Kontrast
Wielkość czcionki

11 listopada spotkajmy się na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu!

Jak co roku z okazji Święta Niepodległości zapraszamy 11 listopada na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W tym roku na Scenie Muzycznej na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON i IRA. Tradycyjnie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych na Scenie Dziecięcej na Dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych (w Pałacu Czapskich i w kordegardzie ASP), a na Dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będziemy się wspólnie uczyć tańców polskich. Wzorem poprzednich lat wiele atrakcji zaplanowaliśmy także na samym Krakowskim Przedmieściu, dlatego gorąco zachęcamy do udziału w radosnym świętowaniu 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!

Scena Muzyczna – Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego

Na scenie muzycznej pokażemy znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, przy których chętnie bawią się wszystkie pokolenia. Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy artystów: Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Każdy z prezentujących się zespołów może pochwalić się wybitnymi osiągnięciami na rodzimym rynku muzycznym gromadząc wokół swojej twórczości miliony fanów a ich przeboje z czasem zdobyły status kultowych.

Ze względu na trwającą w Ukrainie wojnę, koncert zaczniemy od występu dwóch polsko – ukraińskich zespołów. Tym gestem chcemy pokazać swoje wsparcie wszystkim uchodźcom w naszym kraju i poza jego granicami.

Koncert poprowadzi Tomasz Tylicki.

Harmonogram Sceny Muzycznej:

14.00 – 15.30 – Enej i Zazula
15.45 – 17.00 – Roxie Węgiel
17.15 – 18.30 LemON
18.45 – 20.00 – IRA

Enej to polskoukraiński zespół czerpiący pełnymi garściami z ukraińskiej tradycji. Istnieje od 2002 roku i skutecznie udało mu się podbić serca polskich słuchaczy, co widać, choćby na polskich listach przebojów, gdzie Enej praktycznie cały czas są obecni.

Enejowi towarzyszyć będzie Zazula – młody, polskoukraiński zespół wokalny, specjalizujący się w śpiewie białym. W swojej twórczości sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich, w szczególności czerpiąc ze wspólnoty polskiego i ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. Ich twórczość to odkrywanie wielowiekowej spuścizny słowiańskich artystów ludowych.

Roxie Węgiel to 17letnia wokalistka, zwyciężczyni pierwszej edycji programu The Voice Kids oraz 16 Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Laureatka Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy, a także Ulubiona Polska Gwiazda według Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2020.

LemON to jedna z najbardziej spektakularnych karier ostatniej dekady założony przez wokalistę i kompozytora Igora Herbuta. Ich dorobek to 4 albumy studyjne, które pokryły się złotem, platyną i podwójną platyną, a dwa z nich były nominowane do Fryderyków. Niepodrabialny styl, poruszające teksty przyniosły LemONowi rzeszę fanów. Ich teledyski obejrzała na You tube’ie już 100milionowa publiczność.

IRA to zaś niekwestionowana legenda polskiego rocka. Ich piosenki to popkulturowe hymny. A ich albumy sprzedawały się w kilkunastotysięcznych nakładach, zdobywając status złotych i platynowych płyt. Poza poprockiem i hard rockiem grali też łagodniejszą odmianę heavy metalu i glam metalu w latach 90. XX wieku, a od 2002 wykonują m.in. rock alternatywny i post grunge.

Scena Dziecięca – Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych, Pałac Czapskich i Kordegarda ASP

W ten szczególny dzień chcemy dostarczyć dziecięcej publiczności solidnej dawki zabawy połączonej z mądrą edukacją patriotyczną. Dlatego we współpracy z Pałacem Saskim oraz Akademią Sztuk Pięknych przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który odbywać się będzie nie w jednym, a w trzech miejscach: w namiocie dziecięcym na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, w Pałacu Czapskich – siedzibie ASP oraz w Kordegardzie ASP w bramie głównej przy Krakowskim Przedmieściu. W tych trzech lokalizacjach czekają na najmłodszych uczestników Festiwalu spektakle teatralne, zajęcia muzyczne i koncerty, a także zróżnicowana oferta warsztatów edukacyjnych, plastycznych i historycznych. 

