Kontrast
Wielkość czcionki

Cyfrowo zrekonstruowana „Halka” z 1929 roku na blu-ray!

„Halka” to jedna z najsłynniejszych polskich oper. Historia góralskiej miłości została przeniesiona na srebrny ekran kilkukrotnie. „Halka” Konstantego Meglickiego powstała w 1929 roku, a dziś trafia do widzów w wersji cyfrowo zrekonstruowanej z muzyką Jerzego Rogiewicza. Kolekcjonerskie wydawnictwo Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego jest już dostępne!

otwarty zestaw z charakterystycznym dla projektu motywem graficznym

„Halka” z 1929 roku

Piękna góralka Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu Januszu i odtrąca adorującego ją górala Jontka. Wkrótce jednak przekonuje się, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć. Tak w skrócie przedstawia się fabuła jednej z najsłynniejszych polskich oper. „Halka” Konstantego Meglickiego jest jedną z trzech polskich przedwojennych adaptacji dzieła Stanisława Moniuszki. Film dotychczas nie był znany szerszej publiczności. Dziś powraca w wersji po rekonstrukcji cyfrowej, wykonanej w rozdzielczości 4K.

„Halka” została zrealizowana w 1929 roku jako film niemy. Premiera filmu zbiegła się jednak  z początkiem ery dźwiękowej. Fakt ten wpłynął na decyzję producenta i w 1932 roku film udźwiękowiono, by w zmienionej wersji ponownie wprowadzić go na ekrany. Arie Halki wykonała Zuzanna Karin, a Jontka – Władysław Ladis (właśc. Władysław Kiepura).

otwarty zestaw z charakterystycznym dla projektu motywem graficznym

Cyfrowa rekonstrukcja

Oryginalna ścieżka dźwiękowa ocalała tylko we fragmentach. Jako, że pierwotna wersja była niema, FINA zaprezentuje film w takiej właśnie postaci, z muzyką specjalnie skomponowaną na tę okazję przez Jerzego Rogiewicza. Wyjątkowy dodatek do wydawnictwa stanowią zremasteryzowane i opracowane fragmenty oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Oprócz tego na płytach można znaleźć: zwiastun do odrestaurowanej wersji filmu, wideo porównawcze „Przed rekonstrukcją i po rekonstrukcji” i impresje filmowe do wybranych fragmentów nagrań arii pochodzących z udźwiękowionej wersji „Halki” z 1932 roku.

Wydawnictwo zawiera także polsko-angielską książkę z nowymi tekstami. Historyczka filmu dr hab. Iwona Sowińska przedstawia krótką historię filmowej opery i wyjaśnia, dlaczego nieme kino zainteresowało się operą. Muzykolog dr Grzegorz Zieziula pisze o zaletach i wadach przekładu opery na język kina. Filmograf FINA Michał Pieńkowski opowiada o przedwojennej ilustracji muzycznej, a kompozytor Jerzy Rogiewicz – o swojej pracy nad wersją współczesną.

otwarty zestaw z charakterystycznym dla projektu motywem graficznym

Film został zdigitalizowany i odrestaurowany w ramach projektu Nitrofilm „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.