Kontrast
Wielkość czcionki

Filmy VR w galerii Okno na Kulturę - podróż w czasie w centrum stolicy!

Cztery filmy VR Biura „Niepodległa” dostępne są bezpłatnie codziennie, od 11:00 do 19:00, w samym sercu stolicy. W „Oknie na Kulturę”, nowo otwartej galerii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czekają fotele, gogle i słuchawki by przenieść gości do wirtualnej rzeczywistości. Zapraszamy na Krakowskie Przedmieście 17!

Historyczne filmy VR – bohaterowie II RP i nie tylko!

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to nowoczesny projekt popularyzujący historię Polski dzięki technologii Virtual Reality. Zasiadając w obrotowych fotelach, zakładając specjalne gogle i słuchawki, widzowie mają niezwykłą okazję spotkać się z ciekawymi postaciami z polskiej historii oraz poznać ich losy. Pokazy stanowią atrakcję dla starszych i młodszych, należy jednak pamiętać że seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem.

wnętrze sali z fotelami VR, za oknami ulica Krakowskie Przedmieście

Wnętrze Galerii „Okno na Kulturę”
Fot. BN

W galerii „Okno na Kulturę” prezentowany będzie repertuar złożony z produkcji przygotowanych przez Biuro „Niepodległa”. Do wyboru będą 4 filmy:

  • „Dża-Dża” – dramat wojenny o utytułowanej polskiej tenisistce Jadwidze Jędrzejowskiej;
  • „Nie kochać w taką noc” – komedia muzyczna w międzywojennym kabarecie z gwiazdą – Aleksandrem Żabczyńskim w roli głównej;
  • „Kino” – film szkatułkowy o Kazimierzu Prószyńskim w 120. rocznicę stworzenia pierwszej polskiej produkcji fabularnej;
  • „Wiktoria 1920” – film, w którym widz staje się bohaterem sierpnia 1920, gdy podczas wojny polsko-bolszewickiej rusza dostarczyć depeszę do Warszawy.

„Okno na Kulturę” – galeria pod adresem Krakowskie Przedmieście 17

„Okno na Kulturę” powstało w wyremontowanej Kamienicy Lanciego, która jest częścią siedziby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy ul. Krakowskie Przedmieście 17. W tej nowej galerii, otwartej bezpłatnie dla przechodniów, prezentowana jest działalność polskich instytucji kultury. Wydzielono w niej dwie części – jedna z nich to przestrzeń wystawiennicza, druga to sala interakcyjna służąca prezentacji oferty instytucji kultury z całego kraju, realizacji warsztatów i spotkań z kulturą, w której znajdą się również stanowiska do projekcji filmów VR.

plakat z opisem inicjatywy Okno na kulturę wiszący w oknie galerii

Galeria „Okno na Kulturę” z zewnątrz.
Fot. BN

Nazwa „Okno Na Kulturę” nie jest przypadkowa – nawiązuje do pięknych, dużych okien, wychodzących na Krakowskie Przedmieście, które zachęcają do tego, by zajrzeć do wnętrza bogatego w polską kulturę. Galeria jest otwarta codziennie, od 11:00 do 19:00. Wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy!