Kontrast
Wielkość czcionki

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2021 - Spotkajmy się 11 listopada!

Bitamina, Dawid Kwiatkowski, Paweł Domagała i Grubson – to gwiazdy Sceny Muzycznej tegorocznego Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało jednak dziesiątki atrakcji również na Scenie Dla Dzieci, gdzie m.in. odbędzie się koncert dla najmłodszych „Alicja Janosz Dzieciom” oraz na Scenie Tańców Polskich, gdzie Janusz Prusinowski wraz ze znanymi twórcami ludowymi będzie uczył tradycyjnych polskich tańców oraz przybliżał ich historię. Prócz tego Krakowskim Przedmieściem przejdą parady muzyczne, taneczne, retro samochodów oraz powozów konnych, a z balkonów zagrają Brass Bandy. Spotkajmy się na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu już 11 listopada i wspólnie bawmy się w Narodowe Święto Niepodległości.

banner wydarzenia

Biuro Programu „Niepodległa” wśród wielu całodziennych atrakcji przygotowała 3 główne sceny tematyczne – Muzyczną, Dla Dzieci i Tańców Polskich. Każda z nich usytuowana będzie w innym miejscu, a przechodząc między nimi będzie można wziąć udział w atrakcjach, które zaplanowaliśmy na Trakcie Królewskim. Jak co roku na jednej z najważniejszej ulic stolicy radośnie świętować będziemy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Będziemy śpiewać, tańczyć, spotykać się z Ojcami Niepodległości, a przede wszystkim – wspólnie spędzać czas z rodziną, znajomymi i najbliższymi w radosnej atmosferze podczas koncertów, warsztatów, pokazów oraz parad, ale nie tylko. Do wspólnego świętowania 103. rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy wszystkich, którzy 11 listopada będą w stolicy. Poniżej przedstawiamy ramowy program Festiwalu.

Scena Muzyczna – Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego

Na Scenie Muzycznej, która ustawiona będzie na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają w tym roku prawdziwe gwiazdy rodzimego rynku muzycznego. Koncerty rozpoczną się o godz. 14 występem Magdy Beredy, po której na scenie pojawi się  Bitamina – zespół, który ma na swoim koncie 5 albumów studyjnych. O 15.45 na scenę wejdzie idol nastolatek – Dawid Kwiatkowski, zdobywca wielu prestiżowych nagród muzycznych, którego najnowszy singiel „Proste” w błyskawicznym tempie podbił serca słuchaczy.  O godz. 17.15 na scenie pojawi się Paweł Domagała, wykonawca hitu „Weź nie pytaj”. Ostatnim koncertem na tej scenie będzie występ Grubsona, którego utwór „Na szczycie” po raz pierwszy w historii polskiego rapu został odtworzony w serwisie YouTube ponad 100 mln razy.

Atrakcje tej sceny były dostępne także online w transmisji dzięki streamingowi na naszym YouTubie, profilu na Facebooku oraz w tej aktualności! Po wydarzeniu można je w całości lub we fragmentach zobaczyć na naszym kanale YouTube klikając w linki poniżej:

Harmonogram – Scena Muzyczna:

14.00-14.15 – Magda Bereda

14.15-15.30 – Bitamina

15.45-17.00 – Dawid Kwiatkowski

17.15-18.30 – Paweł Domagała

18.45 -20.00 – Grubson

bannera wydarzenia

Scena Dla Dzieci – Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych

Okolice warszawskiej ASP 11 listopada będą miejscem przeznaczonym dla dzieci i rodzin. Najmłodsi w ciekawy sposób będą mogli zapoznać się z pasjonującą historii Polski i poznają symbolikę naszych barw narodowych. Wraz z rodzinami dzieci będą miały też okazję wziąć udział w warsztatach młodego reportera prowadzonych przez redaktorów Polskiego Radia Dzieciom, warsztatach muzycznych, warsztatach plakatu, ale też obejrzeć spektakle teatralne.

banner ywydarzenia

W tej kolorowej, edukacyjnej przestrzeni artystyczno-kulturalnej najmłodsi będą się bawić w godz. 13.00-18.00. Atrakcje jednak przewidzieliśmy nie tylko na scenie, ale także w jej pobliżu – tam staną namioty, w których znajdą dla siebie coś młodzi czytelnicy, przyszli dziennikarze i ci najmłodsi, którzy najbardziej lubią klocki.

bawiące się dzieci

Festiwal Krakowskiego Przedmieścia 2018 r., fot. Jędrzej Sokołowski / Biuro Programu „Niepodległa”

Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń w strefie dla najmłodszych będzie koncert „Alicja Janosz Dzieciom”. Piosenkarka wykona utwory dla dzieci, które dzięki aranżacji trafiają też w gust starszych odbiorców. Piosenki są różnorodne brzmieniowo i osadzone są w wielu nurtach muzycznych, natomiast teksty mają wspierać dzieci w doświadczaniu różnych emocji.

