Kontrast
Wielkość czcionki

Kodeks Kibica Reprezentacji - jak godnie reprezentować polskie barwy narodowe

Po raz kolejny rozgrywki sportowe rozpalają emocje kibiców do czerwoności! Wielu z nas, przy okazji zmagań polskich reprezentacji na boiskach i arenach sportowych, chwyta za flagi i staje do hymnu. Siatkarze, piłkarze czy lekkoatleci, sportowcy indywidualni i ci grający w drużynach niezawodnie mogą liczyć na biało-czerwony doping. Aby kibice nie popełnili błędu taktycznego i trenowali godne reprezentowanie polskich barw narodowych, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie przygotowało Kodeks Kibica. Kilka prostych obrazków przypomina, jak traktować polskie symbole narodowe, gdy nasi sportowcy walczą o wyniki.

Kodeks Kibica Reprezentacji

Każdy kibic jest reprezentantem swojego kraju, dlatego każdy powinien dbać o dobrą opinię o Polsce i Polakach. Fani reprezentacji stanowią wielką rodzinę i wspierają swoją kadrę bez względu na wynik. Ważne jest zachowanie fair play – aby szanowano polskie symbole, należy szanować symbole przeciwników.

Polskie Symbole Narodowe

Polskie symbole narodowe są niezwykle ważne dla wszystkich Polaków. Należy nosić je z dumą, niezależnie czy są na szaliku, czy na koszulce i traktować z szacunkiem także po zakończeniu zawodów. Trzeba pamiętać by zawsze były czyste i wyprasowane, a porzuconymi symbolami warto się zaopiekować.

Hymn Narodowy

Mazurek Dąbrowskiego ma cztery zwrotki, lecz na zawodach śpiewane są tylko dwie pierwsze. W czasie hymnu kibic powinien wstać i zdjąć nakrycie głowy. Śpiewać należy głośno i wyraźnie, zgodnie z linią melodyczną, a gdy nie jest się pewnym tekstu – skorzystać z pomocy. W duchu fair play należy uszanować hymn przeciwnika.

 

Biało-Czerwona

Prawdziwy kibic nie umieszcza na biało-czerwonej żadnych napisów, znaków czy dodatkowych symboli, ani nie zbiera na niej autografów. Flaga, nawet zużyta, to nie śmieć i należy traktować ją z szacunkiem. Zużyte flagi można odesłać do Muzeum Hymnu Narodowego. W duchu fair play leży uszanowanie flagi i barw przeciwnika.

Kodeks Kibica Reprezentacji przygotowało Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku. W promocję zasad poprawnego reprezentowania polskich symboli narodowych włączyły się Instytut Śląski i Biuro Programu „Niepodległa”.

Kibicujemy kibicom, by każdy godnie reprezentował polskie symbole narodowe. Ulotkę z zasadami można pobrać na komputer, telefon, lub wydrukowaną umieścić w swojej domowej Strefie Kibica:

Wszystkim życzymy mnóstwa wspaniałych emocji!