Kontrast
Wielkość czcionki

Kim jest „R”? - tajemnicza kampania na 20-lecie Agencji Wywiadu

Szpiedzy od dawna rozpalają wyobraźnię – ich misje, siedziby i działania otacza najgłębsza tajemnica. Tajemniczy „R” pojawił się na plakatach i w wiatach przystankowych w całej Polsce. O co w tym wszystkim chodzi? Odpowiedzi udziela Agencja Wywiadu w kampanii z okazji 20-lecia swojego istnienia!

Szpiedzy, kryptolodzy i bohaterowie – służba w cieniu

Wywiad to najtajniejsza służba w każdym państwie, która działa na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Agencja Wywiadu, która obchodzi 20. rocznicę swojego powstania, nie może pokazać tego, czym się zajmuje na co dzień. Może jednak hucznie świętować okrągły jubileusz, kierując blask reflektorów na tych, którzy mniej więcej 80 lat temu zza kulis zmienili bieg historii. Jednym z nich był tajemniczy „R”.

grafika z fragmentami jubileuszowego komisku i hasłem sprawdź kim jest "R"

„R” to „Rygor”, a dokładniej generał brygady Mieczysław „Rygor” Słowikowski. Jego historia pokazuje, jak na przykład on zmienił sposób patrzenia na Polskę i świat. „Rygor” reprezentuje uniwersalne wartości, które towarzyszą także współczesnym cichym bohaterom w codziennej pracy. W czasie II wojny światowej był czołowym polskim agentem, twórcą jednej z najlepiej zorganizowanych ekspozytur (zagranicznych przedstawicielstw) polskiego wywiadu. Rozwinął świetnie funkcjonującą siatkę szpiegowską pod przykrywką fabryki płatków owsianych w Algierze. Determinacja, pomysłowość i dyscyplina „Rygora” sprawiły, że alianci mieli wiarygodne oczy i uszy na Czarnym Lądzie podczas akcji wymierzonych w hitlerowskie wojska. Więcej o nim można przeczytać na stronie Agencji Wywiadu.

Dostarczone depesze i złamane szyfry – polscy szpiedzy podczas II wojny światowej

Opowieść o „Rygorze”, bohaterze komiksu rocznicowego, to zaledwie jedna z wielu niezwykłych historii wywiadu mających to do siebie, że w większości nie są powszechnie znane. W tym przypadku komiks jest łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością. Agencja Wywiadu z okazji 20-lecie powstania przypomina także wcześniejsze dokonania polskich bohaterów schowanych w cieniu. 

grafika z fragmentami jubileuszowego komisku i hasłem "R" wraca do kraju

Trzech polskich kryptologów Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki złamało Enigmę. Zanim do tego doszło, zaszyfrowane wiadomości podczas wojny polsko-bolszewickiej przejmował i odczytywał Jan Kowalewski, który podczas II wojny działał z Lizbony. Tadeusz Walenty Pełczyński, międzywojenny wojskowy, od października 1939 r. pozostawał w konspiracji. W 1941 został szefem Sztabu Komendy Głównej ZWZ-AK, brał udział w powstaniu warszawskim, a po jego upadku oddał się w niewolę. Krystyna Skarbek całą wojnę wykonywała zadania wywiadowcze dla Secret Intelligence Service (SIS). Zdobyte przez nią informacje wywiadowcze pomogły Churchillowi, a sama w lipcu 1944 zrzucona na spadochronie do francuskich partyzantów zorganizowała wykupienie z rąk gestapo kilku aresztowanych szefów siatki dywersyjnej. Witold Pilecki był zaś współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, który został więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Jego Raporty o Holocauście dokumentowały dramat uwięzionych i bestialstwo niemieckich oprawców.  Te wielkie postaci, których działania były tajne, a osiągnięcia przez wiele lat ukrywane, stanowią do dziś źródło inspiracji.

Zapraszamy do wspólnego świętowania 20-lecia Agencji Wywiadu!