Harmonogram – Scena Dla Dzieci:

13.00-13.05 – Hymn Polski

13.05-13.10 –  Wprowadzenie i informacja o zaplanowanych atrakcjach

13.10-13.20 – Klaun Kluseczka

13.20-13.40 – Projekt Muzyka – warsztaty muzyczne cz. 1

13.40-14.00 – Konkurs wiedzy o polskiej literaturze dziecięcej

14.00-14.40 –  Spektakl „Białe i czarne”

14.40-14.45 – Konkurs historyczny – Klocki Cobi

14.45-16.00 – Warsztaty plakatu pt. „W Wolnej Polsce możemy…” – Warsztaty rozpocznie Prezydent Biennale Plakatu prof. Lech Majewski

14.50-15.00 – Quiz o historii radia przygotowany przez Polskie Radio Dzieciom

15.00-15.25 – Projekt Muzyka – warsztaty muzyczne cz. 2

15.25-15.35 – Klaun Kluseczka

15.35-16.20 –  Spektakl „Opowieści starego kredensu”

16.20-16.25 – Konkurs historyczny – Klocki Cobi

16.25-16.35 – Quiz o historii radia przygotowany przez Polskie Radio Dzieciom

16.45-17.00 – Klaun Kluseczka

17.00-18.00 – Koncert „Alicja Janosz Dzieciom”

Harmonogram atrakcji poza sceną:

13.00-17.00 – Gra wielkoformatowa „Zadwórze 1920” – fundacja Armenian Foundation

13.00-17.00 – „Strefa kreatywnej zabawy” – klocki COBI

13.00-17.00 – Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (Pałac Czapskich) – organizator: ASP

13.00-18.00 – Chodzące pluszowe maskotki Kot, Pies i Sowa będą bawiły się z dziećmi, a także wychodziły na Krakowskie Przedmieście

13.00-18.00 – „Warsztaty Młodego Reportera” – stanowisko Polskiego Radia Dzieciom

14.00-16.00 – Warsztaty plakatu – Symbole Narodowe

Scena Tańców Polskich – Dziedziniec Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Na tej scenie Janusz Prusinowski zaprosi widzów do wspólnego wykonania mazurków, oberków, kujawiaków, chodzonych, wiwatów, krakowiaków oraz wielu innych tańców polskich. O brak umiejętności nie trzeba się obawiać – animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego umożliwiając wspólną, międzypokoleniową zabawę. 

kobiety w strojach ludowych tańczące na ulicy

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2019
fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Przybliżana będzie też historia i piękno tańców narodowych, wywodzących się z ludowych tradycji z terenów całej Polski, w tym z Kurpi, Kujaw, Radomszczyzny, Żywiecczyzny, Wielkopolski i Mazowsza. W czasie siedmiogodzinnego programu zaplanowano warsztaty, w czasie których poznamy też mniej znane tańce jak powolniaki, obyrtki oraz wiwaty. W odkrywaniu tanecznej tradycji Janusza Prusinowskiego na scenie wspomagać będą artyści na co dzień zajmujący się muzyką ludową – Skład Niearchaiczny, Kapela Dudziarska Koźlary i Duet z Wiwatem, Kapela Tomasza Mielnickiego i Kurpiowska Wspólnota Pieśni, Grupa Tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, a także inni zaproszeni goście specjalni.

banner wydarzenia

Harmonogram – Scena Tańców Polskich

13.00-14.00 – Hymn Polski grany na instrumentach ludowych i warsztaty taneczne: Tańce Polski Centralnej (prowadzi Janusz Prusinowski Kompania i Maria Siwiec)

14.00-14.50 – Warsztaty taneczne: Tańce Żywieckie (prowadzi Skład Niearchaiczny)

14.50-15.40 – Warsztaty taneczne: Tańce Wielkopolskie (prowadzi Duet z Wiwatem i Kapela Dudziarska Koźlary)

15.40-16.30 – Warsztaty taneczne: Tańce Kurpiowskie (prowadzi Kapela Tomasza Mielnickiego i Kurpiowska Wspólnota Pieśni)

16.30-17.20 – Warsztaty taneczne: Tańce Żywieckie (prowadzi Skład Niearchaiczny)