Harmonogram Namiotu dziecięcego przed siedzibą ASP:

13:00 – 13:05 Hymn Polski na wileńskich cymbałach – Ania Broda z zespołem
13:05 – 13:10 Rozpoczęcie Festiwalu – Ewa Dobrowolska
13:10 – 13:45 Spektakl teatralny „Żubr Pompik” – Teatr A3
13:45 – 13:50 Nasza Niepodległa z klocków COBI – konkurs z nagrodami
13:50 – 14:10 Polskie Radio Dzieciom zaprasza: Występ laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka”
14:10 – 14:15 Konkursy z Niepodległą – Ewa Dobrowolska
14:15 – 14:40 Niepodległe zabawy muzyczne – warsztaty Ani Brody
14:40 – 14:45 Nasza Niepodległa z klocków COBI – konkurs z nagrodami
14:45 – 15:40 Spektakl teatralny „Sokrates w piaskownicy” – Teatr Małe Mi
15:40 – 15:45 Konkursy z Niepodległą – Ewa Dobrowolska
15:45 – 15:50 Nasza Niepodległa z klocków COBI – konkurs z nagrodami
15:50 – 16:00 Polskie Radio Dzieciom zaprasza: Występ laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka”
16:00 – 16:25 Niepodległe zabawy muzyczne – warsztaty Ani Brody
16:25 – 16:30 Konkursy z Niepodległą – Ewa Dobrowolska
16:30 – 16:55 Czytamy polskie książki – „Krasnal w krzywej czapce” – spotkanie z Wojciechem Widłakiem – Instytut Książki. Gość specjalny: Agnieszka Więdłocha
16:55 – 17:00 Konkursy z Niepodległą – Ewa Dobrowolska
17:00 – 18:00 „Co słonko widziało” koncert piosenek do tekstów Marii Konopnickiej i polskich poetów – Ania Broda z zespołem

Przez kolejne elementy programu dzieci i opiekunów prowadzić będzie aktorka Ewa Dobrowolska.

bawiące się dzieci

Festiwal Krakowskiego Przedmieścia 2018 r., fot. Jędrzej Sokołowski / Biuro Programu „Niepodległa”

Poza sceną w namiocie dziecięcym:

13:00 – 18:00 Strefa kreatywnej zabawy – klocki COBI
13:30 – 15:00 i 16:00 – 17.30 Krajobraz Niepodległej – warsztaty plastyczne, prowadzenie – Marta Węglińska
13:00 – 18:00 Warsztaty młodego reportera – Polskie Radio Dzieciom

Spektakl teatralny „Żubr Pompik” Teatr A3

Żubr Pompik to bohater bardzo popularnych książeczek autorstwa Tomasza Samojlika, na ich podstawie powstały też animacje filmowe. Tym razem do teatru zaprosił go jeden z najbardziej rozpoznawalnych teatrów alternatywnych Teatr A3. Premiera spektaklu odbyła się w 2022 roku.
Rezolutny i ciekawski Pompik mieszka w Puszczy Białowieskiej razem z miłą żubrzą rodziną. Las daje schronienie, jest ich domem. Mają tu wiele przygód, ale wiedzą ze las i rodzina są najważniejsze i trzeba o nie dbać. Mama Porada i Tata Pomruk szukają w lesie miejsca, w którym się poznali, a dzieci Polinka i Pompik pomagając im w tym, spotykają nowych przyjaciół: Jeża, sowę i Pana Łosia. W spektaklu zobaczymy nie lalki, ale wielkie płaskie figury animowane przez aktorów. Specjalny system audio, ścieżka dźwiękowa nagrana z uwzględnieniem OZN – dzięki temu spektakl jest dostępny także dla widzów z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i intelektualną.

„Co słonko widziało” koncert piosenek do tekstów Marii Konopnickiej i polskich poetów – Ania Broda z zespołem

Rok 2022 został ogłoszony przez Polski Sejm Rokiem Marii Konopnickiej. Dlatego w repertuarze koncertu na 11 listopada usłyszymy nowe piosenki do wierszy naszej poetki, przygotowane specjalnie na tę okazję, w tym szczególnie pięknie brzmiący tego dnia wiersz „Pieśń o domu” zaśpiewany przy akompaniamencie magicznych, wileńskich cymbałów. Zabrzmi również rytmiczna, skoczna i melodyjna pieśń żołnierska z czasów napoleońskich, łatwo wpadająca w ucho zarówno małym jak i dużym słuchaczom. Nie zabraknie oczywiście najbardziej znanych przebojów Ani Brody do tekstów znakomitych polskich autorów jak Czesław Janczarski czy Danuta Wawiłow.

