Kontrast
Wielkość czcionki

Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie

MNW zaprasza na nową wystawę czasową „Rozważni i Romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie”. Jubileuszowa ekspozycja jest prezentowana podczas obrad XVI Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego, odbywającego się we wrześniu w stolicy Polski. 

Gabinet Monet i Medali powstał w 1921 roku na bazie dwóch wielkich kolekcji numizmatycznych – monet polskich Kazimierza hr. Sobańskiego oraz monet antycznych dr Władysława Semerau-Siemianowskiego. Pierwsza z tych kolekcji była największa i najlepsza na przełomie XIX i XX wieku, liczyła 9 tys. eksponatów, pochodzących z czasów od XVI do połowy XIX wieku. Część monet była wielką rzadkością. Kolekcjoner przekazał swój dorobek w spadku jako donację testamentową dla miasta Warszawy. Zbiór ponad 27 tys. obiektów numizmatycznych dr Władysław Semerau-Siemianowski gromadził przez ponad czterdzieści lat w Imperium Osmańskim, gdzie pracował jako lekarz.  Kolekcja składa się z monet starożytnych, m.in.: greckich, rzymskich, perskich i bizantyńskich.

grafika przedstawiająca dwie złote monety

Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, źródło: mnw.art.pl

Wystawę można oglądać do 11 grudnia 2022 r., a towarzyszy jej bogaty program edukacyjny. W niedzielnie popołudnia 12 listopada i 13 grudnia po salach z cennymi numizmatami oprowadzi kurator Andrzej Romanowski, zaś w pozostałe niedziele października, listopada i grudnia przewodnik z Działu Edukacji Muzeum. Dla pasjonatów przygotowano wykłady czwartkowe 20 i 27 października oraz 3 i 10 listopada. Dla rodzin z dziećmi przygotowano spotkania 2 października i 6 listopada – wtedy najmłodsi dowiedzą się jak katalogować swoje kolekcje oraz poznają historię pieniądza. 21 października przygotowano zwiedzanie z audiodeskrypcją, zaś 22 października o godz. 14 zwiedzanie w Polskim Języku Migowym tłumaczone na Ukraiński Język Migowy, o godz. 16 tylko w PJM. Także 22 października odbędą się warsztaty dla nauczycieli. Organizowane są również lekcje muzealne. 

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie, a w zakładce Edukacja MNW dostępne są szczegóły, w tym informacje o zapisach na program wydarzeń towarzyszących ekspozycji. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022