17.20-18.10 – Warsztaty taneczne: Tańce Wielkopolskie (prowadzi Duet z Wiwatem i Kapela Dudziarska Koźlary)

18.10-19.00 – Warsztaty taneczne: Tańce Kurpiowskie (prowadzi Kapela Tomasza Mielnickiego i Kurpiowska Wspólnota Pieśni)

19.00-20.00 – Warsztaty taneczne: Tańce Polski Centralnej (prowadzi Janusz Prusinowski Kompania i Maria Siwiec)

Atrakcje na Krakowskim Przedmieściu poza scenami głównymi

W ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu przewidzieliśmy wiele atrakcji nie tylko na scenach głównych, ale chcemy też by cała część Traktu Królewskiego objęta Festiwalem tętniła życiem. Dlatego też ulicą będą przechodzić liczne parady, w tym taneczne, prezentujące również tradycyjne tańce polskie, m.in. polkę, poloneza, tańce warmińskie, śląskie, krakowiaka. Będzie też okazja do obejrzenia pokazu orkiestry z mażoretkami.  Tych, którzy lubią tańczyć zainteresują „balkonowe koncerty” – grane z balkonów znajdujących się przy Trakcie. Tutaj publiczności zaprezentują się kapele Brass Bandowe wykonujące muzykę rozrywkową i taneczną. Z balkonu Hotelu Bristol co godzinę odbywać się będą natomiast happeningi, w których aktorzy wystylizowani na Ojców Niepodległości wygłaszać będą najsłynniejsze cytaty Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

Oprócz tego podziwiać będzie można perełki historii motoryzacji w trakcje parad zabytkowych samochodów oraz powozów konnych.

muzycy grający na ulicy

Festiwal Krakowskiego Przedmieścia 2018 r., fot. Tomasz Tołłoczko / Biuro Programu „Niepodległa”

Przy placu Piłsudskiego na tyłach budynku Hotelu Europejskiego (między ul. Ossolińskich a ul. gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza) stanie Wirtualny Teatru Historii „Niepodległa” – to mobilne muzeum wyposażone w ciekawe eksponaty prezentowane w nowoczesnej technologii. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć pamiątki Ojców Niepodległości eksponowane w formie hologramów, obejrzeć film „Wiktoria 1920” zrealizowany przez BPN w technologii VR. Więcej o zawartości specjalnej ciężarówki zaadaptowanej na przestrzeń wystawienniczą można przeczytać w zakładce Niepodległa w trasie na naszej stornie internetowej.

W Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego prezentowana będzie przygotowana przez Wojskowe Biuro Historyczne ekspozycja, na której zaprezentowana zostanie wybrana dokumentacja archiwalna dotycząca przebudowy Pałacu Saskiego w latach 1923-1933.

W trakcie trwania Festiwalu przez cały dzień na Krakowskim Przedmieściu rozdawany będzie Kuryer Niepodległości – specjalne wydawnictwo przygotowane przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego awierające szczegółowy program wydarzenia. Okolicznościową gazetę rozdawać będą gazeciarze w strojach retro. Kuryer Niepodległości w tym roku wzbogacony będzie o specjalną wkładkę przybliżającą historię Pałacu Saskiego.

Podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu (a także w „Niepodległa. Miejsce spotkań” w Łazienkach Królewskich) dystrybuowane będzie także Niemapa, która powstała we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. To nietypowy przewodnik, w którym  ilustracje i gotowe plany wycieczek pozwalają poznać zabytki Traktu Królewskiego. Niemapa składa się z gry planszowej mającej zachęcić do samodzielnego zdobywania wiedzy o Trakcie Królewskim oraz gry miejskiej, podczas której uczestnicy zamieniają się w detektywów tropiących detale architektoniczne związane z królewskim zwierzęciem jakim jest lew.

We współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku podczas Festiwalu, a także w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” rozdawane będą kartki pocztowe w ramach akcji „Mamy Niepodległą”. Pocztówka to wyznanie w stylu retro z ponadczasową symboliką: niesie z oddali szczere wyrazy pamięci i miłe pozdrowienia. Dlatego Muzeum przygotowało 3 wzory kartek autorstwa uznanych artystów, które można nadać w ramach radosnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. Akcja organizowana jest już po raz 9, a w tegorocznej edycji powstał także dodatkowy, czwarty wzór pocztówki na pamiątkę odrestaurowania i otwarcia dla zwiedzających domu rodzinnego Piłsudskich – dworku „Milusin”. Kartki można wysłać samodzielnie pocztą tradycyjną – wystarczy je odebrać w punktach dystrybucji w wybranych miastach –  lub nadać elektronicznie przez stronę: https://wyslijkartke.muzeumpilsudski.pl/. Więcej o akcji można przeczytać w naszych aktualnościach.