Ania Broda spotka się z publicznością także w ramach wyjątkowych warsztatów. Bawiąc się rytmem i słowem, uczestnicy będą mieć okazję wziąć udział w niepowtarzalnej zabawie muzycznej, której efektem będą nowe piosenki stworzone specjalnie z okazji Święta Niepodległości. W czasie warsztatów dzieci i rodzice będą mogli zagrać z artystką na instrumentach perkusyjnych, dzwonkach, zobaczyć co to okaryna i cymbały.

Spektakl teatralny „Sokrates w piaskownicy” – Teatr Małe Mi

Spektakularne lalki, wspaniała muzyka i rozmowa o ważnych rzeczach to wszystko znalazło się w najnowszej produkcji uznanego teatru dziecięcego Małe MI, którego premiera odbyła się w 2022 roku. „Sokrates w piaskownicy” to radosne, rozśpiewane widowisko, zapraszające do zabawy i rozmowy z dziećmi na KAŻDY temat. Lalkowi bohaterowie Sophia i Philo siedzą w piaskownicy rozmawiając o Miłości, Złości, Odwadze i Strachu, Zabawie i Nudzie, Dzieciach i Dorosłych. Ich pytania skłaniają do rodzinnego filozofowania, zadawania kolejnych pytań, odpowiadania na nie, budzą ciekawość świata i siebie.

Czytamy polskie książki – „Krasnal w krzywej czapce” – spotkanie z Wojciechem Widłakiem – Instytut Książki. Gość specjalny: Agnieszka Więdłocha

Twórca legendarnego „Pana Kuleczki” powraca z nową książką napisaną specjalnie na zamówienie Instytutu Książki. „Krasnal w krzywej czapce” to urocza opowieść dla dzieci wczesnoszkolnych, kolejna odsłona w trwającej od kilku lat kampania społecznej promującej czytelnictwo „Mała książka wielki człowiek”. Nie będzie to zwykłe spotkanie autorskie Wojciech Widłak, jako czarujący gospodarz zaprosi dzieci do twórczego dialogu, zapyta o ich wspomnienia i marzenia, oraz wszystkie ważne dziecięce sprawy. Ilustratorka książki Aleksandra Krzanowska na żywo zilustruje te dialogi. Fragmenty książki przeczyta też gość specjalny Agnieszka Więdłocha. Książka będzie też nagrodą w licznych przeprowadzanych tego dnia konkursach.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza: Występ laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka”

Na naszej scenie zaprezentują się wyjątkowo utalentowane dzieci laureaci IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka”. Konkurs odbywa się co roku, jego organizator to Akademia Teatru Muzycznego „Artysta”, a patronem medialnym jest Polskie Radio Dzieciom. W trakcie konkursu dzieci występowały w 3 kategoriach wiekowych. Na naszej scenie wystąpią następujące młode artystki z wybranymi przez siebie utworami.

Krajobraz Niepodległej warsztaty plastyczne Marta Węglińska z Kobalt Migrating Platform

Co to znaczy dziki i naturalny? Czym jest polska łąka kwietna? Jak wygląda naturalny polski las? Czy każde województwo ma swój Park Narodowy? Dlaczego ochrona przyrody jest tak ważna? A co by było, gdybyśmy zamiast do szkoły chodzili po lasach, krzakach i górach, uczyć się o świecie właśnie będąc w terenie? To tylko pierwsze z pytań, które podczas warsztatu wspólnie zadamy przyrodzie. Będziemy rozmawiać o połączeniach w lokalnym środowisku naturalnym i zmianach klimatu, zadając coraz to nowe i nietypowe pytania. Na niektóre z nich poszukamy odpowiedzi, wspólnie rysując ogromny Park Narodowy. Znajdzie się tu miejsce dla najróżniejszych zwierząt, grzybów, roślin i innych organizmów. Będziemy rysować góry, mokradła, rzeki, wydmy i wiele innych miejsc. Kobalt Migrating Platform to interdyscyplinarna inicjatywa w ramach której powstają programy kulturalne i artystyczne połączone z działaniami edukacyjnymi, oraz tematyczne warsztaty twórcze, samouczki i materiały edukacyjne.

