Kontrast
Wielkość czcionki

„Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” - muzyka tradycyjna dla dzieci

„Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” to nowy, dwupłytowy album z polską muzyką tradycyjną, skierowana do najmłodszych. Kukają na niej kukułki, dzwony biją Alleluja, kasztanowe koniki łamią sanki, a gąski idą drogą tam, gdzie słoneczko. Współwydawcy Biuro „Niepodległa” i Agencja Muzyczna Polskiego Radia zapraszają do słuchania i wspólnego śpiewania!

Dwupłytowy album „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” dla najmłodszych

Dwupłytowy album „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” to polska muzyka tradycyjna skierowana do najmłodszych. Na płytach można usłyszeć kolędy, które mają wiele wariantów i odmian, pastorałki, piosenki zimowe i wiosenne. Wykonawcami utworów są także dzieci: muzykancka kompania dziecięca śpiewa wraz z Kają i Januszem Prusinowskimi i przyjaciółmi. To dzięki temu dawne melodie i słowa są pełne fantazji, zabawy i radości. Całość uzupełnia paleta instrumentów:

  • w które dmie się lub dmucha –  ligawa, szałamaja, klarnety, flety, saksofon, trąbka, gemshorn, fujarka, organki i gliniane ptaszki;
  • które mają struny –  skrzypce, basetla, kontrabas, lira korbowa, kannel, cymbały, gitara i mandolina;
  • w które się stuka lub uderza  – baraban, bębenek obręczowy, werbel, drewniane stukadełka, dzwonki i dzwoneczki i cymbały;
  • które mają klawisze i miech –  fisharmonia, harmonia polska i akordeon.

Album muzyczny „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” to wyjątkowy prezent świąteczny dla dzieci.

okładka płyty „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” - muzyka tradycyjna dla dzieci

Muzyka tradycyjna, ludowe melodie i wyjątkowi artyści

Edukacja muzyczna dzieci obejmuje poznawanie tradycyjnych i ludowych melodii oraz instrumentów, które pogłębiają wiedzę o wspólnych korzeniach kultury. Zwyczaje i obrzędy, oraz towarzyszące im melodie, odkrywają przed młodymi Polkami i Polakami wiedzę o różnych regionach Ojczyzny i wpływają na budowę łączącej nas tożsamości narodowej. Dlatego też na albumie specjalnie dobrane utwory śpiewają i grają rodziny i goście, którzy sami niejeden raz wędrowali od domu do domu jako kolędnicy. Także Kaja i Janusz Prusinowscy przez lata uczyli się od wiejskich muzykantów, by dziś, gdy w dorobku mają koncerty i nagrody, mogli prowadzić działania by muzyczna tradycja była żywą częścią przyszłości.

Na płytach śpiewają i grają:

  • Muzykancka Kompania Dziecięca: Marysia Niwińska, Hania Prusinowska, Ignaś Koźlakiewicz, Stefan Żak, Gabrysia Burdalska, Adaś Burdalski, Filip Burdalski, Janek Koźlakiewicz, Malva Krysko, Witek Niwiński i Marysia Piszczatowska.
  • Krasnoludki, czyli najmłodsze dzieci: Frajda Bikont-Maziarz i Berek Bikont-Maziarz.
  • Kapela: Kaja Prusinowska (kapel mistrzyni), Janusz Prusinowski (kapelmistrz), Mateusz Niwiński , Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski, Michał Żak, Robert Burdalski, Marta Urban-Burdalska i Ewa Koźlakiewicz.
  • Goście specjalni: Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich (Maria Siwiec, Lena Popińska, Agata Korycka), Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca i Maniucha Bikont.
grupa dorosłych i dzieci przed mikrofonami podczas nagrania

Nagrywanie albumu „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna”
Fot. Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Album „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” jest dostępny do kupienia od 8 grudnia 2023 na www.sklep.polskieradio.pl. Współwydawcami są Biuro „Niepodległa” i Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Projekt sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronatu medialnego udzieliły Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Smartlink: https://bfan.link/cztery-domy-slonca-zima-wiosna.

Zapraszamy do słuchania!