Harmonogram wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu

12.00-20.00 – Wirtualny Teatru Historii „Niepodległa” – parking przy Hotelu Europejskim (między ul. Ossolińskich a ul. gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza)

12.00-20.00 – O pełnych godzinach – Ojcowie Niepodległości Mówią – Balkon Hotelu Bristol

12.00-18.00 – W Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (Pałac Czartoryskich-Potockich) wystawa dotycząca Pałacu Saskiego przygotowana przez Wojskowe Biuro Historyczne

13.00-20.00 – Rozdawane będą Kuryer Niepodległości z wkładką o historii Pałacu Saskiego, Niemapa i kartki pocztowe w ramach akcji „Mamy Niepodległą”

14.00-20.00 – Wystawa zabytkowych powozów konnych – Dziedziniec Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

14.30-18.45 – Koncerty muzyczne Brass Bandów – przed Hotelem Europejskim od strony ul. Ossolińskich, przed Domem bez Kantów (Dowództwa Garnizonu Warszawa), przed Restauracją Browarmia na schodach, na Skwerze na rogu ulicy Karowej, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika

14.45-18.45 – Balkonowe koncerty muzyczne – balkon Pałacu Czartoryskich-Potockich, balkon Hotelu Bristol

14.00, 15.00, 16.00 – Parada zabytkowych samochodów ( ze zbiorów Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach k. Warszawy) – Trasa: wjazd przez teren Uniwersytetu Warszawskiego, bramą na plac przed Kościołem Wizytek. Od godziny 16.30 do 18.45  samochody będą stać na placu przed kościołem Wizytek

14.00-14.20 – Parada taneczna z motywem przewodnim polki (Grupy dziecięco – młodzieżowe z Zespołu Pieśni i Tańca Warszawianka zaprezentują: mietłorz – taniec śląski, tańce warmińskie i krakowiaka, dyrygent Jan Łosakiewicz) – chodnik przy bramie UW

15.15-15.30 – Parada muzyczna (zagrają Orkiestra Dęta Mykanów z mażoretkami i Młodzieżowa Orkiestra Echo Gór z Kasinki Małej pod dyrekcją Wojciecha Szczypki) – Trasa: muzycy ruszą z małego dziedzińca UW, bramą główną wejdą na Krakowskie Przedmieście, gdzie idąc w kierunku ulicy Nowy Świat okrążą pomnik Mikołaja Kopernika, później idąc w kierunku MKDNiS wrócą na teren UW.

15.45-16.00 – Parada taneczna z motywem przewodnim poloneza (udział wezmą: Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka, Grupa Żywy Teatr, Mażoretki z orkiestrą Mykanów oraz tancerze z Liceum z Buska-Zdroju) – chodnik przy bramie UW

16.30-16.45 – Parada muzyczna (zagrają Orkiestra Dęta Mykanów z mażoretkami i Młodzieżowa Orkiestra Echo Gór z Kasinki Małej pod dyrekcją Wojciecha Szczypki) – Trasa: muzycy ruszą z małego dziedzińca UW, bramą główną wejdą na Krakowskie Przedmieście, gdzie idąc w kierunku ulicy Nowy Świat okrążą pomnik Mikołaja Kopernika, później idąc w kierunku MKDNiS wrócą na teren UW.

17.30-17.45 – Parada taneczna z motywem przewodnim poloneza (udział wezmą: Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka, Mażoretki z orkiestrą Mykanów oraz tancerze z Liceum z Buska-Zdroju) – chodnik przy bramie UW

17.45-18.00 – Parada taneczna z motywem przewodnim polki (Grupy dziecięco – młodzieżowe z Zespołu Pieśni i Tańca Warszawianka zaprezentują: mietłorz – taniec śląski, tańce warmińskie i krakowiaka, dyrygent Jan Łosakiewicz) – chodnik przy bramie UW

18.00-18.15 – Parada muzyczna (zagrają Orkiestra Dęta Mykanów z mażoretkami i Młodzieżowa Orkiestra Echo Gór z Kasinki Małej pod dyrekcją Wojciecha Szczypki) – Trasa: muzycy ruszą z małego dziedzińca UW, bramą główną wejdą na Krakowskie Przedmieście, gdzie idąc w kierunku ulicy Nowy Świat okrążą pomnik Mikołaja Kopernika, później idąc w kierunku MKDNiS wrócą na teren UW.

