Kontrast
Wielkość czcionki

Brygada 1918 w bibliotece Google Fonts!

Brygada 1918 to historyczny font, który z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zyskał drugie życie. Dzięki digitalizacji matryc odlewniczych i rozbudowie o nowe znaki użytkownicy z całego świata mogą z niego korzystać na swoich komputerach. Brygada 1918 dostępna jest w bibliotece portalu Google Fonts!

matryce z literkami wyrytymi w odbiciu lustrzanym

Matryce kroju BRYGADA 1918
fot. Borys Kosmynka

Odkrycie z dwudziestolecia

Brygada 1918 to cyfrowa interpretacja kroju znalezionego przez Janusza Pawła Tryzno w archiwum Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Muzeum posiada w swojej kolekcji zasoby zakupione w 1992 roku po likwidacji Odlewni Czcionek Przedsiębiorstwa Państwowego w Warszawie. Jeden z krojów, Brygada, nie był dotychczas znany badaczom historii typografii i grafiki projektowej w Polsce. Ze względu na prawdopodobny czas powstania w okresie dwudziestolecia międzywojennego, Brygada stanowi nietypowe i ciekawe odkrycie.

W 2017 roku Muzeum Książki Artystycznej, wraz z grupą projektantów krojów otrzymało dofinansowanie z Programu Wieloletniego „Niepodległa” na projekt digitalizacji i rozbudowy kroju Brygada w formie cyfrowej. Krój został uwspółcześniony i rozbudowany o dodatkowe znaki diakrytyczne, style, oraz funkcje typograficzne pozwalające na poszerzenie potencjału wykorzystania. Premiera projektu w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości mała wyjątkowy charakter – krój prawdopodobnie powstał w 1928 roku w kontekście poszukiwania narodowej tożsamości w druku.

pokazany proces jak z matrycy robi się szkic i gotową literkę fontu

Etapy digitalizacji kroju BRYGADA 1918

Brygada 1918 w Pałacu Prezydenckim

Uroczysta premiera projektu odbyła się 29 maja 2018 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie przy udziale prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, twórców kroju: Mateusza Machalskiego, Borysa Kosmynki, Przemysława Hoffera, Anny Wieluńskiej, oraz państwa Janusza i Jadwigi Tryzno, właścicieli Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Oprócz uroczystego udostępnienia kroju do użytku publicznego, Muzeum Książki Artystycznej zaprezentowało również specjalnie na tę okazję odlane czcionki, pochodzące z oryginalnych matryc.

Pod koniec 2018 roku projekt Brygada 1918 rozpoczął rozbudowę. We wszystkich wersjach poszerzono go o cyrylicę, grekę oraz alfabet fonetyczny (IPA). Ponadto powstała również specjalna publikacja w formie książki o projekcie oraz strona internetowa – www.brygada1918.eu.

strona na ekranie smartfona, komputera i tableta

Strona internetowa o projekcie www.brygada1918.eu

Brygada 1918 w Google Fonts

Od początku twórcom projektu Brygada 1918 zależało na szerokim dotarciu i tym samym wykorzystaniu projektu przez odbiorców. W 2018 roku, podczas cyklicznej konferencji stowarzyszenia ATypI, które odbyło się w Antwerpii rozpoczęli rozmowy z przedstawicielem platformy Google, odpowiadającym za dział Google Fonts. Idea portalu to udostępnianie i hosting wysokiej jakości projektów krojów do szerokiego i darmowego zastosowania w projektach stron internetowych jak i projektowaniu DTP. Dzięki jego działaniu w znaczący sposób podnosi się typograficzna jakość internetu – kroje z kolekcji wykorzystywane są na wielu milionach stron i umożliwiają wyświetlanie tekstu w ponad 130 językach. W 2020 roku projektanci uzyskali zgodę i wsparcie, które pozwoliło rozbudować projekt Brygada o nowe funkcjonalności oraz zamieścić krój w bibliotece portalu Google Fonts.

Oprócz tego font Brygada 1918, od oddania go w 2018 roku, wykorzystywany jest w projektowaniu graficznym. Poniżej zaprezentowano kilka projektów z jego wykorzystaniem:

zakładki z grafikami i opisem wykonanym brygadą

Identyfikacja Wizualna Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu
proj. S’SENSE

nowe logo z wizeunkiem schroniska murowaniec z nazwą zapisaną Brygadą

Identyfikacja wizualna Schroniska PTTK Murowaniec,
proj. Radość Creative Agency

okładka ksiązki z tytułem zapisanym Brygadą

„Katalog druków ulotnych z lat 1914–1918 w zbiorach Biblioteki Narodowej”
proj. dr Aleksandra Toborowicz,
fot. dr Aleksandra Toborowicz

Projekt digitalizacji i rozbudowy fontu Brygada 1918 dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Brygadę 1918 można bezpłatnie pobrać ze strony brygada1918.eu oraz z biblioteki portalu Google Fonts. Zapraszamy do korzystania!