Kontrast
Wielkość czcionki

START - bezpłatna wystawa olimpijska do pobrania

Do startu, gotowi, START! Wraz z rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich najlepsi sportowcy na świecie stają do rywalizacji o tytuł mistrza olimpijskiego. Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało wystawę do pobrania „START”, która prezentuje wspaniałych polskich sportowców ostatnich 100 lat. Od igrzysk w Antwerpii w 1920 roku, na które Polacy nie wyjechali przez sytuację na froncie wojny z bolszewikami, po przesunięte o rok Tokio 2020 i zimowy Pekin 2022, nazwiskami reprezentantów pisana jest wielka historia sportu. Zapraszamy do korzystania z przygotowanych materiałów!

baner wydarzenia

Niepodległy START

Polski ruch olimpijski narodził się wraz z odbudową niepodległej Polski. Kultura fizyczna była istotnym elementem wychowania pokoleń Polek i Polaków, ale drużyna z orłem na piersi zostanie zaproszona pierwszy raz w 1920 roku, na Igrzyska VII Olimpiady w Antwerpii. Niestabilna sytuacja w kraju i zagrożenie płynąc ze wschodu spowodowały, że reprezentacja zrezygnowała ze startu, a niejeden sportowiec udał się na front Bitwy Warszawskiej. Cztery lata później, w Paryżu, do walki o medale stanęło 81 kobiet i mężczyzn, z których przywieźli srebro i brąz. Pierwsze złoto w dorobku reprezentacji to igrzyska w Amsterdamie w 1928 roku i wspaniały rzut dyskiem Haliny Konopackiej. Przed wybuchem II wojny światowej po mistrzostwo olimpijskie sięgnęli Janusz Kusociński w biegu na 10 000 metrów i Stanisława Walasiewicz w biegu na 100 metrów (oboje w 1932 roku).

zestawione dwa zdjęcia, na obu grupa ludzi ubranych w stroje polskiej reprezentacji olimpijskiej na stadionie - po lewej zdjęcie z 1924, po prawej modele z 1928 roku

Po lewej: Reprezentacja Polski podczas otwarcia Igrzysk w Paryżu na stadionie sportowym Colombes, 1924.
Po prawej: Reprezentacja Polski podczas otwarcia Igrzysk w Amsterdamie na Stadionie Olimpijskim, 1928.
Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Olimpijskie wartości sprawiły, że sportowcy stali się bohaterkami i bohaterami czasu pokoju. Przed startem w Pekinie Polska zdobyła 283 letnie medale olimpijskie (72 złotych, 88 srebrnych i 137 brązowych) i 22 medale zimowe (7 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych). Wspaniałe osiągnięcia medalowe mają na swoim koncie polscy sportowcy z niepełnosprawnościami, którzy w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich zebrali 754 medale (269 złotych, 265 srebrnych i 220 brązowych), a w Zimowych 45 medali (11 złotych, 6 srebrnych i 28 brązowych).

baner wydarzenia

Wystawa olimpijska do pobrania

Ekspozycja „START” pomyślana została jako materiał popularnonaukowy, który opowiada o ciekawych faktach i wybitnych postaciach związanych z historią polskiego sportu. Z przygotowanych plików wirtualnej wystawy może skorzystać każdy – wystarczy pobrać PDF i wydrukować je w dowolnej wielkości. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach. Można ją pobrać na użytek własny, na potrzeby instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego, szkół czy organizacji pozarządowych jednak przy zastrzeżeniu wykorzystaniu do celów edukacyjnych i niekomercyjnych.

Ekspozycja „START” składa się z 23 plansz i prezentuje 33 wybrane postaci z olimpijskiej historii sportu, które wpisały się na stałe w serca polskich kibiców. W wielu miejscowościach w Polsce sportowcy mają swoje ulice i pomniki. Sport na najwyższym poziomie łączy ludzi w kibicowaniu. Z okazji igrzysk zapraszamy do odkrywania historii sportu w najbliższej okolicy.

Pobierz swoje pliki:

START – wystawa olimpijska do pobrania

START – wystawa olimpijska do pobrania – wersja ze spadami

baner wydarzenia

Wystawa do pobrania towarzyszy wystawie rzeźb „START”, którą można oglądać od 11 października do 6 grudnia 2021 w Parku Olimpijskim PKOl. Ekspozycję przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Mecenasem wystawy jest spółka PKN Orlen. Wystawę honorowym patronatem objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski.