Kontrast
Wielkość czcionki

VR "Kino" w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Najnowszy film VR Biura „Niepodległa” można zobaczyć w Łodzi! W Małym Kinie w Muzeum Kinematografii, w piątki, soboty i niedziele zakładając gogle VR można przenieść się w czasie i poznać postać Kazimierza Prószyńskiego, pioniera kinematografii. Serdecznie zapraszamy!

gogle vr ze słuchawkami

Pokazy filmu VR „Kino” w Małym Kinie w Muzeum Kinematografii.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Pokazy filmu VR „Kino” w Muzeum Kinematografii w Łodzi

W każdy piątek, sobotę i niedzielę w Małym Kinie na 1. piętrze Muzeum Kinematografii zapraszamy do obejrzenia filmu Kino w technologii VR. Film opowiada o Kazimierzu Prószyńskim, który w 1894 roku skonstruował pleograf – aparat do rejestracji i odtwarzania filmów. Polski pionier kinematografii opatentował swój wynalazek rok przed słynnymi Braćmi Lumière. W 2022 roku przypadła 120. rocznica stworzenia filmów, które są uznawane za pierwsze polskie produkcje fabularne – „Powrotu birbanta” oraz „Przygód dorożkarza”. Aby przenieść się na plan pierwszej z produkcji wystarczy odwiedzić Muzeum Kinematografii w:

  • piątek w godz.: 11:00-17:15
  • sobotę w godz.: 11:00-17:15
  • niedzielę w godz.: 11:00-17:15

Film VR „Kino” dostępny jest bezpłatnie dla zwiedzających muzeum. Przy okazji warto odwiedzić wystawę stałą „Łódź filmowa”, na której znajduje się inny aparat filmowy wynaleziony na początku XX wieku przez Kazimierza Prószyńskiego: „OKO”. Wynalazca chciał skonstruować tanie i łatwe w obsłudze urządzenie dla amatorów, które byłoby jednocześnie kamerą rejestrującą ruchome obrazy i projektorem – tak powstało niewielkie pudełko o wymiarach 27 x 19 x 11 cm.

dwie osoby w googlach VR podczas pokazu

Pokazy filmu VR „Kino” w Małym Kinie w Muzeum Kinematografii.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Film Kino w technologii VR

Oryginalny „Powrót birbanta” z 1902 roku zaginął, znamy go jedynie dzięki relacji Bolesława Lewickiego z pokazu zorganizowanego w 1938 roku:

Dzień, fragment ulicy: na tle kamienica (jej część z bramą wejściową do wysokości I piętra), chodnik, na pierwszym planie kawałek jezdni. Przed bramą stróż w fartuchu zamiata chodnik. Z prawej strony nadjeżdża dorożka konna, zatrzymuje się przed bramą. W dorożce rozwalony na siedzeniu młody człowiek w cylindrze i fraku widocznym spod czarnej narzutki lub peleryny. Młody człowiek jest wyraźnie wstawiony, bo nie może podnieść się o własnych siłach. Dorożkarz i stróż pomagają mu w wydostaniu się z dorożki. Potem birbant z pomocą stróża zdąża do bramy.

Film „Kino” w technologii VR to nie tylko próba rekonstrukcji oryginalnego filmu kręconego przez Prószyńskiego – to także opowieść o snuciu historii, o dążeniu człowieka do tworzenia opowieści i jej utrwalenia. Podczas pokazu widzowie obserwują młodego Kazimierza Prószyńskiego (Filip Urbanke), kręcącego „Powrót birbanta” przy pomocy pleografu, niezwykłej maszyny własnej konstrukcji. To jednak nie wszystko – „Kino” to film szkatułkowy, który przenosi obserwatora także na plan współczesnej produkcji historycznej poświęconej birbantowi (Jędrzej Taranek). Efekt można ocenić samemu – zapraszamy na pokazy w Muzeum Kinematografii!

gogle vr ze słuchawkami

Pokazy filmu VR „Kino” w Małym Kinie w Muzeum Kinematografii.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Produkcja VR miała swoją premierę 10 listopada 2022 roku. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.