Festiwal "Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" 2024
- Data publikacji
- 31 października 2024
11 listopada 2024 obchodzimy już 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości! Z tej okazji już po raz siódmy na Krakowskim Przedmieściu, reprezentacyjnej ulicy Warszawy, zapraszamy serdecznie na Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”. Parady, koncerty, animacje dla dzieci, tańce tradycyjne, zabytkowe auta będą przez cały dzień zachęcać do wspólnego świętowania tej radosnej rocznicy razem z Muzeum Historii Polski. Dołączcie do nas!
Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w 106. rocznicę odzyskania niepodległości
Podczas Festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” cała ulica zmienia się w wielką festiwalową estradę. Przechodzą parady, przejeżdżają zabytkowe samochody, przechadzają się rekonstruktorzy, a muzycy grają na chodnikach w mniejszych i większych formacjach. Sceny na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Warszawskiego otwierają się dla młodszych i starszych.
Tradycyjnie już w MKiDN muzycy tradycyjni uczą tradycyjnych tańców – oberków, kujawiaków mazurków – i zapraszają na parkiet. ASP to przestrzeń dla dzieci, gdzie warsztaty, występy i atrakcje przygotowano specjalnie z myślą o nich. UW to z kolei główna scena muzyczna, gdzie polskie zespoły i artyści w rytmach polskiej muzyki świętują razem.
11 listopada 2024 w Warszawie – atrakcje dla dużych i małych
„Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” wpisała się już w kulturalną mapę Warszawy. Pomimo chłodniejszej pory roku gromadzi tłumy. To czas, kiedy możemy uczcić naszą niepodległość z uśmiechem i po prostu cieszyć się z bycia razem. Festiwal to kilkadziesiąt wydarzeń, dla młodszych i starszych, dla warszawiaków i turystów, dla pasjonatów historii i lubiących wszelaką aktywność artystyczną.
Wydarzenie otworzy o godzinie 12:00 zespół „Warszawianka”, który wraz z trębaczami Straży Miejskiej i osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym zaśpiewa Mazurka Dąbrowskiego. Jest to jedno z najważniejszych spotkań w ramach akcji #Niepodległadohymnu.
Dodatkowo zapewniono specjalny transport na inne atrakcje organizowane przez Muzeum Historii Polski. O godzinach 11.00, 12.30, 14.00 i 15.30 z przystanku Bielańska 01 na Cytadelę Warszawską wyruszy autobus retro Chausson AH48 z przewodnikiem, który opowie o meandrach historii mijanych budynków. Wejściówki na przejazdy będą dostępne do pobrania na stronie partnera przejazdów, Stowarzyszenie Kamień i co?, od 8 listopada 2024 od 11:00. Dodatkowo, od 15:00 do 21:00 będą kursowały bezpłatne autobusy: Linia Wspólna Niepodległa, z przystanku Pl. Teatralny 02 do Cytadeli i z powrotem.
Program Festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”
Parady na Krakowskim Przedmieściu
Od 14:00 do 18:30, regularnie, ruch na ulicy animować będą artyści poruszający się w rytmie parad i zapraszający do wspólnego świętowania. Plan przedstawia się następująco:
- Parada otwarcia – godz. 14:00 – Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- Parady zabytkowych samochodów – cztery przejazdy od 14:20 do 18:20 co około godzinę – Start z Placu przy Kościele Sióstr Wizytek w kierunku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- Parady szczudlarzy – trzy pokazy od 14:20 do 18:00 co około dwie godziny – Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego;
- Parady taneczne z motywem przewodnim poloneza – trzy parady co godzinę od 15:30 do 18:20 – Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego;
- Występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca “Warszawianka” – co półtorej godziny od 14:50 do 17:20 – Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego;
- Prezentacja mody retro i pokazy bicykli – co półtorej godziny od 14:50 do 17:20 – Start z Placu przy Kościele Sióstr Wizytek;
- Parady muzyczne z orkiestrami – od 15:10 do 17:40 – Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- Parada finałowa – godz. 18:30 – Start z placu przy Kościele Sióstr Wizytek.
Występy brass bandów
W godz. 14:00–18:15, w trzech lokalizacjach: na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz na balkonie Hotelu Bristol występować będą znane i lubiane brass bandy. Znane melodie zachęcą do wspólnego śpiewania i rytmicznego przyklaskiwania!
Wystąpią:
- Aldęte Brass Band;
- Ferajna z Hoovera;
- Wah Wah Brass Band;
- Brass Federacja.
Dodatkowo, podczas parad muzycznych, zaprezentują się Olek Orkiestra, Orkiestra Dęta Echo Gór i Orkiestra Dęta Kurzętnik.
Scena Muzyczna Festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”
Kiedy: 15:30-20:00
Gdzie: Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28
Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego polscy artyści i fantastyczne koncerty rozgrzeją publiczność. Na scenie, jako pierwszy, wystąpi Oskar Cyms, czyli piosenkarz i autor tekstów, który w 2024 wygrał Bursztynowego Słowika podczas Top of the Top Sopot Festiwalu. Natalia Przybysz to z kolei jedna z najbardziej wyrazistych osobowości muzycznych, laureatka Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV i kilkukrotnie Fryderyków. Dzień zakończy hip-hopowy występ zespołu Paktofonika doceniony m.in. Fryderykiem.
Program koncertów:
- 15:30 – Oskar Cyms;
- 17:00 – Natalia Przybysz;
- 18:45 – Paktofonika.
Scena Dziecięca Festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”
Kiedy: 13:00 – 18:00
Gdzie: Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych, Krakowskie Przedmieście 5
Kolorowy namiotu na dziedzińcu ASP to bajeczna przestrzeń artystyczno-kulturalna stworzoną przez znanych twórców dla dzieci. Przybliża polską kulturę i pokazuje, że historii naszego kraju można uczyć się w bardzo ciekawy sposób już od najmłodszych lat. Na scenie artyści skupiają się na dawnej i nowszej literaturze, prezentują utwory teatralne i muzyczne, zapraszają na warsztaty plastyczne, zabawy i konkursy.
Teatrzyk dla dzieci zaprezentuje:
- Spektakl „Piosenki domowe” w wykonaniu Natalii Lesz
- Spektakl „Bajka o szczęściu”, Teatr TeatRyle
- Spektakl „Legendy warszawskie”, Teatr w Lesie
Przygotowano także:
- Quizy i konkursy
- Strefa Klocków COBI
- Warsztaty muzyczne z Kają Prusinowską, Rodziną Burdalskich i przyjaciółmi
- Spotkanie z Justyną Bednarek, autorką książek dla dzieci (Instytut Książki)
- Spotkanie i pokaz piłkarski („Sport i Książki”)
Strefa Pałac Saski Dzieciom
Gdzie: Pałac Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5
Tematem przewodnim warsztatów będą charakterystyczne dla Krakowskiego Przedmieścia pomniki. Podczas warsztatów wykorzystane zostaną jako tło fragmenty starych zdjęć lub zarysy tych monumentów, aby stworzyć przestrzeń do wędrówki w czasie. Czas trwania warsztatu dla jednego uczestnika to ok. 15 minut, a atrakcja będzie dostępna przez cały czas trwania imprezy.
Warsztaty dla dzieci na terenie Akademii Sztuk Pięknych:
- 13:00–16:00 – Mój plac dla Warszawy – Dziecięce Zakłady Artystyczno-Badawcze ASP – strefa kreatywna, (Miejsce: piętro 1 Pałacu Czapskich)
- 13:00–18:00 – Pocztówka z Krakowskiego Przedmieścia – warsztaty starej fotografii (Miejsce: parter Pałacu Czapskich)
- 13:00-18:00 – Filmowa podróż po dawnej Warszawie – animacja z użyciem sztucznej inteligencji (Miejsce: parter Pałacu Czapskich)
Spacery historyczne z przewodnikami:
- Spacer z marszałkiem Józefem Piłsudskim; punkty zbiórki – fontanna w Ogrodzie Saskim oraz równolegle hotel Bristol; zaczyna się o każdej pełnej godzinie od 13:00 do 17:00
- Spacer z Fryderykiem Chopinem; punkty zbiórki – fontanna w Ogrodzie Saskim oraz równolegle pomnik Kopernika na Krakowskim Przedmieściu; zaczyna się o każdej pełnej godzinie od 13:00 do 17:00
Scena Tańców Polskich Festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”
Kiedy: 13:00-20:00
Gdzie: Dziedziniec MKiDN, Krakowskie Przedmieście 15/17
Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dominować będzie opowieść o wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów i Polska Muzyka Tradycyjna. Na scenie usłyszymy melodie z różnych regionów kraju i poznamy warsztat taneczny Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. Wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor, Janusz Prusinowski.
Na scenie wystąpią:
- Kazimierz Marcinek – wszechstronny muzyk, skrzypek z Rzeszowszczyzny;
- Anna Chuda – śpiewaczka ludowa, tancerka i gawędziarka z Biskupizny;
- Kapela Adama Kaisera;
- Kapela Kazimierza Marcinka;
- Kapela Zastawnych;
- Kapela Agopsowicza oraz śpiewaczki i tancerze z Gałek Rusinowskich.
Pokazy filmów VR 11 listopada 2024 na Festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”
Kiedy: 13:00-19:00
Gdzie: Galeria MKiDN „Okno na Kulturę”, Krakowskie Przedmieście 15/17
„Okno na Kulturę”, galeria MKiDN, to przestrzeń, w której popularyzowana będzie historia Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy gość otrzyma gogle VR i słuchawki, dzięki czemu przeniesie się do wirtualnego świata. Wydarzenia sprzed lat będą rozgrywać się dosłownie wokół niego – obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia sprawia, że goście mają wrażenie jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów. W repertuarze VR: „MS Piłsudski – podwodna misja”, „Kino”, „Dża-Dża”, „Nie kochać w taką noc” i „Wiktoria 1920”. Pokazy przeznaczone dla widzów od 12. roku życia.
W Oknie na Kulturę zostaną również zaprezentowane filmy animowane. Repertuar:
- „Hetman” opowieść o hetmanie Stanisławie Żółkiewskim
- „Marian na wojnie” – opowieść o Marianie Walentynowiczu
- „Powstali 1863” – opowieść o Powstańcach Styczniowych
- „Wieczny ogień” – animacja ożywiająca malowidła Stefana Norblina
Do zobaczenia! Zaprasza Muzeum Historii Polski.
Partnerami wydarzenia są Pałac Saski, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Warszawski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.