Kontrast
Wielkość czcionki

IPN: Inauguracja obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Prezydent RP Andrzej Duda, prezes IPN-u Jarosław Szarek i minister edukacji Anna Zalewska 9 grudnia 2017 roku w Stróży oficjalnie zainaugurowali obchody stulecia odzyskania niepodległości, organizowane przez IPN.

Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży, źródło: www.prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży, źródło: www.prezydent.pl

Stróże to wieś licząca około 500 mieszkańców w powiecie limanowskim, w województwie małopolskim. Choć miejscowość jest nieduża, kryje w sobie kawałek wielkiej historii, bowiem to tam od 1913 roku działała Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej. Dwie rzeczy czynią ją szczególną – po pierwsze powstała jeszcze pod zaborami. Już wtedy, przed I wojną światową szkolono kadry przyszłych Legionów. Po drugie, miała doskonałych nauczycieli i absolwentów, którzy potem stali się elitą II RP. Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski uczyli późniejszych marszałków, generałów broni, generałów dywizji, generałów brygady, pułkowników II Rzeczypospolitej. Wszyscy kursanci otrzymali blaszaną odznakę „Parasol”, oznakę najwyższego wyróżnienia. Samo szkolenie było bardzo intensywne, a warunki kursu surowe.

Stróże dziś

Dzisiaj dworek jest siedzibą Szkoły Podstawowej. Jej uczniowie brali udział w ceremonii. W jej trakcie Andrzej Duda złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie Szkoły Oficerskiej, odsłoniętej oficjalnie w 1933 roku. Prezydent w swoim przemówieniu nawiązał do historii tego pomnika, mówiąc do zgromadzonych: „Chociaż ci oficerowie II Rzeczypospolitej już nie żyją, chociaż nie byli stąd, bo przyjechali tutaj się szkolić, uczyć – a więc przeszli tylko przez Waszą miejscowość – to Wy także macie tu, na miejscu, swoich bohaterów niepodległości. A są nimi ci, którzy przechowali pamięć o tamtych wydarzeniach. Ludzie tacy jak sołtys sprzed lat pan Maciej Trzópek, który walczył, aby komuniści nie mogli usunąć tamtej tablicy zainstalowanej w 1933 roku. Nie udało mu się – tablica została zerwana i zniszczona, ale pan Czesław Nowak wydobył ją z potoku i schował u siebie w gospodarstwie. Później pan Franciszek Dudzik ją oprawił, starając się przywrócić jej dawną świetność. To są także Wasi bohaterowie – bohaterowie pamięci o tamtych wydarzeniach sprzed dzisiaj już przecież ponad 100 lat. Pamiętajcie o nich”.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji 20-lecia Szkoły Strzeleckiej w Stróży. Msza polowa. Widoczna elewacja budynku szkolnego. Źródło: NAC

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji 20-lecia Szkoły Strzeleckiej w Stróży. Msza polowa. Widoczna elewacja budynku szkolnego. Źródło: NAC

W swoim przemówieniu Minister Edukacji przypomniała, że rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony przez ministerstwo „jako rok dedykowany Niepodległej – Dla Niepodległej”. Z kolei dla szefa IPN-u uroczystość była okazją do prezentacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Akademia Niepodległości”, bowiem Instytut chce „przypomnieć o tej wielkiej tradycji, tych zmaganiach; chcemy wydobyć tych bohaterów”. Szczeciński IPN na ceremonię przygotował wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości”. Przedstawia ona sylwetki: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego, czyli osób bardzo różniących się, które zjednoczyła idea polskiej niepodległości.

Same obchody w małej miejscowości łączą się z życzeniem Prezydenta, aby obchody tej szczególnej rocznicy odbywały się „nie tylko w wielkich miastach, nie tylko w Warszawie, nie tylko w parlamencie, nie tylko na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale żeby odbywały się we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach – wszędzie tam, gdzie mieszkamy, gdzie jesteśmy w stanie upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości. A przecież jesteśmy w stanie upamiętnić je wszędzie”.

Dla osób głębiej zainteresowanych historią szkoły IPN przygotował broszurę „Pierwsza Szkoła Oficerska W Stróży”, autorstwa Macieja Kwaśniewskiego.