"Dziennik" Jadwigi Ankiewicz po angielsku i po niemiecku
- Data publikacji
- 17 lutego 2022
Jadwiga Ankiewicz jako 16-latka trafiła do obozu koncentracyjnego w Lublinie. Pozostawiła po sobie „Dziennik”, który prowadziła w ukryciu podczas uwięzienia, spisując codzienne obserwacje ołówkiem z zeszycie w jedną linię. Przejmująca relacja została przetłumaczona i od stycznia 2022 roku jest dostępna po angielsku i po niemiecku. Książkę przygotowało Państwowe Muzeum na Majdanku.
Jadwiga Ankiewicz – nastolatka w obozie koncentracyjnym
Jadwiga Ankiewicz urodziła się 11 września 1926 roku w Warszawie. Gdy wybuchła II wojna światowa Polka miała 13 lat. 15 stycznia 1943 r. 16-letnia dziewczyna została aresztowana w ulicznej łapance, a następnie osadzona w więzieniu Pawiak. Stamtąd została przetransportowana do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie otrzymała numer 5322. W obozie spędziła około 5 miesięcy. Po zwolnieniu 17 maja 1943 roku powróciła do stolicy. W Warszawie wstąpiła do Szarych Szeregów i działała jako łączniczka. 30 stycznia 1944 r. została zastrzelona przez Niemców na jednej z warszawskich ulic.
Przez cały okres uwięzienia w KL Lublin w potajemnie prowadziła zapiski. Dziennik Jadwigi Ankiewicz ukazuje straszną rzeczywistość widzianą oczyma młodej osoby. Jego narracja prowadzona została w sposób reporterski. W 2020 roku Państwowe Muzeum na Majdanku wydało zachowany w swoich zbiorach tekst drukiem. W publikacja zawarto reprint dziennika i transkrypcję tekstu. Uzupełnia je omówienie historyczne losów autorki i jej rodziny. Przetłumaczenie „Dziennika” na język niemiecki i angielski otwiera możliwości prowadzenia historycznego dialogu z odbiorcami z zagranicy.
„Dziennik” – świadectwo życia obozowego na Majdanku
Unikatowe świadectwo życia obozowego ilustruje tragiczne doświadczenia młodego pokolenia Polaków żyjących podczas II wojny światowej. Przystępny język i perspektywa młodej osoby sprawiają, że jego treść stanowi praktyczną bazę do zajęć edukacyjnych. Publikacja dostępna jest w Księgarni Państwowego Muzeum na Majdanku.
Projekt wydania obcojęzycznych wersji „Dziennika” Jadwigi Ankiewicz został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.