku mężczyzna obsługujący windę, na platformie której znajduje się osoba na wózku inwalidzkim

Winda dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchu.
Fot. BN

Audiowstęp i tłumaczenie na PJM powstały dzięki współpracy Biura „Niepodległa” z Fundacją Kultury Bez Barier. Audiowstęp to kilkuminutowe nagranie do odsłuchania przed spektaklem. Film na kanale YT Niepodległa zawiera informacje na temat warstwy wizualnej zaprezentowanych treści. Z kolei dla osób z niepełnosprawnością słuchu dostępne jest tłumaczenie na Polski Język Migowy. W trakcie spektaklu, w naczepie, należy włączyć film z tłumaczem na kanale YT Niepodległa na swoim smartfonie, by móc jednocześnie podążać za prezentowanymi obrazami i wypowiadanymi przez lektora kwestiami.

Aplikacja AR Iskry Niepodległej

Doświadczenie wizyty w naczepie ekspozycyjnej wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością. Można w niej znaleźć ponad 100 biogramów wybitnych Polek i Polaków, którzy zmieniali świat – od ojców niepodległości po współczesnych sportowców i odkrywców. Jednak najwięcej frajdy, zarówno młodszym jak i starszym, sprawić mogą efekty AR. Poprzez zaanimowane atrybuty bohaterów (np. biegające dinozaury, lecący myśliwiec, igloo) poznają dziesięć wyjątkowych postaci. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz AppStore. W 2024 roku została nominowana do prestiżowej nagrody Mobile Trends Award w kategorii „Czas wolny/Rozrywka”.

Aby skorzystać z efektu Augmented Reality trzeba znajdować się przy naczepie Iskry Niepodległej lub posiadać specjalnie przygotowany bilet. Osoby czekające na wejście do naczep, po ściągnięciu aplikacji na telefon i jej odpaleniu, powinny nakierować aparat na boczną ścianę okleiny i poczekaj aż uruchomią się efekty AR. W warunkach domowych, zamiast na naczepę, aparat należy skierować wygenerowany bilet.

Ogólnopolska trasa mobilnego widowiska edukacyjnego 2024

We wtorek, 5 marca 2024 r. o g. 10.00, na Placu Bohaterów w Zielonej Górze, zainaugurowana została nowa trasa Iskier Niepodległej. Dokładną trasę można śledzić na stronie na niepodlegla.gov.pl i iskryniepodleglej.pl. Podczas każdego przystanku pokazy zwykle trwają 2-3 dni. Startujemy o 10:00, kończymy o 18:00, a w ostatni dzień o 16:00, niemniej godziny mogą ulec zmianie w wyniku ustaleń z partnerem lokalnym. Aktualne informacje zawsze będą dostępne w kanałach Biura „Niepodległa”.

Naczepa iskry niepodległej na brukowanym placu, w tle zabudowa miejska, przed naczepą 6 oficjeli otwierających trasę

Otwarcie trasy Iskier Niepodległej 2024 w Zielonej Górze. Na zdjęciu widoczni: Tomasz Nesterowicz, wicewojewoda lubuski; Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry; Wojciech Kalwat, dyrektor Biura „Niepodległa” i Agata Miedzińska, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Fot. BN

Ogólnopolska trasa Iskier Niepodległej 2024:

Weź udział w pokazie i zostań jedną z Iskier Niepodległej! Do zobaczenia!

iskry niepodleglej plakat wydarzenia

Projekt Iskry Niepodległej sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Regulamin korzystania z naczepy ekspozycyjnej ISKRY NIEPODLEGŁEJ