Kontrast
Wielkość czcionki

„Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości” - debata na Narodowe Święto Niepodległości

Było ich sześciu – Paderewski, Piłsudski, Dmowski, Daszyński, Korfanty, Witos. Ich nazwiska na stałe zagościły w szkolnych podręcznikach. Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przypomną te postaci podczas debaty pt. „Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości”. Sześciu historyków badających dzieje najnowsze będzie reprezentować sześciu Ojców Niepodległości. Porozmawiają o poglądach, programach i pomysłach na niepodległą Polskę sprzed 100 lat. Debata będzie miała premierę online w dwóch częściach: część I w poniedziałek 8 listopada, część II we wtorek 9 listopada 2021 o godzinie 18:00 na Facebooku Biura Programu „Niepodległa”, kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz na stronie niepodlegla.gov.pl.

„Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości” – część I

„Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości” – część II

Ojcowie Niepodległości przy stole

Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają do śledzenia online dwóch części najnowszej debaty profesorskiej. Tym razem w nieco innej konwencji – sześciu historyków, którzy badają dzieje najnowsze Polski, będzie reprezentować sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego. Każdy z nich skupi się tylko na jednej postaci i podczas rozmowy opowie o jej poglądach. W ten sposób będzie można porównać programy polityków, którzy odegrali kluczową rolę w odbudowie niepodległości Polski – choć takie spotkanie zapewne nigdy nie miało miejsca.

Debatujący zasiądą przy symbolicznym okrągłym stole. Naukowcy będą szukali odpowiedzi na pytania o kształt terytorium, ustrój i społeczeństwo odrodzonej RP w spojrzeniu każdego z Ojców. Choć w 1918 roku ostatecznie potwierdzono, że Polska powróci na mapy, nie zostało rozstrzygnięto jak dokładnie będzie wyglądać – pomysły co do przebiegu granic przestały być teorią, a przełożyły się na realne rozwiązania. Ojcowie Niepodległości reprezentowali wszystkie zabory, różniło ich polityczne doświadczenie, społeczna wrażliwość i metody walki. Oś sporu o kształt II Rzeczpospolitej wyznaczali Piłsudski i Dmowski, ale istotny wkład wnieśli też Ignacy Jan Paderewski, socjaliści z Ignacym Daszyńskim i ludowcy z Wincentym Witosem, a w wymiarze regionalnym również Wojciech Korfanty.

baner wydarzenia

Debata profesorska – pojedynek na słowa

Spotkanie jest częścią cyklu debat profesorskich Biura Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zapraszamy do śledzenia online debaty z sali noszącej imię Ignacego Jana Paderewskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Każdy z uczestników debaty będzie reprezentował poglądy innego z Ojców Niepodległości:

  • dr hab. Grzegorz Bębnik – pracownik katowickiego oddziału IPN. Specjalizuje się w badaniu dziejów Śląska. Przedstawi idee Wojciecha Korfantego.
  • prof. Andrzej Friszke – profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN, wykładowca Collegium Civitas, przewodniczący „Archiwum Solidarności”. Zajmuje się historią polityczną Polski w XX wieku. Przedstawi idee Ignacego Daszyńskiego.
  • prof. Krzysztof Kawalec – wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się dziejami doktryn politycznych oraz polskiej myśli politycznej. Przedstawi idee Romana Dmowskiego.
  • prof. Marek Kornat – Kierownik Zakładu Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych w Instytucie Historii PAN oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Specjalizuje się w historii najnowszej, sowietologii, historii dyplomacji II RP oraz polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku. Przedstawi idee Ignacego Jana Paderewskiego.
  • prof. Grzegorz Nowik – pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się badaniem dziejów najnowszych, historii harcerstwa, wojskowości i myśli politycznej. Przedstawi idee Wincentego Witosa.
  • prof. Włodzimierz Suleja – wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się badaniem epoki w której żył Józef Piłsudski, autor jego biografii. Przedstawi idee Józefa Piłsudskiego.

Debatę poprowadzi Miłka Skalska – zastępczyni dyrektora Muzeum Marie Curie-Skłodowskiej. Moderuje spotkania autorskie z pisarzami oraz debaty o tematyce kulturalnej, społecznej i historycznej, a także bywa gospodarzem uroczystości galowych. Dziennikarka i prezenterka telewizyjna, reżyserka i scenarzystka programów publicystycznych, reportaży i filmów dokumentalnych. Wykładowczyni na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytucie Badań Literackich PAN.

baner wydarzenia

Cykl debat jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.