Nasza Niepodległa z klocków COBI

Jak co roku do wspólnej twórczej zabawy zapraszają klocki COBI. W naszej kreatywnej strefie będzie można razem z animatorami zbudować co tylko wyobraźnia podpowiada. W naszym namiocie znajdzie się też ekspozycja pojazdów wojskowych od I wojny światowej do czasów współczesnych. Modele z klocków przedstawiające wybrane pojazdy (samoloty, czołgi, okręty) używane przez polską armię w tym m.in.: bombowiec Łoś, okręt ORP Błyskawica, czołg PT91 Twardy i inne). Klocki COBI będzie też można wygrać w jednym z konkursów.

artyści na szczudłach z flagami Polski spacerują po krawkowskim przedmieściu

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2019
fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Pałac Saski Dzieciom: Pałac Czapskich – główna siedziba ASP

13:15, 14:30, 15:45 i 17:00 Warsztaty plastyczne i zwiedzanie wystawy „75 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP”

Warsztaty plastyczne i zwiedzanie wystawy „75 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP” Pałac Czapskich główna siedziba ASP

Obecnie w Pałacu Czapskich prezentowana jest jubileuszowa wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Jest to jedna z największych na przestrzeni ostatnich dekad, prezentacja spektrum działań konserwatorskich efektów pracy kolejnych pokoleń konserwatorek i konserwatorów. Wystawa prezentuje najciekawsze realizacje, zarówno konserwatorskie, technologiczne i artystyczne, jak i projekty naukowobadawcze z ostatnich kilkudziesięciu lat, oryginalne dzieła sztuki po konserwacji, ale też ich makiety i dokumentacje obrazujące stan sprzed prac konserwatorskich. Wystawa powstała w odniesieniu do najlepszych polskich i światowych praktyk nowoczesnej konserwacji i restauracji dzieł sztuki, łączących sztukę z nauką, tradycję z nowoczesnością, wiedzę i umiejętności z wielką pasją. Dzięki współpracy Pałacu Saskiego i Akademii Sztuk Pięknych z okazji Święta Niepodległości będziemy mogli zaprosić publiczność na zwiedzanie wystawy i ciekawe warsztaty edukacyjne.

13:15 14:15 i 1 5:45 16:45 ścieżka edukacyjna dla dzieci

Planując wystawę, jej twórcy i twórczynie pomyśleli także o najmłodszych zwiedzających. Specjalnie dla nich powstała ścieżka edukacyjna, na którą składają się zadania do wykonania podczas zwiedzania wystawy. Są one przypisane do poszczególnych sal. Można otrzymać je w formie wydruków wraz z ołówkiem i podkładką pod kartki przy wejściu na wystawę. Za wykonanie wszystkich zadań, młoda zwiedzająca lub młody zwiedzający otrzymają odznakę Młodszego Asystenta Konserwatora Zabytków. (dla grupy wiekowej 8-13 lat).

14:30 15:30 współczesne techniki pozłotnicze

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają ćwiczenia pozłotnicze na odlewach gipsowych i zapoznają się z warsztatem współczesnego pozłotnika oraz materiałami i technikami pozłotniczymi, umożliwiającymi indywidualną kreację artystyczną oraz pracę konserwatorską. Każda osoba uczestnicząca w warsztatach otrzyma materiały potrzebne do wykonania pracy pozłotniczej oraz bezpośrednią pomoc w realizacji zadania. Zostaną też omówione narzędzia i materiały, którymi uczestnicy i uczestniczki będą się posługiwać. (dla grupy wiekowej 6+ oraz młodzież).

17:00 18:00 Jak powstały książki, gdy nie było nawet długopisu ?

