Kontrast
Wielkość czcionki

100-lecie pierwszego meczu rugby w Polsce

W 2022 roku obchodzimy 100-lecie pierwszego oficjalnego meczu polskiej drużyny. Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” i Polski Związek Rugby zapraszają do wspólnego świętowania podczas Mistrzostw Europy!

archowalne zdjęcie dwóch drużyn podczas meczu rugbay

Mecz rugby dwóch drużyn klubu „Orzeł Biały”
Żródło: „Przegląd Sportowy” 1922, nr 30.

100 lat rugby w Polsce

Rugby trafiło do Polski wraz z francuskimi oficerami. Głównym inicjatorem promocji gry był Francuz Louis Amblard. W 1921 roku założył on w Warszawie pierwszy klub „Orzeł Biały”. Pierwszy oficjalny mecz z udziałem publiczności rozegrano 9 lipca 1922. Naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny Orła Białego, Czarni (złożona głównie z zawodników francuskich) i Biali (wystąpili w niej gracze polscy). Ci pierwsi okazali się górą z wynikiem 6:3. Regularne rozgrywki rugby zorganizowano w Polsce dopiero po II wojnie światowej.

W dniach 1-3 lipca 2022 Polska organizuje Mistrzostwa Europy w Krakowie w Rugby 7-osobowym (kobiety i mężczyźni). Tydzień później w Ząbkach (8-10 lipca 2022) do walki staną drużyny europejskie U18 w Rugby 7-osobowym (kobiety i mężczyźni). Biuro Programu „Niepodległa” i Polski Związek Rugby zapraszają do obejrzenia rocznicowego spotu! Będzie wyświetlany na bandach oraz w warszawskim metrze. Świętujmy razem i kibicujmy naszym!

archowalne zdjęcie dwóch drużyn podczas meczu rugbay

Mecz rugby dwóch drużyn klubu „Orzeł Biały”
Żródło: „Przegląd Sportowy” 1922, nr 30.