Kontrast
Wielkość czcionki

„Niepodległa” na portalu dzieje.pl

Portal dzieje.pl poświęcił obchodom stulecia odzyskania niepodległości specjalną, oddzielną zakładkę, w której znaleźć można zarówno praktyczne, jak i historyczne informacje na temat odzyskania przez Polskę niepodległości oraz obchodów tego święta.

Stworzona przez dzieje.pl podstrona podzielona jest na kilka sekcji. Pod hasłem „Wydarzenia” oraz „Dzieje się” umieszczane są aktualności dotyczące kolejnych wchodzących w życie projektów upamiętniających to ważne wydarzenie oraz zapowiedzi konkretnych wydarzeń, w których udział może brać publiczność. W tych zakładkach znajdują się więc, podsumowując, informacje i podpowiedzi w jaki sposób można włączyć się w radosne świętowanie stulecia niepodległości.

Na portalu znajdują się oczywiście także sekcje typowo historyczne. W „Artykułach”, „Kalendarium” i „Zagadnieniach” znajdziemy teksty historyczne opowiadające – mówiąc w skrócie –   o polskiej drodze do odzyskania niepodległości.  W zakładce „Zagadnienia” można znaleźć wyczerpujące informacje na temat konkretnego, interesującego czytelnika tematu.

Podobnie w sekcji „Postacie”, w której prezentowane są szczegółowe biogramy najważniejszych osób mających swój udział w sukcesie, jakim było odzyskanie niepodległości po ponad stu latach niewoli.

Niezwykle interesująca i godna uwagi jest także zakładka „Multimedia” prezentująca różnego rodzaju materiały archiwalne. Począwszy od zdjęć ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, często wcześniej niepublikowanych, przez nagrania pieśni patriotycznych w wykonaniach, do których niejednokrotnie trudno dotrzeć, jak na przykład pieśń „My, Pierwsza Brygada” w wykonaniu Chóru Dana, aż do nagrań współczesnych wywiadów z ekspertami opowiadającymi o wydarzeniach sprzed stu lat – wybór i zakres tematów w tej sekcji jest naprawdę szeroki.

Więcej wywiadów znaleźć można również – co nie będzie niespodzianką – w sekcji zatytułowanej po prostu „Wywiady”.

Zachęcamy do odwiedzania niepodległościowej sekcji portalu dzieje.pl wszystkich, którzy zainteresowani są historią Polski w tym szczególnym okresie na początku XX wieku, a także internautów  poszukujących pomysłów i inspiracji przy rozważaniach nad formą, w jakiej chcieliby włączyć się w obchody setnej rocznicy tego podniosłego wydarzenia. Słowem – serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do zaglądania na stronę internetową http://niepodlegla.dzieje.pl/, gdzie każdy znajdzie coś (interesującego) dla siebie.

widok zakładki niepodległościowej portalu dzieje.pl