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mieli okazję wypróbować narzędzia dawnego i współczesnego skryby. Ćwiczenia rozpoczną się od pisania patykiem oraz piórem gęsim, następnie zaprzyjaźnimy się ze stalówką i obsadką maczanymi w kolorowych atramentach. Każda osoba uczestnicząca w warsztatach będzie miała okazję zobaczyć i dotknąć papirusu, pergaminu oraz papieru czerpanego. Dowiemy się skąd się wziął atrament, z czego i jak go przygotowywano, a nawet jak zrobić własny w domu oraz dlaczego pisanie długopisem jest… niezdrowe. Poznamy też historię dawnej książki! (dla grupy wiekowej 6+)

Powyższe wydarzenia mają charakter otwarty, liczba miejsc jest ograniczona udział w wydarzeniu jest możliwy zgodnie z kolejnością przybycia.

Pałac Saski Dzieciom: Kordegarda ASP przy Krakowskim Przedmieściu

13:00 – 18:00 Strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – budujemy Pałac Saski
13:30, 14:45 i 16:00 warsztaty edukacyjne związane z historią Pałacu Saskiego

W dniu, w którym świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości, chcemy również opowiedzieć o Pałacu Saskim, który przez swą szczególną historię jest jednym z symboli Niepodległej Rzeczpospolitej. Poprzez zabawę i ciekawe zajęcia dzieci będą miały szansę zapoznać się z fragmentami historii Pałacu i historii Polski.

Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Pzedmieściu” 2021
fot. Tomasz Tołłoczko/Biuro Programu „Niepodległa”

13:00 18:00 Strefa kreatywnej zabawy klocków COBI budujemy Pałac Saski

Zapraszamy dzieci i całe rodziny do wspólnej zabawy architektonicznej z klocków. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia! W strefie będzie można podziwiać i zainspirować się modelem prawdziwego Pałacu Saskiego przygotowanego z kloców COBI.

13:30 14:30 Warsztat gliniarski

W czasie poprzednich wykopalisk na Placu Piłsudskiego w latach 20062008 archeolodzy odkopali wiele zabytkowych pamiątek przeszłości. Dziś, gdy na Placu Piłsudskiego ponownie widać fundamenty dawnego pałacu, chcemy zaprosić dzieci do kontaktu z historią tego miejsca poprzez zabawę z gliną.

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię i właściwości gliny, sięgają początków garncarstwa i spróbują swoich możliwości bawiąc się samoutwardzalną gliną. Po części teoretycznej wszyscy uczestnicy zajęć przystąpią do samodzielnego wykonania przedmiotu nawiązującego do zabytkowych artefaktów, znalezionych w piwniczce przylegającej do Pałacu Brühla.

14:30 15:30 Warsztat tworzenia drzewa genealogicznego

Pierwszy Pałac Saski powstał jako siedziba królewska dom panującej w Polsce dynastii Saskiej. Na warsztatach uczestnicy na przykładzie saskiej rodziny królewskiej dowiedzą się, czym jest genealogia, jakie są różnice miedzy pokrewieństwem a powinowactwem, czym jest drzewo genealogiczne i jak się je tworzy. Ta wiedza przyda się we własnych poszukiwaniach genealogicznych. Prowadzący podpowiedzą jak prowadzić domowe archiwum i jakie ważne informacje można w nim odnaleźć; jak w poszukiwaniach genealogicznych mogą pomóc stare fotografie; jak prowadzić rozmowy z najstarszymi osobami w rodzinie czy świadkami historii. Pokażemy podstawowe bazy internetowe pozwalające prowadzić poszukiwania bez wychodzenia z domu.

16:00 17:00 Warsztaty czerpania papieru

Od lat 60tych XIX wieku, w czasach, gdy Pałac Saski zajmował Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojskowego, działała tu drukarnia. Świadczą o tym znalezione w wykopaliskach płyty litograficzne. Działalność drukarni nie skończyła się z odzyskaniem niepodległości. Również dla Sztabu Wojska Polskiego drukowano tu przez całe międzywojnie dokumenty wojskowe i administracyjne.

