Kontrast
Wielkość czcionki

"Halo, halo, Polskie Radio Warszawa" – debata online o międzywojennej radiofonii

Wtorek 14 grudnia 2021, godzina 18:00, to czas na radio! A właściwie – na międzywojenną historię polskiego radia, o której opowiedzą znawcy tematu. Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają na debatę online „Halo, halo, Polskie Radio Warszawa”. Transmisja online dostępna będzie dla wszystkich na kanale Muzeum na YouTube, Facebooku Biura Programu „Niepodległa” i na niepodlegla.gov.pl.

95 lat Polskiego Radia

W 2021 roku przypada 95. rocznica powstania Polskiego Radia! Z tej okazji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu „Niepodległa” zapraszają na debatę poświęconą jego historii w okresie II Rzeczpospolitej. W trakcie rozmowy przywołane zostaną fascynujące tajniki techniczne związane z początkami radiofonii, opowieści o założycielach Polskiego Radia i ludziach z nim związanych, niuansach zarządzania instytucją, a przede wszystkim analizowana będzie jego państwowotwórcza i propagandowa rola w II Rzeczpospolitej.

baner wydarzenia

Pierwsza audycja radiowa w Polsce – będąca eksperymentem technicznym – została nadana 1 lutego 1925 roku z budynku Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Oficjalnie Polskie Radio zaczęło nadawać 18 sierpnia 1925 roku, a spółka miała monopol i koncesję na nadawanie programu na terenie ówczesnej Polski. Założycielami stacji byli Zygmunt Chamiec i Tadeusz Sułowski. Regularne emisje radiowe rozpoczęły się od 18 kwietnia 1926 roku. Audycje rozpoczynały się od komunikatu: „Halo, halo, Polskie Radio, fale 480”. Pierwszą spikerką rozgłośni była Halina Sztompkówna, a pierwszą audycję poświęcono Fryderykowi Chopinowi. Od lat 30-tych zapraszano pisarzy i powstawały słuchowiska o bardzo wysokim poziomie literackim. Początkowo radio nadawało tylko w godzinach wieczornych, od drugiej połowy lat 30-tych  przy coraz większej popularności u słuchaczy, zaczęło nadawać program od godziny 6.15 do północy.

Polskie Radio w służbie państwa

Jaką rolę dla obozu władzy w dwudziestoleciu międzywojennym pełniło radio? O tym i innych ciekawych zagadnieniach rozmawiać będą historycy, radiowiec i wynalazca w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” 14 grudnia 2021 roku, a całe spotkanie będzie transmitowane online na Facebooku Biura Programu „Niepodległa”, kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz na stronie niepodlegla.gov.pl. Debatę poprowadzi Rafał Dudkiewicz –  reporter, dziennikarz stacji Polskie Radio24. Rozmawiać z nim będą:

  • prof. Elżbieta Kaszuba – pracownik naukowy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się historią Polski i powszechną XX i XXI wieku, kształtowaniem opinii publicznej, środkami masowego przekazu oraz propagandą w różnych systemach polityczno-ustrojowych;
  • Marzena Kumosińska – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, historyk, reżyser filmów dokumentalnych i autorka wystawy „Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej”.

baner wydarzenia

  • Tomasz Miś – doktorant w Instytucie Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej. Wiceprezes Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza. Zajmuje się badaniami emisji i propagacji sygnałów radiowych bardzo niskiej częstotliwości przy wykorzystaniu stratosferycznych platform balonowych. Jeden z inicjatorów prac nad rekonstrukcją cyfrową komponentów Radiostacji Babice oraz zachowania i renowacji nadajnika Brown Boveri z Radiowego Centrum Nadawczego w Konstantynowie.
  • prof. Grzegorz Nowik – zastępca dyrektora do spraw naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się badaniem dziejów najnowszych, historii harcerstwa, wojskowości i myśli politycznej, kieruje zespołem wydającym dokumenty wojny 1918–1920.

Debata jest częścią cyklu prowadzonego przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu „Niepodległa”. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.