19.15-19.30 – Parada finałowa – Trasa: muzycy ruszą z małego dziedzińca UW, bramą główną wejdą na Krakowskie Przedmieście, gdzie idąc w kierunku ulicy Nowy Świat okrążą pomnik Mikołaja Kopernika, później idąc w kierunku MKDNiS wrócą na teren UW.

alpaka wikunia ludzie idący po krakowskim przedmieściu w paradzie, na pierwszym planie rekonstruktorki międzywojenne

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2019
fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Pałac Saski w 3D

Zobacz w trójwymiarowej animacji Pałac Saski w kształcie sprzed II wojny Światowej! Dzięki niezwykłej aplikacji Pałac Saski AR przenieś się do 1939 roku i poznaj miejsce, gdzie mieszkali królowie Polski oraz przestrzeń, w której pierwsze utwory tworzył Fryderyk Chopin. Poznaj miejsca, gdzie polscy szyfranci łamali tajne kody Enigmy. Poznaj z nami historię Pałacu Brühla, w którym przed II wojną światową znajdowało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski oraz wiele innych ciekawostek! 

wizualizacja Pałacu Saskiego

PAŁAC SASKI AR to edukacyjna aplikacja wykorzystująca technologię Augumented Reality, która umożliwia obejrzenie na żywo Pałacu Saskiego w kształcie sprzed wybuchu II wojny światowej w 1939 roku i w miejscu, w którym się przez wieki znajdował – na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Aplikacja dostępna jest w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej i niemieckiej. Można ją pobrać na urządzenia z systemem IOS oraz Android z oficjalnych sklepów Google Play oraz App Store. Zachęcamy do wybrania się z nami w niezwykłą podróż po historii Pałacu Saskiego! Więcej o aplikacji można przeczytać w naszej aktualności o aplikacji Pałac Saski AR.

Wystawa Wojskowego Biura Historycznego – Dokumentacja Pałacu Saskiego 1923-1933

Wojskowe Biuro Historyczne zaprosi do Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego 11 listopada na wyjątkową ekspozycję archiwaliów, które opowiadają o przebudowie Pałacu Saskiego w latach 1923-1933. W gablotach będzie można zobaczyć projekty zmian fasady gmachu Sztabu Generalnego w Warszawie czy projekt przemiany garażu na drukarnię. Wiele niespodzianek czeka na odkrycie na planach Pałacu Saskiego. Całość zwieńczą historyczne zdjęcia, które pozwolą zobaczyć Plac Piłsudskiego sprzed 100 lat.

„Tajna misja” – gra terenowa w Ogrodzie Saskim i historia Enigmy

Zachęcamy także do wzięcia udziału w grze edukacyjnej z tajemniczymi zadaniami, zaszyfrowanymi wiadomości i łamigłówkami logicznymi. „Tajna misja” została przygotowana przez Muzeum Historii Polski, które również na 11 listopada udostępni wystawę z jedyną na świecie repliką polskiej Enigmy, wyda gazetę „Głosy Historii” oraz przewidziało premiery filmów i podcastów.

Gra „Tajna misja” będzie miała dwie odsłony: terenową oraz internetową. Gra miejska odbędzie się w Ogrodzie Saskim w dniu 11 listopada 2021 r., w godz. 10:00–16:00 (ostatni start o godz. 14:30). Aby wziąć udział w grze, należy wypełnić formularz rejestracyjny, dostępny na stronie muzhp.pl. Natomiast gra internetowa dostępna będzie od 11 listopada 2021 r. pod adresem przystanekniepodleglosc.muzhp.pl. Tematyka obu gier związana jest z historią polskiej kryptologii.

Od 9 do 28 listopada w galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu będzie prezentowana wystawa „Enigma. Zagadka rozwiązana” przygotowana we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany szerokiej publiczności eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej – wykonana przez polski wywiad kopia niemieckiej Enigmy. eksponowana będzie również Enigma wykorzystywana przez niemieckie siły lądowe od początku lat 30. XX wieku.

Ponadto na wystawie będzie można obejrzeć krótkometrażowy film „Enigma. Mamy nowiny” (prod. Fundacja Arma Civitatis, scenariusz i reżyseria: Norbert Rudaś). Jest to dokument prezentujący nowe fakty dotyczące złamania Enigmy, w oparciu o akta udostępnione przez francuski wywiad w 2016 roku. Wystawie będą towarzyszyły premiery dwóch podcastów oraz filmu na kanale YouTube Muzeum Historii Polski.

plakat wystawy o Enigmie

Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

flaga polski i godło polski