Do działalności drukarni chcemy nawiązać zapraszając dzieci na warsztaty czerpania papieru. Skąd wziął się papier? W jaki sposób był kiedyś wytwarzany i co wpływa na specyfikę tego materiału? Na te i inne pytania odpowiedzą nasze warsztaty papiernicze, które przenoszą uczestników do zapomnianych czasów średniowiecza. Jest to jednocześnie pokaz czerpania papieru tradycyjną, zapomnianą metodą, jak również idealny sposób na naukę poprzez twórczą zabawę. Zajęcia stwarzają okazję do zapoznania się z historią piśmiennictwa, ale nie tylko. Podczas części praktycznej uczestnicy uczą się pisania gęsim piórem, barwienia papieru techniką japońską i odciskania pieczęci lakowej.

Scena Tańców Polskich – Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na Dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się wyjątkowy pokaz i warsztaty polskich tańców ludowych w ich najbardziej tradycyjnej i oryginalnej formie, których kuratorem i prowadzącym będzie Janusz Prusinowski (skrzypek, lirnik, harmonista, jeden z inicjatorów odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce, twórca festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”). Obok niego na scenie pojawią się wybitni, polscy muzycy, tancerze i śpiewacy ludowi wszystkich pokoleń. W tym roku na scenie pojawią między innymi: Kapela Biskupianie z Domachowa z mistrzynią Anną Chudą i Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni, kapela Młoda Harta z Rzeszowszczyzny, Chłopcy z Nowoszyszek i
Gustaw Juzala z Suwalszczyzny i pogranicza polsko – litewskiego oraz Janusz Prusinowski Kompania.

Scena Tańców Polskich wypełniona zostanie siedmiogodzinnym programem warsztatów tańców tradycyjnych z Wielkopolski, Mazowsza, Rzeszowszczyzny i Suwalszczyzny. Tancerze – animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego, umożliwiając wspólną zabawę. Mazurki, oberki, kujawiaki, chodzone, wiwaty, powolniaki, obyrtki, polki, krakowiaki i wiele innych tańców zabrzmi na żywo w wykonaniu doświadczonych Mistrzów, ale też uczniów i młodych adeptów rzemiosła, jako że istotą żywej tradycji jest przekaz międzypokoleniowy, a Scena Tańców Polskich jest jego częścią.

grópa muzyków w góralskich strojach pozuje do zdjcia z szczudlarzami w biało-czerwonych strojach

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2021, fot. Tomasz Tołłoczko, Biuro Programu „Niepodległa”

W namiocie będzie można poczuć klimat ludowej Polski, a to dzięki muzyce i tańcom, ale także rekwizytom, wykonanym przez słynną florystkę – Gretę Dziubek. U boku prowadzącego będzie można zobaczyć tradycyjną rózgę kwiatową – nieodłączny element tradycyjnego wesela. Rózga była wita przez druhny, a następnie przekazywana staroście weselnemu, który pełnił funkcję mistrza ceremonii weselnej, a rola rózgi zaznaczała się w najważniejszych momentach obrzędu weselnego i stawała się symbolem całego wesela. Ten atrybut Starosty, dzięki któremu kierował całym weselem jest także elementem naszego namiotu i atrybutem naszego Starosty. Janusz Prusinowski za pomocą rózgi będzie ogłaszał kolejne etapy wydarzenia i zapraszał do kolejnych tańców. Wszyscy artyści będę mieli także tradycyjne przypinki z suszonych kwiatów. Przypinki, do dziś spotykane w tradycji weselnej, mają być znakiem dla potencjalnych kawalerów i panien, czy druga osoba jest stanu wolnego

Harmonogram Sceny Taców Polskich

13:00 – 14:00 – Hymn Polski grany na instrumentach ludowych i warsztaty taneczne Tańce Polski Centralnej
Prowadzi: Janusz Prusinowski Kompania
14:00 – 14:50 – Warsztaty taneczne Tańce Wielkopolskie
Prowadzi: Kapela Biskupianie z Domachowa i Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni z Anną Chudą z Biskupizny
14:50 – 15:40 – Warsztaty taneczne Tańców Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewskiego
Prowadzi: Chłopcy z Nowoszyszek i Gustaw Juzala
15:40 – 16:30 – Warsztaty taneczne Tańców Rzeszowszczyzny
Prowadzi: kapela Młoda Harta
16:30 – 17:20 – Warsztaty taneczne Tańce Wielkopolskie
Prowadzi: Kapela Biskupianie z Domachowa i Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni z Anną Chudą z Biskupizny
17:20 – 18:10 – Warsztaty taneczne Tańców Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewskiego
Prowadzi: Chłopcy z Nowoszyszek i Gustaw Juzala
18:10 – 19:00 – Warsztaty taneczne Tańców Rzeszowszczyzny
Prowadzi: kapela Młoda Harta
19:00 – 20:00 – Warsztaty taneczne Tańce Polski Centralnej
Prowadzi: Janusz Prusinowski Kompania

Atrakcje na Krakowskim Przedmieściu poza scenami głównymi

W ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu przewidzieliśmy wiele atrakcji nie tylko na scenach głównych, ale chcemy też by cała część Traktu Królewskiego objęta Festiwalem tętniła życiem. Dlatego też ulicą będą przechodzić liczne parady, w tym taneczne, prezentujące również tradycyjne tańce polskie i modowe. Tych, którzy lubią tańczyć zainteresują „przystanki muzyczne” – grane przy Trakcie w kontakcie z publiczności przez kapele Brass Bandowe lub z balkonów przy Krakowskim Przedmieściu. Z Hotelu Bristol co godzinę odbywać się będą natomiast happeningi, w których aktorzy wystylizowani na Ojców Niepodległości wygłaszać będą najsłynniejsze cytaty Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

6 ojców niepodległoćsi na balkonie po skończonym występie

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2021.
Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Oprócz tego podziwiać będzie można perełki historii motoryzacji w trakcje parad zabytkowych samochodów. O godzinie 13.30 oldtimery wyjadą na Plac Wizytek i ustawiają się do jazdy po ulicy. Chwilę później parada na „Dobry początek” ruszy z terenu Uniwersytetu Warszawskiego, bramą od strony placu Wizytek. Parada będzie powtórzona o 15.15 i 16.30 oraz 17.20. Pojazdy z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach będzie też można oglądać między 14 a 19 na Placu Wizytek.

Między 14 a 19 Krakowskim Przedmieściem będą przechodzić parady muzyczne i taneczne, a na 16.15 zaplanowaliśmy paradę modową, której motywem przewodnim będą lata 30. Wezmę w niej udział panie z Grupy Rekonstrukcji Historycznej  BLUSZCZ oraz panowie z grupy Projekt Wojsko Polskie 1918 – 1939 z GRH Grenadiere, zobaczymy też bicykle z pokazem zręcznościowym i grupę rekonstrukcyjną POLICJA PAŃSTWOWA. Ponowny pokaz zaplanowano na 17.10. Między 19.00, a 19.30 odbędzie się spektakularna parada finałowa.

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną natomiast wyeksponowane powozy i sikawki konne ściśle związane z historią Polski, pochodzące ze zbiorów Muzeum Powozów M K. Szuster w Budziskach. Zaprezentowany będzie między innymi brek Księcia Sanguszki, lando prezydenta Ignacego Mościckiego, wiktoria, którą jechał Józef Piłsudski oraz trzy ocalałe powozy produkcji polskich firm z lat 1900-1920. Zobaczyć można też będzie sikawki konne które gasiły pożary na ziemiach Polski w tym najstarszą z 1812 pamiętającą czasy napoleońskie – nadal w pełni sprawną. Prawdziwą ciekawostką będzie konna drabina strażacka z 1900 roku sięgająca do 5 piętra.

drabina strażacka z rozwiniętą flagą Polski

Przystanki muzyczne

Brass bandy, kapele, zespoły muzyczne koncertują w wybranych miejscach Krakowskiego Przedmieścia, grają na żywo, w kontakcie z publicznością. Grają na chodniku, na balkonach Hotelu Bristol i budynku Uniwersytetu Warszawskiego.

Lokalizacje:
– Przy Hotelu Europejskim, róg ul. Ossolińskich obok budynku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
– Schody przy budynku MON, róg ul. Królewskiej,
– Skwer na rogu ul. Karowej obok Hotelu Bristol,
– Balkon w budynku Uniwersytetu Warszawskiego od strony placu Wizytek,
– Balkon Hotelu Bristol.